Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Kasım)

The Wheel of Time, Zaman Çarkı

Altyazı Öneriyor’da bu hafta uzun zamandır beklenen fantastik edebiyat uyarlaması Zaman Çarkı, Andrew Garfield’ın başrolünü üstlendiği tick, tick… BOOM! ve Güney Kore yapımı Hellbound dikkat çekiyor.


Beni Çok Sev

Netflix Türkiye

7. Koğuştaki Mucize’nin (2019) yönetmeni ve Kaybedenler Kulübü’nün (2011) senaristlerinden birisi olarak tanınan Mehmet Ada Öztekin’in yazıp yönettiği Netflix filmi Beni Çok Sev, dijital platformda yayına girdi. Netflix’in sayısı giderek artan yerli özel yapımları arasında yer alacak film kızıyla barışmak için gardiyan eşliğinde seyahat eden bir mahkûmun yaşadıklarına odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Ercan Kesal, Sarp Akkaya, Songül Öden, Füsun Demirel gibi isimler yer alıyor.


Bozkır

MUBI Türkiye

Ali Özel’in 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 10 ödül birden kazanarak dikkat çeken ilk uzun metrajı Bozkır (2019), MUBI Türkiye’de yayına girdi. Özel’in hem yazıp hem de yönettiği film Altın Portakal’daki sükseli açılışının ardından pandemi nedeniyle kısıtlı şartlarda vizyona girebilmiş ve geniş çapta izleyici kitlesiyle buluşmakta zorluk çekmişti. Anadolu taşrasındaki aile ilişkilerine odaklanan Bozkır’ın oyuncu kadrosundaki isimler arasında Ahmet Özel, Hakan Emre Ünal ve Mücahit Koçak bulunuyor. 

Filmi Ali Ercivan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Buena Vista Social Club

BluTV


Wim Wenders melankolinin ağır bastığı filmografisi içindeki belki de en ‘güneşli’ işe, Buena Vista Social Club hakkındaki belgeseliyle imza atmıştı. Film Amerikalı gitarist Ry Cooder’ın prodüktörlüğünde 1996’da bir araya gelerek 1940’ların Havana’sındaki popüler müzik tarzlarını icra eden ve çoğu emekliye ayrılmış Kübalı müzisyenlerden oluşan grubu takip ediyor. Sahne performansları, stüdyo kayıtları ve müzisyenlerle yapılmış röportajları bir araya getiren film En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday gösterilmiş, Avrupa Film Ödülleri’nde aynı kategorideki ödülün sahibi olmuştu.


Cowboy Bebop

Netflix Türkiye


Anime serisi Cowboy Bebop (1998 – 1999) türe bilhassa batıda pek çok yeni seyirci kazandırmış, 2001 yılında uzun metraj versiyonu Cowboy Bebop: The Movie ile de şanını yürütmüş, hattâ bir ara Keanu Reeves’li bir sinema uyarlaması da gündeme gelmiş ama işin içinden çıkılamayarak iptal edilmişti. Uzun mesafe uzay yolculuklarının normalleştiği bir gelecekte geçen seri, karizmatik Spike liderliğindeki bir grup ödül avcısının suçluların peşinde galaksiyi katettikleri maceralarını konu ediyor. Netflix’in canlı aksiyon uyarlamasının birinci sezonu bugünden itibaren yayında. Dijital platformda orijinal anime seriyi de izlemek mümkün.    


Hellbound

Netflix Türkiye


Zombi Ekspresi’nin (Busanhaeng, 2016) yönetmeni Yeon Sang-ho, kendi kısa animasyonu The Hell’i (Jiok, 2006) Hellbound ismiyle canlı aksiyon bir diziye dönüştürmüş durumda. “Haftanın Güney Kore menşeli kâbusu!” başlığıyla sunulabilecek dizinin dünyasında insanlar belirsiz bir kaynaktan cehenneme gidecekleri bilgisini alıyor ve zamanı gelince de doğasüstü bir güç tarafından oraya çekiliyorlar. Polis gizemli ölümlerle ilgili beyhude bir araştırma sürdüredursun, bir çeşit dinî tarikat ortaya çıkarak cehenneme yolculuk sürecini acımasız bir ritüele dahil ediyor.


Lady Macbeth

BluTV

İsmini Shakespeare’in ünlü oyunundaki kadın karakterden alan Lady Macbeth (2016), BluTV kataloğuna eklendi. Yönetmenlik koltuğunda William Oldroyd’un oturduğu, senaryosu Nikolai Leskov’ın romanından uyarlanmış filmin başrolünde Florence Pugh yer alıyor. Oldroyd’un ilk uzun metrajı 19. yüzyılda İngiltere kırsalında yaşayan Katherine’in kocasının arazisinde çalışan genç bir adama karşı duyduğu arzu üzerine yaşananları takip ediyor. Lady Macbeth, kadın karakterinin duyduğu arzuyu görselleştirmedeki yetkinliğiyle dikkat çekmiş ve pek çok festivalden ödüllerle dönmüştü. 


Tiger King – İkinci Sezon

Netflix Türkiye

Netflix’in son dönemde en çok dikkat çeken belgesel serilerinden Tiger King’in ikinci sezonu dijital platformda yayına girdi. Joe Exotic adlı bir medya figürü ve hayvan parkları işletmecisinin suçla ilişkili hayat hikâyesini takip eden dizi ABD’deki hayvan parkları endüstrisinden hayvan haklarına, hayvan mülkiyeti sorunlarından medyanın karanlık yüzüne pek çok önemli konuya dair sert gerçekleri açık eden, çarpıcı bir yapım.


tick, tick… BOOM!

Netflix Türkiye

Başrolüne Andrew Garfield’ı taşıyan ve yılın en çok merak edilen filmleri arasında yer alan tick, tick… BOOM! Netflix Türkiye’de yayına girdi. Yönetmen Lin-Manuel Miranda’nın ilk uzun metrajı olan filmin senaryosu Steven Levenson tarafından Jonathan Larson’ın yarı otobiyografik müzikalinden uyarlandı. Dünya prömiyerini AFI Fest’te yapan tick, tick… BOOM!, 1990’lı yıllarda New York’ta 30’lu yaşlarına varan bir tiyatro müzikali bestecisinin yaşamına odaklanıyor. Oyuncu kadrosunda Garfield’a Robin de Jesús, Alexandra Shipp, Joshua Henry ve Vanessa Hudgens gibi isimler eşlik ediyor.


Yellowjackets

Bein Connect

Juliette Lewis, Christina Ricci ve Melanie Linskey’nin başlıca rollerini paylaştığı, birinci sezonu bu hafta Bein Connect’te yayına başlayan Yellowjackets, geçmişle günümüz arasında gidip gelen bir hikâye anlatıyor. Yirmi beş yıl önce bir uçak kazası geçiren kız futbol takımı üyelerinin o günlerde doğada verdikleri yaşam mücadelesi ile bu sürece dair karanlık bir sırrın günümüzde aynı karakterlerin peşinden gelmesini anlatan dizi, korku–gerilim ve dram türlerini birleştiriyor. Dizi seyirciyi hissiyat olarak ‘Sineklerin Tanrısı’ (Lord of the Flies), ‘O’ (It), Lost (2004 – 2010), Yaşamak İçin (Alive, 1993) dolaylarında gezinen, tedirgin edici bir psikolojik yolculuğa davet ediyor.   


Zaman Çarkı

Amazon Prime Video

ABD’li yazar Robert Jordan’ın aynı adlı efsanevi fantastik roman serisinden uyarlanan Zaman Çarkı (The Wheel of Time), ilk üç bölümüyle Amazon Prime Video’da başladı. Televizyon uyarlamasını Rafe Judkins’in üstlendiği dizinin başrolünde başarılı oyuncu Rosamund Pike yer alıyor. Fantastik edebiyatın popüler serileri arasında sayılabilecek ‘Zaman Çarkı’nın uzun zamandır beklenen televizyon uyarlamasının sonraki bölümleri her hafta Amazon Prime Video’da yayınlanmaya devam edecek. Dizi ikinci sezon onayını da şimdiden almış durumda.


Bir Yönetmen Bir Oyuncu: Kaan Müjdeci ve Elit İşcan

Altyazı YouTube Kanalı

‘Bir Yönetmen Bir Oyuncu’ söyleşileri serimiz ikinci bölümüyle karşınızda. 19 Ekim 2021’de Gain’de yayına giren Hamlet dizisinin yönetmeni Kaan Müjdeci ve dizideki ismiyle Hazar’ı canlandıran Elit İşcan, Hamlet‘i, karantina zamanlarında Shakespeare’in eserini Büyükada’ya uyarlamanın inceliklerini anlatıyor. 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 fantastik edebiyat uyarlaması:

  • Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? / Fantastic Beasts and Where to Find Them | BluTV
  • Good Omens | Amazon Prime Video
  • Stardust | Netflix Türkiye
  • The Witcher | Netflix Türkiye 
  • Yüzüklerin Efendisi Serisi | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.