Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Eylül)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri

Altyazı Öneriyor’da bu hafta pek çok kişinin yıllardır heyecanla beklediği yeni Yüzüklerin Efendisi uyarlaması Güç Yüzükleri dikkat çekiyor. Bir başka dikkat çeken yapımsa başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ’un yer aldığı Netflix filmi Âşıklar Bayramı.

Vizyon ve dijitaldeki seyir gündemine yakından baktığımız haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor, üç haftalık bir aranın ardından Eylül ayıyla birlikte geri dönüyor. Sonbahar aylarının başlamasıyla birlikte uzun süredir beklenen büyük yapımlar da seyirciyle buluşmaya başladı. Henüz Türkiye’de resmî bir yayıncısı bulunmayan yeni ‘Taht Oyunları’ uyarlaması House of the Dragon’un yayına başlamasıyla hareketlenen televizyon gündemi bu hafta başlayan Güç Yüzükleri ile iyice ivme kazanacak gibi görünüyor. Öte yandan Özcan Alper’in Kemal Varol’un aynı adlı romanından uyarladığı, başrolünü Kıvanç Tatlıtuğ’un üstlendiği yeni Netflix filmi Âşıklar Bayramı da bu hafta gösterime giren yapımlar arasında. Vizyon tarafında ise Claire Denis’nin yeni filmi dikkat çekiyor. Ayrıca bu haftayla birlikte eleştirmenlerin gündemdeki filmleri değerlendirdiği Yıldız Tablosu da geri dönüyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Âşıklar Bayramı 

Netflix Türkiye

Sonbahar (2008), Gelecek Uzun Sürer (2011) ve Rüzgârın Hatıraları (2015) filmlerinin yönetmeni Özcan Alper’in yeni filmi, başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ’un yer aldığı Âşıklar Bayramı, Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Settar Tanrıöğen’in de yer aldığı ve Kemal Varol’un aynı adlı romanından uyarlanan film, birbirlerinden senelerce uzak kalmış bir baba-oğulun hikâyesine odaklanıyor.

Carlito’nun Yolu 

Netflix Türkiye

Başrolünde Al Pacino’nun yer aldığı, usta yönetmen Brian De Palma imzalı klasik Carlito’nun Yolu (Carlito’s Way, 1993) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Hapishaneden çıktıktan sonra suça bulaşmamaya karar veren ve yeni bir hayat kurmak isteyen Carlito Brigante’nin trajik hikâyesine odaklanan film, Judge Edwin Torres’un ‘Carlito’s Way’ ve ‘After Hours’ romanlarından uyarlama. 

Fosse Verdon 

Disney+

Yönetmen ve koreograf Bob Fosse ile oyuncu ve dansçı Gwen Verdon’un hayat hikâyesinden uyarlanan mini dizi Fosse Verdon (2019), Disney+’ta yayında. Başrollerinde Sam Rockwell ve Michelle Williams’ın yer aldığı dizi, Fosse ve Verdon’un sanatsal işbirliklerine, Amerikan gösteri dünyasına katkılarına ve aralarındaki romantik ilişkiye odaklanıyor. 

Günah Şehri 

Netflix Türkiye

Frank Miller’ın kültleşmiş grafik romanlarından uyarlanan Günah Şehri (Sin City, 2005), stilize görselliğiyle dikkat çeken şiddet dozu yüksek bir suç filmi. Uyarlandığı esere olabildiğince sadık kalan ve en başarılı çizgi roman uyarlamaları arasında gösterilen film, her biri Günah Şehri’nde geçen dört farklı hikâyeye odaklanıyor. Filmin zengin oyuncu kadrosunda Jessica Alba, Benicio del Toro, Brittany Murphy, Clive Owen, Mickey Rourke, Bruce Willis ve Elijah Wood gibi isimler yer alıyor.  

Coşkun Liktor, Günah Şehri’ni sinema – çizgi roman ilişkisini ele aldığımız Ağustos sayımız için kaleme aldı. Altyazı’ya dijital olarak abone olmak için tıklayın. 

Kanunun Kuvveti

Disney+

William Friedkin imzalı klasik Kanunun Kuvveti (French Connection, 1971) Disney+ kataloğuna eklendi. Robin Moore’un aynı adlı romanından uyarlanan filmin başrolünde Jimmy “Popeye” Doyle’u canlandıran Gene Hackman yer alıyor. Suç ve aksiyon türünün en önemli klasikleri arasında yer alan ve Fransa üzerinden gerçekleştirilen bir uyuşturucu ticaretini ele alan film 1972 yılında En İyi Film de dâhil olmak üzere 5 dalda Oscar’a layık bulunmuştu. 

Korku Burnu

Netflix Türkiye

Martin Scorsese’nin 1990’lı yıllarda imza attığı önemli yapımlardan Korku Burnu (Cape Fear, 1991) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Pek çok Scorsese filminde olduğu gibi Robert De Niro’nun başrolde yer aldığı filmde De Niro’ya Nick Nolte ve Jessice Lange eşlik ediyor. 14 yıl hapis yattıktan sonra dışarı çıkan bir tecavüz suçlusunun ceza aldığı davada kendisini savunmuş avukatı takip etmesini anlatan film suç ve gerilim unsurlarını kullanışıyla bir klasik konumunda.

Narın Rengi

MUBI Türkiye

Usta yönetmen, görsel şiirlerin yaratıcısı Sergey Parajanov’un Ermeni ozan Artin Sayadyan’ın hayat hikâyesinden yola çıkarak çektiği Narın Rengi (Sayat Nova, 1969), MUBI Türkiye’de gösterimde. Nesnelerin dile geldiği canlı bir tabloyu andıran film, renklerin birbiriyle konuştuğu, beyazperdenin âdeta  bir tuvale dönüştüğü etkileyici bir “avangart biyografi” filmi.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.

Petrov Grip Oldu

MUBI Türkiye

Öğrenci ((M)uchenik, 2016) ve Yaz (Leto, 2018) filmleriyle tanıdığımız Kirill Serebrennikov’un son filmi Petrov Grip Oldu (Petrovy v grippe, 2021), gribe yakalanan çizgi roman sanatçısı Petrov’un zihninde dolaşıyor ve seyircisini gerçekle hayal arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Sovyet sonrası Doğu Avrupa sinemasını resmeden yönetmenler arasında, geçmişi hatırlayış biçimiyle öne çıkan Serebrennikov, bu filmde de olabildiğince parçalı bir anlatı kuruyor. 

Filmi Kaan Karsan’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Rick and Morty – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Fenomen bilimkurgu dizisi Rick and Morty’nin (2013- ) altıncı sezonu Netflix’te yayında. Smith ailesi etrafında şekillenen dizinin merkezinde eksantrik ve alkolik bir bilim insanı olan Rick Sanchez var. Geleneksel değerlerin hiçbirine saygısı bulunmayan çılgın Rick ile naif torunu Morty’nin evrenin binbir farklı boyutunda maceralar yaşadıkları dizi, sürprizlerle dolu senaryosu ve kendine özgü mizahıyla şimdiden kült statüsü kazanmış bir yapım.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri

Amazon Prime Video 

Duyurulduğu günden bu yana heyecanla beklenen yeni ‘Yüzüklerin Efendisi’ uyarlaması Güç Yüzükleri (Rings of Power) uzun bir bekleyişin ardından bu hafta başladı. Gerek özgün ‘Hobbit’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ romanlarında gerek bu eserlerin Peter Jackson imzalı sinema uyarlamalarında ele alınan dönemin binlerce yıl öncesinde geçen Güç Yüzükleri Orta Dünya’nın bambaşka bir çağına kapı aralıyor. Amazon özel yapımı dizinin ilk iki bölümü yayına girerken kalan bölümler hafta hafta yayınlanmaya devam edecek. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bıçağın İki Yüzü 

Başrollerini Juliette Binoche ve Vincent Lindon’un paylaştığı Bıçağın İki Yüzü (Avec Amour et Acharnement, 2022) bu sene Berlin Film Festivali’nde usta yönetmen Claire Denis’ye En İyi Yönetmen ödülü kazandırmıştı. Bir aşk üçgenine odaklanan ve aynı anda Fransız toplumuna eleştiriler yönelten film, kimi eleştirmenlerce görsel olarak yönetmenin önceki filmlerinin gerisinde kalmış bulunsa da haftanın öne çıkan vizyon yapımlarından birisi.

Canavar 

Başrolüne Idris Elba’yı taşıyan aksiyon filmi Canavar (Beast, 2022) haftanın dikkat çeken vizyon filmlerinden biri. Yönetmenlik koltuğunda İzlandalı yönetmen Baltasar Kormákur’un oturduğu Canavar aileyi koruma temelli aksiyon filmi formülünü takip eden yapımlardan biri. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.