Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Kasım)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


The Crown – Dördüncü Sezon

Netflix

Netflix’in son dönemde en çok sevilen orijinal içeriklerinden The Crown’ın dördüncü sezonu yayınlandı. Kraliçe II. Elizabeth’in tahtta kaldığı yıllara odaklanan ve İngiltere’nin yakın tarihini geniş bir perspektiften ele alan dizi bilhassa oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Olivia Colman, Helena Bonham Carter ve Josh O’Connor’ın başarılı performanslarıyla dikkat çeken diziye bu sezonda Margaret Thatcher rolüne hayat veren Gillian Anderson’ın yanı sıra Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin de ekleniyor. Dizinin yeni sezonu Thatcher’ın başbakanlık dönemine ve Prenses Diana’nın dünya çapında bir ikona dönüştüğü yıllara odaklanıyor.


İstanbul Film Festivali

filmonline.iksv.org

Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl Nisan ayında gerçekleştirilemeyen ve gösterimlerini bütün seneye yayan İstanbul Film Festivali, Kasım ayında da çevrimiçi bir seçki sunuyor. 20-29 Kasım tarihlerinde gösterimde olacak yeni seçki Venedik, SXSW, San Sebastian ve Tallinn Black Nights gibi sonbahar festivallerinde izleyiciyle buluşmuş filmlerden oluşuyor. Her akşam 21:00’de yeni bir filmin gösterime gireceği programın biletlerine festivalin internet sitesinden ulaşılabiliyor.


Köksüz

BluTV

2010’ların dikkat çeken yerli yapımlarından Köksüz (2013), bu haftadan itibaren BluTV’de izlenebiliyor. Beklenmedik bir kayıp sonucu sarsılan bir ailenin bu kayıpla mücadelesini aile bağları, aidiyet, iletişimsizlik ve erk mücadelesi gibi meselelerle ilişkili biçimde ele alan filmin yönetmenliğini Deniz Akçay Katıksız üstleniyor. Yönetmenin ilk uzun metrajı Köksüz, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmış, ardından Adana Altın Koza Film Festivali’nde dört, İstanbul Film Festivali’nde de iki ödül kazanmıştı.


Kuduro’yu Seviyorum

saltonline.org

Angola’dan çıkıp önce Afrika’ya sonra tüm dünyaya yayılan Kuduro kültürünün peşine düşen Kuduro’yu Seviyorum (I Love Kuduro, 2014), 22 Kasım Pazar akşamına kadar Perşembe Sineması kapsamında saltonline.org’da izlemeye açık olacak. Mário Patrocínio’nun belgeseli, müzikle ayrılmaz bir bağa sahip Afrika kültürünün modern zamanlardaki görüntülerine dair ilgi çekici bir dünyanın kapısını aralıyor.


Uzak

MUBI Türkiye

MUBI Türkiye kataloğuna bu hafta Nuri Bilge Ceylan retrospektifi kapsamında yönetmenin 2002 tarihli üçüncü uzun metrajı Uzak da eklendi.

İdeallerinden uzaklaşmaya başladıkça yaşamının anlamını yitiren ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen bir gencin kesişen hikâyesini anlatan Uzak, 2003’te Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanmıştı.


We Are Who We Are

HBO

Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) ve Suspiria (2018) filmlerinin yönetmeni Luca Guadagnino’nun tüm bölümlerini yönettiği ve yaratıcıları arasında yer aldığı We Are Who We Are dizisi, HBO’da yayınlanan sekizinci bölümüyle final yaptı. Chloë Sevigny ve Alice Braga gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra bilhassa başrollerdeki genç oyuncular Jack Dylan Grazer ve Jordan Kristine Seamón’ın performanslarıyla dikkat çektiği bu gençlik dizisi, İtalya’daki bir Amerikan askerî üssünde yaşayan gençlerin yaşamına odaklanıyor. Beni Adınla Çağır’ın dünyasına yakın bulunan atmosferiyle beğeni toplayan dizi şimdiden yılın en iyi dizileri arasında gösteriliyor. HBO yapımı dizi henüz Türkiye’de herhangi bir platformdan izlenemiyor.


Altyazı Tartışıyor: Bir Başkadır

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde Bir Başkadır konuşuluyor. 12 Kasım’da Netflix Türkiye’de gösterime giren ve kısa sürede büyük fırtına koparan Berkun Oya imzalı diziyi Ekrem Buğra Büte, Berke Göl ve Aslı Ildır değerlendiriyor. Sunduğu Türkiye panoramasından tartışma yaratan senaryo tercihlerine, Yeşilçam referanslarından beğenilen oyunculuk performanslarına, Bir Başkadır pek çok farklı boyutuyla Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 unutulmaz korku klasiği:

  • Cadılar Bayramı (Halloween, 1978) | Netflix
  • Cinnet (The Shining, 1980) | BluTV
  • Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs, 1991) | BluTV
  • Peşimdeki Şeytan (It Follows, 2014) | Netflix
  • Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre, 1974) | MUBI Kütüphane
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.