Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Ekim)

İyi Şanslar Leo Grande

Haftanın vizyon gündeminde İyi Şanslar Leo Grande ve Black Adam öne çıkıyor. Dijital platformlarda ise Okul Tıraşı ve Cahil Periler gibi yapımları ıskalamamak gerek. 

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta da pek çok ilgi çekici yapım yer alıyor. Vizyon tarafında öne çıkan filmler yeni DC filmi Black Adam ve birçok festivalde gösterim şansı yakalayan İyi Şanslar Leo Grande. Dijital platformlarda ise Bergman Adası ve Okul Tıraşı gibi geçtiğimiz yılın dikkat çeken filmleri dikkat çekerken Cahil Periler’in dizi uyarlaması, Almodóvar klasiği Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar ve Michael Winterbottom imzalı Güçlü Bir Yürek gibi yapımlar öne çıkıyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bergman Adası

Bein Connect

Mia Hansen-Løve’ün son filmi Bergman Adası (Bergman Island, 2021) Bein Connect kataloğuna eklendi. Ingmar Bergman’ın hayatının büyük bölümünü geçirdiği Fårö Adası’na seyahat eden iki yönetmen karakterin ilişkisini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Vicky Krieps, Tim Roth, Mia Wasikowska ve Anders Danielsen Lie gibi isimler yer alıyor.

Ekrem Buğra Büte’nin film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Cahil Periler

Disney+

Ferzan Özpetek’in 2001 yapımı çok sevilen filminden uyarlanan mini dizi Cahil Periler, Disney+’ta yayına girdi. Özpetek’in yönettiği ve oyuncu kadrosunda Burak Deniz ve Serra Yılmaz gibi Türkiyeli oyuncuların da yer aldığı dizi Nisan ayında İtalya’da yayınlanmış ve büyük beğeni toplamıştı.

Dehşet Odası 

MUBI Türkiye

Jeremy Saulnier’in Blue Ruin’den sonraki üçüncü uzun metrajı Dehşet Odası (Green Room, 2015) MUBI Türkiye’de gösterimde. Karmaşık hikayelerin derinliğine sığınmaktansa, basit çatışmaları ustaca yönetmeyi tercih eden yönetmen, karın tokluğuna müzik yapan indie-punk grubu “Ain’t Rights”’ın şans eseri karşılarında buldukları neo-Nazi’lerle mücadelesine odaklanıyor. 

Güçlü Bir Yürek

Bein Connect

Yönetmenliğini Michael Winterbottom’ın üstlendiği 2007 yapımı film Güçlü Bir Yürek (A Mighty Heart), Bein Connect’te yayında. 2002 yılında kaçırılan gazeteci Daniel Pearl’ün aranış hikâyesini anlatan film Pearl’ün aynı adlı anı kitabından uyarlanmıştı. Filmin oyuncu kadrosunda Angelina Jolie, Dan Futterman, Irrfan Khan ve Archie Panjabi gibi isimler yer alıyor.

Okul Tıraşı

MUBI Türkiye

Altın Portakal ödüllü Cennetten Kovulmak’ın (2013) yönetmeni Ferit Karahan’ın açılışını Berlin Film Festivali’nde yapan filmi Okul Tıraşı (2021), MUBI Türkiye’de gösterimde. Berlin’in Panorama bölümünden FIPRESCI Ödülü’yle dönen film, Doğu Anadolu’nun ücra bir köşesindeki bir yatılı okulda geçiyor. Öğrencilerden birinin sebebi belirsiz şekilde rahatsızlanmasını ve ardından yaşanan gelişmeleri anlatan ve gerilim dolu bir atmosfer kuran film,  ülkenin kültürel ve siyasi atmosferine dair karamsar bir alegori.

Berke Göl’ün Ferit Karahan’la gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

The Peripheral

Amazon Prime Video

William Gibson’ın 2014 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan bilimkurgu dizisi The Periphal, Amazon Türkiye’de gösterimde. HBO’nun popüleri dizisi Westworld’le tanıdığımız Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un yaratıcılığını üstlendiği dizinin başrolünde ise genç yıldız Chloë Grace Moretz yer alıyor. Bir Amerikan kasabasında yaşayan Flynne Fisher’a odaklanan dizi, bir video oyununu denerken alternatif bir gerçekliğe adım atan genç kadının hikâyesini takip ediyor.

From Scratch

Netflix Türkiye

Amerikalı bir kadının İtalya’da öğrencilik yaparken Sicilyalı bir adamla yaşadığı aşkı anlatan mini dizi From Scratch, Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Başrollerine Zoe Saldana ve Eugenio Mastrandrea’yı taşıyan dizi Tembi Locke’un aynı adlı anı kitabından uyarlama. 

The School for Good and Evil 

Netflix Türkiye 

Yönetmenliğini Paul Feig’ın üstlendiği fantastik film The School for Good and Evil, Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Soman Chainani’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Sophia Anne Caruso, Charlize Theron, Kerry Washington, Laurence Fishburne, Michelle Yeoh gibi isimler yer alıyor. 

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar

MUBI Türkiye

Farklı türleri bir potada eriten melez filmleri ve derinlikli kadın karakterleriyla tanıdığımız usta yönetmen Pedro Almodóvar imzalı Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988), MUBI Türkiye’de. Yönetmene dünya çapında ün kazandıran filmi, Almodóvar sinemasının kilometre taşlarından klasikleşmiş bir komedi. Sevgilisi Ivan tarafından terk edilen Pepa’nın, Ivan’ın karısı ve çocuğuyla karşılaşmasıyla gelişen olaylar, hikâye ilerledikçe daha da içinden çıkılmaz  bir hale gelir. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Black Adam 

DC sinematik evreninin son halkası ve Shazam!’ın spin-off’u olan Black Adam vizyonda. Başrolünde Dwayne Johnson’ın yer aldığı film, binlerce yılık tutsaklığın ardından özgürlüğüne kavuşan anti-kahraman Black Adam’ın hikâyesini odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Aldis Hodge ve Noah Centineo gibi isimler de yer alıyor. 

İyi Şanslar Leo Grande

Prömiyerini Sundance Film Festival’inde yapan ve önümüzdeki ödül sezonunda ses getirecek gibi duran tahmin edilen İyi Şanslar Leo Grande (Good Luck To You, Leo Grande), tek mekânda ve iki karakter arasında geçen, oyuncularının başarılı performanslarıyla öne çıkan bir komedi. Avustralyalı yönetmen Sophie Hyde’ın imzasını taşıyan filmin başrolünde, altmışlarının başında emekli bir öğretmeni canlandıran Emma Thompson yer alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.