Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Ekim)

Hamlet

Altyazı Öneriyor’da bu hafta fenomen dizi Succession’ın yeni sezonu, Kaan Müjdeci imzası taşıyan yeni dizi Hamlet ve MUBI Türkiye’de gösterime giren animasyon Cryptozoo dikkat çekiyor.


Adventure Beast 

Netflix Türkiye


​​Adventure Beast, komedi, macera ve doğa belgeseli türlerini birleştiren, yetişkinlere yönelik bir animasyon serisi. On iki bölümlük birinci sezonuyla ekrana gelen dizinin kahramanı yazar, karikatürist ve doğa âşığı Bradley Trevor Greive’den esinle yaratılan, Greive’in bizzat seslendirdiği bir zoolog. Vahşi yaşamı korumak için her türlü riske atılan Grieve’e maceralarında yeğeni ve asistanı eşlik ediyor.  


Beyaz Balon

MUBI Türkiye
Badkonake Sefid

Beyaz Balon (Badkonake Sefid, 1995) yedi yaşındaki bir kızın annesinin verdiği harçlıkla bir japon balığı satın almak için Nevruz arifesinde Tahran sokaklarında çıktığı yolculuğu gerçek zamanlı olarak aktarıyor. Cafer Panahi ve Parviz Shahbazi’nin fikrinden Abbas Kiarostami’nin senaryolaştırdığı film, minimal yaklaşımı ve çarpıcı toplumsal gerçekçiliğiyle akıllara kazınıyor. Panahi’nin bu ilk kurmaca uzun metrajı, Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü kazanmıştı.


C Blok

MUBI Türkiye


Zeki Demirkubuz etkileyici çıkış filmi C Blok’ta (1994) Ataköy’ü mesken tutuyor ve yaşam alanının manevi anlamda hapishaneye dönüşmüş olduğu, kahramanların çaresizce özgürleşmenin yollarını aradığı bir anlatı kuruyor. Film mutsuz bir evliliği kâğıt üstünde sürdüren Tülay’ın (Serap Aksoy), hizmetçisi Aslı (Zuhal Gencer) ile oturduğu C Blok’un kapıcısının oğlu Halit’i (Fikret Kuşkan) sevişirken gördükten sonra içine sürüklendiği bilinçsiz arayışa odaklanıyor.


Canlandıranlar Film Festivali

Sayoko Kinoshita
Sayoko Kinoshita

9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali 18-24 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Festivaldeki gösterim ve etkinliklerin bir kısmı Fransız Kültür Merkezi ve Tophane-i Amire gibi mekânlarda gerçekleştirilirken bir kısmı da çevrimiçi olarak takip edilebiliyor. Bu yıl iki yüze yakın kısa animasyon filmin gösterildiği festivalde onur konuğu ise animasyon dünyasının önemli isimlerinden Sayoko Kinoshita.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Cryptozoo

MUBI Türkiye

Dash Shaw’un yazıp yönettiği benzersiz animasyon Cryptozoo MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İnsanların rüyalarını yiyen ve soyu tükenmek üzere olan doğaüstü yaratık Baku’yu kurtarmaya çalışan bir grup gönüllünün tehlikelerle dolu macerasını anlatan film, hayal gücünün sınırsızlığıyla izleyiciyi büyüleyen saykedelik bir yolculuk niteliğinde. Sundance’ten Berlinale’ye pek çok festivalden ödülle dönen Cryptozoo, son yılların en özgün animasyonlarından biri.


Hamlet 

Gain 

Sivas’la (2014) son dönemin en çok dikkat çeken ilk filmlerinden birisine imza atan Kaan Müjdeci’nin yönetmenliğini üstlendiği yeni dizi Hamlet, Gain’de yayına girdi. Başrollerinde Elit İşcan ve Erdal Beşikçioğlu’nun bulunduğu dizi Shakespeare’in metnini günümüz koşullarında ve yaşanmış olaylarla birlikte işleyen güncel bir uyarlama. Yedi bölümlük diziyi Gain üzerinden izlemek mümkün. 


The Lighthouse

Netflix Türkiye

İlk uzun metrajı The Witch (The VVitch: A New-England Folktale, 2015) ile dikkat çeken Robert Eggers’ın ikinci filmi The Lighthouse (2019) Netflix’te gösterime girdi. Başrollerine Robert Pattinson ve Willem Dafoe’yu taşıyan film 19. yüzyıl sonunda ABD’nin New England bölgesindeki bir deniz fenerini korumakla görevli iki denizcinin dört hafta boyunca bir arada kalmasını ve gerçeklikle bağlarının sınanmasını konu alıyor. Film gösterime girdiği dönem bilhassa görsel ve işitsel olarak oluşturduğu etkileyici atmosfer ve bol referanslı dünyasıyla beğeni toplamıştı.


Neon Şeytan 

BluTV

Pusher (1996), Sürücü (Drive, 2011) ve Sadece Tanrı Affeder (Only God Forgives, 2013) gibi yapımların yönetmeni Nicolas Winding Refn’in en tartışmalı filmlerinden Neon Şeytan (The Neon Demon, 2016) BluTV’de gösterimde. Gözünü zirveye diken genç bir mankenin (Elle Fanning) yükseliş öyküsünü takip eden film son derece stilize atmosferiyle, groteskin sınırlarında dolaşan karakterleriyle, video klip ve reklam estetiğinden beslenen görsel-işitsel yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Hem gösteri dünyasına yönelik keskin bir taşlama, hem de biçimsel bir ustalık gösterisi.


Sefiller 

BluTV

Ladj Ly’nin yazıp yönettiği Sefiller (Les Misérables, 2019), BluTV kataloğuna eklendi. Farklı etnik gruplar ile polis arasındaki gerilim üzerinden günümüz Fransa toplumundaki fay hatlarının izini süren film, kameraya kaydedilen bir polis şiddeti olayının ardından olayların kontrolden çıkmasını ve bir banliyö isyanına dönüşmesini konu alıyor. Yönetmenin kendi kısa filminden uyarladığı Sefiller, 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunmuştu.


Succession – Üçüncü Sezon

Bein Connect

Son dönemin en sevilen dizilerinden Succession’ın üçüncü sezonu Bein Connect’te başladı. ABD’nin en güçlü ailelerinden birini ve aile içindeki iktidar savaşını konu edinen dizinin yaratıcılığını Jesse Armstrong üstleniyor. İlk iki sezonuyla ciddi bir hayran kitlesi edinen dizinin gösterime girmesi pandemi şartları nedeniyle ertelenen yeni sezonunun sonunda seyirciyle buluşmasıyla diziye dair heyecan dalgası da giderek yükselmiş durumda. Her bölümü ABD yayınından 24 saat sonra Bein Connect’te yayına girecek HBO yapımının yeni bölümleri pazartesi akşamları gösterimde olacak. Yeni sezonun 9 bölümden oluşacağını da ekleyelim.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler – Benim Sinemalarım

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in on yedinci bölümünde Füruzan ve Gülsün Karamustafa’nın birlikte yönettiği Benim Sinemalarım‘ı (1990) konuşuyoruz. Senem Aytaç, Övgü Gökçe ve Aslı Ildır, filmin Yeşilçam’daki farklı kadın tiplemeleriyle ilişkisini, dönemini detaylarıyla resmeden incelikli estetiğini, şehirle ve sinema kültürüyle ilişkisini konuşuyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 fenomen dizi:

  • Friends | Netflix Türkiye
  • The Office | Amazon Prime Video
  • Six Feet Under | BluTV
  • Seinfeld | Netflix Türkiye
  • The Sopranos | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.