Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Nisan – 4 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Nisan – 4 Mayıs)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Aşk, Mark ve Ölüm, Citadel, You Won’t Be Alone, Karanlık Gece ve Oregon gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta yönetmenliğini Cem Kaya’nın üstlendiği Aşk, Mark ve Ölüm, Richard Madden ve Priyanka Chopra Jonas’ın başrollerini paylaştığı ajan dizisi Citadel, Goran Stolevski’nin büyük beğeni toplayan ilk uzun metrajı You Won’t Be Alone, Özcan Alper’in yeni filmi Karanlık Gece ve yönetmenliğini Kerem Ayan’ın, senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği Oregon öne çıkıyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Aşk, Mark ve Ölüm

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Cem Kaya’nın üstlendiği Aşk, Mark ve Ölüm (2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Türkiyeli göçmenlerin Almanya’daki yolculuğuna müzik kültürü üzerinden bakan belgesel, dünya prömiyerini Berlinale’de yaptı ve ardından pek çok festivali dolaşarak şimdiden yılın önemli sinema olaylarından birine dönüştü.

Cem Kaya ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Citadel

Prime Video 

Richard Madden ve Priyanka Chopra Jonas’ın başrollerini paylaştığı ajan dizisi Citadel (2023- ) Prime Video’da başladı. Russo Kardeşler’in yapımcı olarak yer aldığı diziden her hafta yeni bir bölüm yayınlanacak.

Columbus

MUBI Türkiye

Yang’dan Sonra’nın (After Yang, 2021) yönetmeni Kogonada’nın ilk uzun metrajı Columbus (2017) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Mimari açısından oldukça önemli bir kentte yolları kesişen iki kişinin tanışma hikâyesini anlatan film ilk gösterime girdiği dönem oldukça beğeni toplamıştı.

Peter Pan & Wendy

Disney+

Başarılı yönetmen David Lowery’nin imzasını taşıyan yeni Peter Pan uyarlaması Peter Pan & Wendy (2023) Disney+’ta yayında. 1953 tarihli animasyon uyarlamasına yeni bir gözle bakan film karaktere taze bir yorum getiriyor. 

Piyano

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Jane Campion’a Altın Palmiye kazandıran Piyano (The Piano, 1993), dilsiz bir piyanist olan Ada ve kızının hikâyesine odaklanıyor. 19. yüzyılın ortalarında Yeni Zelanda’da geçen Piyano, karmaşık karakterleri ve kadın arzusuna yaklaşımıyla dikkat çeken bir dönem filmi.

Sweet Tooth – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix yapımı fantastik dizi Sweet Tooth (2021- ), ikinci sezonuyla yayında. Jeff Lemire’ın aynı adlı DC çizgi romanından uyarlanan dizi, post-apokaliptik bir dünyayı bilimkurgu ve fantazi öğelerini bir arada kullanarak ele alıyor. 

You Won’t Be Alone

TOD

Goran Stolevski’nin büyük beğeni toplayan ilk uzun metrajı You Won’t Be Alone (2022) TOD’da yayında. 19. yüzyılda Makedonya’da geçen film mitoloji unsurlarını kullanan bir korku filmi.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Karanlık Gece

Özcan Alper’in yeni filmi Karanlık Gece (2022) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Türkiye’nin linç kültürü, hafıza, suç ve fail üzerine çok yönlü bir hikâye anlatan film, güncel sosyopolitik atmosfere dair de açık sözlü bir anlatı takip ediyor. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Oregon

Yönetmenliğini Kerem Ayan’ın, senaristliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği Oregon (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. 90’ların dünyasına bol karakterli bir hikâyeyle yaklaşan film yıldız oyuncularla dolu kadrosuyla dikkat çekiyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.