Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Temmuz – 3 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Temmuz – 3 Ağustos)

Altyazı Öneriyor, vizyon ve dijital platformlarda gösterime giren yapımları haftalık olarak bir araya getiriyor. Bu hafta öne çıkan yapımlar The Bear, Hepi̇mi̇z İçi̇n 9/8’li̇k Bi̇r Dövüş, Karanlık Kız ve Sürü

Haftalık olarak vizyon ve dijital platformlara gelen yeni yapımları bir araya getirdiğimiz öneri listemiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta farklı vaatler sunan pek çok film ve dizi bulunuyor. Bu haftanın öne çıkan yapımları şu şekilde: İlk sezonuyla çok ses getiren ve geçtiğimiz yılın en sevilen dizileri arasına adını yazdıran The Bear’in ikinci sezonu, yönetmenliğini dansçı ve koreograf kimlikleriyle tanıdığımız Gizem Aksu’nun yaptığı Hepi̇mi̇z İçi̇n 9/8’li̇k Bi̇r Dövüş, yıldız oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi Karanlık Kız, geçtiğimiz yıl Cannes’ın Eleştirmenler Haftası bölümünde büyük ödülü kazanan Sürü ve Netflix’in öne çıkan dizilerinden Terzi ile The Witcher’ın yeni sezonları.

Son olarak, her hafta yayınladığımız Altyazı Öneriyor’un Ağustos ayı boyunca yaz tatiline gireceğini not düşmek isteriz. Rehberimiz bu haftanın ardından 1 Eylül’de yayınına devam edecek. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Based On a True Story

TOD

Başrollerine Kaley Cuoco ve Chris Messina’yı taşıyan Peacock dizisi Based On a True Story (2023- ) TOD’da yayında. Dizide Amerikalıların suç anlatılarına merakı etrafında bir araya gelen üç karakterin hikâyesi anlatılıyor.

The Bear – 2. Sezon

Disney+

İlk sezonuyla çok ses getiren ve geçtiğimiz yılın en sevilen dizileri arasına adını yazdıran The Bear’in (2022- ) yeni sezonu 2 Ağustos’ta Disney+’a geliyor. Başroldeki Jeremy Allen White’ın performansıyla bilinen dizide bu sezon The Bear adlı restoranın açılma macerasını izliyoruz.

Happiness for Beginners

Netflix Türkiye

Başrollerinde Ellie Kemper ve Luke Grimes’ın yer aldığı romantik komedi Happiness for Beginners (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Vicky Wight’ın yazıp yönettiği film, Katherine Center’ın 2015’te yayımlanan aynı adlı romanından uyarlama. 

Hepi̇mi̇z İçi̇n 9/8’li̇k Bi̇r Dövüş

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini dansçı ve koreograf kimlikleriyle tanıdığımız Gizem Aksu’nun yaptığı Hepi̇mi̇z İçi̇n 9/8’li̇k Bi̇r Dövüş (2022) MUBI Türkiye’de yayında. Sinti-Roma kökenli boksör Johann Rukeli Trollmann’ın hikâyesinden yola çıkan film, geçmişin ve bugünün adalet mücadelelerini dans üzerinden bir araya getiriyor.

Herkes Jeanne’ı Sever

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Céline Devaux’nun üstlendiği Herkes Jeanne’ı Sever (Tout le monde aime Jeanne, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes Eleştirmenler Haftası bölümünde yapan film aynı zamanda ilüstratör olan Devaux’nun ilk uzun metrajı.

Karanlık Kız

MUBI Türkiye

Yıldız oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi Karanlık Kız (The Lost Daughter, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Elena Ferrante’nin aynı adlı sevilen romanından uyarlanan film, Olivia Colman ve Jessie Buckley’ye Oscar adaylıkları getirmişti.

Selin Gürel’in filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Esin Paça Cengiz’in filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Saul’un Oğlu

MUBI Türkiye

Son yılların en çarpıcı ve en dikkat çekici Holokost filmlerinden Saul’un Oğlu (Saul fia, 2015) MUBI Türkiye’de gösterimde. László Nemes’in yönetmenliğini üstlendiği film, Auschwitz toplama kampını hem görsel hem de işitsel olarak oldukça doğrudan ve çarpıcı bir biçimde sinema diline taşıyor.

Terzi – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Salih Bademci ve Şifanur Gül’ün yer aldığı dizi Terzi’nin (2023- ) ikinci sezonu Netflix Türkiye’de yayında. OGM Pictures yapımı dizide başarılı bir terzinin hikâyesi anlatılıyor.

The Witcher – 3. Sezon

Netflix Türkiye

Aynı adlı fenomen bilgisayar oyununa da ilham veren roman serisinden uyarlanan The Witcher’ın (2019- ) üçüncü sezonu Netflix Türkiye’de yayında. Başrolünde Henry Cavill’ın yer aldığı dizide Geralt of Rivia’nın yeni maceralarına tanıklık edeceğiz.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Sürü 

Geçtiğimiz yıl Cannes’ın Eleştirmenler Haftası bölümünde büyük ödülü kazanan Sürü (La jauría, 2022) bu hafta vizyonda. Film, arkadaşı El Mono ile birlikte işledikleri suçtan ötürü Kolombiya ormanlarında yer alan çocuk rehabilite merkezine gönderilen Eliú’nun hikâyesini anlatıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.