Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Ekim – 4 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Ekim – 4 Kasım)

Faces Places

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Agnès Varda’nın JR’la birlikte imza attığı Mekânlar ve Yüzler, Susuz Yaz ve Masumiyet gibi Türkiye sinemasının farklı dönemlerinden klasikler ve sevilen dizilerin yeni sezonları dikkat çekiyor.


3×2: Topoğrafya

İstanbul Modern Sinema 
Arkadaşımın Evi Nerede?
Arkadaşımın Evi Nerede?


​​İstanbul Modern Sinema her ay birbiriyle ilişkilenen iki üçlemenin gösterileceği bir seriye başlıyor. İlk üçleme ikilisinin merkezinde biçim ve içeriğin belirleyicisi olarak coğrafya var. Bu bağlamda seyirciyle buluşacak filmler ise Abbas Kiarostami’nin Arkadaşımın Evi Nerede? (Khane-ye doust kodjast?, 1987), Ve Yaşam Sürüyor (Zendegi va digar hich, 1992) ve Zeytin Ağaçları Altında (Zire darakhatan zeyton, 1994) filmlerinden oluşan Köker Üçlemesi ile Patricio Guzmán’ın ülkesinin 1973’teki askerî darbeyle şekillenen geçmişine baktığı, Işığa Özlem (Nostalgia de la luz, 2010), Sedef Düğme (El botón de nácar, 2015) ve La cordillère des songes (2019) belgesellerini içeren Şili Üçlemesi.

Programa dair detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


4400

Bein Connect


The 4400 (2004-2007) dizisinin yeniden çevrimi olan 4400 gizemli bir bilimkurgu öyküsünü ekrana taşıyor. Dizide her biri farklı sebeplerle toplumun dışlanmış kesimlerine dahil olan, geçtiğimiz yüz yıl içinde iz bırakmaksızın ortadan kaybolmuş insanlar bir anda yeniden ortaya çıkıyor. Bu kişiler kayıp oldukları süre içinde hiç yaşlanmamış oldukları gibi başlarına ne geldiğini de hatırlamıyorlar.


Army of Thieves 

Netflix Türkiye 

Las Vegas’taki zombi istilası esnasında geçen bir soygunu konu alan Zack Snyder imzalı Army of the Dead’deki (2021) olayların öncesine odaklanan Army of Thieves Netflix’te gösterimde. Zombi saldırısının erken dönemlerinde, Alman kasa hırsızı Ludwig Dieter’in bir araya getirdiği bir grup hırsızın Avrupa’nın farklı yerlerinde planladığı üç büyük soyguna odaklanan aksiyon komedi türündeki filmin yönetmenliğini Matthias Schweighöfer üstleniyor. Schweighöfer filmin başrollerini Nathalie Emmanuel, Ruby O. Fee ve Stuart Martin gibi isimlerle paylaşıyor.


Curb Your Enthusiasm – On Birinci Sezon

Bein Connect 

Seinfeld’in (1989-1998) yaratıcılarından Larry David, bu efsanevi New York dizisindeki dört arkadaşın egosantrizmini bizzat üstlendiği ve kendisini canlandırdığı Curb Your Enthusiasm’la (2000 – ) Bein Connect’te. Dizinin on birinci sezonunda Larry olmadık sebeplerle başını derde sokmaya ve tuhaf takıntılarıyla Los Angeles’taki yakın çevresini olduğu kadar hayatın içinde karşılaştığı yabancıları ‘rahatsız etmeye’ aynı şevkle devam ediyor.


Maradona: Blessed Dream

Amazon Prime Video 

Futbol tarihinin en büyük oyuncularından Diego Armando Maradona’nın hayatına odaklanan biyografi dizisi Maradona: Blessed Dream, Amazon Prime Video’da yayına giriyor. Futbolculuğu kadar sansasyonel yaşamıyla da gündemde kalan Maradona’nın çocukluk ve ilkgençlik yıllarına odaklanan dizi efsane oyuncuya içeriden bir gözle bakmayı deniyor. Son dönemde birçok kurmaca ve belgesel yapımda konu edilen Maradona’ya özgün bir bakış getirmeyi amaçlayan dizide ikonik ismi Nazareno Casero canlandırıyor.


Masumiyet

MUBI Türkiye

Türkiye sinemasının en sevilen filmlerinden, birçoklarına göre Zeki Demirkubuz’un kariyerinin zirvesini temsil eden Masumiyet (1997), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Basmane’deki bir pansiyonda yolları kesişen birkaç kişinin başından geçen olayları anlatan film gerek atmosferi, gerek bünyesinde barındırdığı ikonik sahneleri, gerek çizdiği portrelerin sahiciliğiyle sinemamızın güncel klasiklerinden birisi. Oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Güven Kıraç gibi isimlerin bulunduğu Masumiyet, MUBI Türkiye’nin ‘Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi’ başlıklı seçkisi kapsamında gösteriliyor.

Coşkun Liktor’un Zeki Demirkubuz’un Masumiyet ve Kader filmlerini bir arada ele alan yazısını okumak için tıklayın.


Mekânlar ve Yüzler

MUBI Türkiye

Agnès Varda’nın fotoğrafçı ve sokak sanatçısı JR’la birlikte yönettiği Mekânlar ve Yüzler (Visages Villages, 2017) 30 Ekim’den itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Farklı kuşaklardan iki sanatçının Fransa’nın çeşitli bölgelerine yaptıkları ziyaretleri ve buralarda çeşitli mecraları bir araya getirerek ürettikleri işleri takip eden film, son yılların en ilham verici ve keyifli belgesellerinden biri. Mekânlar ve Yüzler’in 2018 yılında En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday gösterildiğini de hatırlatalım.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.


Méliès’in Gizemi

Kundurama 

Erken dönem sinemanın en önemli yönetmenlerinden Georges Méliès’in sıradışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan olayları anlatan belgesel Méliès’in Gizemi (The Méliès Mystery, 2021) Beykoz Kundura’nın dijital gösterim platformu Kundurama’da gösterime girdi. 1896-1913 yılları arasında çektiği 500’den fazla filmin negatiflerini 1923’teki iflasıyla teker teker yakmış Méliès’in şaşırtıcı kariyerini aralayan film, yıllar sonra mahzenlerde ya da çatı katlarında bulunan 200’den fazla kopyanın peşinde bir anlatıyı takip ediyor. Bu süreçte kurtarılmış ve restore edilmiş on üç Méliès filmini görme şansı da sunan belgeselde çok sayıda önemli yönetmen ve akademisyenin görüşlerine başvuruluyor. Méliès’in Gizemi’ni 27 Aralık’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak izlemek mümkün.


Partilerde Kız Tavlama Sanatı

BluTV

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı (Hedwig and the Angry Inch, 2001) ve Shortbus (2006) gibi filmleriyle kendine sağlam bir hayran kitlesi edinen John Cameron Mitchell’ın Neil Gaiman’ın öyküsünden uyarlanan filmi Partilerde Kız Tavlama Sanatı (How to Talk to Girls at Parties, 2017) BluTV’de gösterimde. 1970’ler İngiltere’sinin punk rüzgârına kapılan genç bir adamın gizemli bir genç kadınla tanışmasını ve ardından yaşadıklarını konu alan filmin başrollerinde Alex Sharp ve Elle Fanning’in yanı sıra Nicole Kidman da yer alıyor.


Seberg

BluTV 

Günaydın Hüzün (Bonjour Tristesse, 1958) ve Serseri Âşıklar (À Bout de Souffle, 1960) gibi filmlerdeki rolleriyle dünya çapında şöhrete ulaşan Jean Seberg’i konu alan Seberg, BluTV arşivinde yerini aldı. Oyuncunun vatandaşlık hakları hareketlerine ve Kara Panterler’e verdiği destekten dolayı FBI’ın radarına girdiği döneme odaklanan film, özellikle başroldeki Kristen Stewart’ın performansıyla dikkat çekiyor.


Susuz Yaz 

MUBI Türkiye
Susuz Yaz

Metin Erksan’ın 1963 yapımı klasiği Susuz Yaz, Pazar günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Erksan’ın Necati Cumalı’nın aynı adlı bir öyküsünden uyarladığı, başrollerinde Hülya Koçyiğit ve Erol Taş’ın yer aldığı film, Berlinale’de kazandığı Altın Ayı’yla Türkiye sinemasının ilk büyük uluslararası ödül başarısı olarak da tarihe geçmiş bir yapım. Mülkiyet meselesi üzerinden iki kardeşi karşı karşıya getiren Susuz Yaz, toprak ve su kavgası temelinde bir taşra hikâyesini takip ediyor. Birçoklarına göre Türkiye sinemasının en önemli yapıtlarından birisi olan film kesinlikle keşfedilmesi gereken bir cevher değerinde.

Abbas Bozkurt’un Susuz Yaz ve Yılanların Öcü filmlerini bir arada ele alan yazısını okumak için tıklayın.


Yeşilçam – İkinci Sezon

BluTV

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği BluTV özel yapımı Yeşilçam’ın ikinci sezonundan ilk beş bölüm dijital platformda yayına girdi. Yeşilçam’ın efsanevi döneminde önemli bir yapımcının yeniden doğuş hikâyesini takip eden dizinin başrolünde Çağatay Ulusoy yer alıyor. İkinci sezonda Ulusoy’a Afra Saraçoğlu, Selin Şekerci, Bige Önal, Yetkin Dikinciler, Muhammet Uzuner, Bora Akkaş, Nilüfer Açıkalın ve Hilmi Cem İntepe gibi isimler eşlik ediyor. Senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül’ün kaleme aldığı dizinin yeni sezonundan ilk beş bölümü BluTV üzerinden izlemek mümkün. 

Dizinin senaristleri Levent Cantek ve Volkan Sümbül’le gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Zombi Ekspresi 

BluTV

Ödüllü animasyon filmleri bulunan yönetmen Yeon Sang-Ho’nun ilk uzun metraj live-action filmi Zombi Ekspresi (Busanhaeng, 2016) BluTV’de gösterimde. Bugünün Güney Kore’sinde farklı toplumsal sınıfların ne türden bir mizansende bir araya gelebileceklerini hayal eden ve neredeyse tamamı bir trenin içinde geçen Zombi Ekspresi, çizgi romanların ve animasyon filmlerinin alamet-i farikası bir görsel dinamizmden faydalanıyor. Akıcı temposu ve orijinallik iddiasında olmayan senaryosuyla film, üzerine düşündürmek istediği “dünya sorunlarını” mütevazı öyküsünün satır aralarından aktarıyor.


Altyazı Tartışıyor: Dune 

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde Fatma Cihan Akkartal, Gülengül Altıntaş ve Eray Yıldız, Denis Villeneuve imzalı Dune: Çöl Gezegeni‘ni konuşuyor. Frank Herbert’ın kült bilimkurgu serisinden uyarlanan filmin tüm katmanlarıyla tartışıldığı sohbette, romanın politik altyapısından perdedeki yolculuğuna, popüler kültürde kahraman mitinden yeni nesil uyarlamanın tüm bu yükle nasıl başa çıktığına pek çok nokta tartışmaya açılıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 bilimkurgu klasiği:

  • 12 Maymun / Twelve Monkeys| Netflix Türkiye
  • Geleceğe Dönüş / Back to the Future | Amazon Prime Video
  • Gerçeğe Çağrı / Total Recall | Netflix Türkiye
  • Jurassic Park | Netflix Türkiye
  • The Matrix | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.