Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz Ödüllü 5 Yerli Film

BluTV’de İzleyebileceğiniz Ödüllü 5 Yerli Film

İşe Yarar Bir Şey

BluTV, bünyesinde barındırdığı özel yapımlar ve dünya sinemasından güncel örneklerin yanı sıra geçtiğimiz yıllarda dikkat çeken pek çok ödüllü yerli filme de kataloğunda yer veriyor. Son dönemde çeşitli festivallerden ödülle dönmüş yerli filmlerden BluTV’de izleyebileceğiniz 5 tanesini sizler için seçtik.


Abluka

Abluka

Abluka, baskı ve çatışmaların damgasını vurduğu kapkaranlık bir dünyada giderek gerçeklik algısını yitiren karakterlere odaklanırken, yaratıcı görsel ve işitsel oyunlarla izleyicisini de paranoya girdabının içine çekiyor.


Advertisement
Ali Deniz Şensöz

Emin Alper’in ikinci uzun metrajı Abluka (2015) dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmış ve buradan Jüri Özel Ödülü’yle dönmüştü. Alper’in filmi ayrıca Adana Altın Koza Film Festivali’nde ve 2016 SİYAD Ödülleri’nde pek çok ödüle layık görülmüştü.

Ali Deniz Şensöz’ün yazısının tamamını okumak için tıklayın.


Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bizim Büyük Çaresizliğimiz’i izlerken, insanın aklına şu soru takılıyor: Çaresizlik olarak ifade edilen şey tam olarak neye tekabül ediyor? Niye büyük bir çaresizlik bu?Fırat Yücel

Seyfi Teoman’ın Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarladığı Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011), dünya prömiyerini 61. Berlin Film Festivali’nde yapmıştı. Film başta 30. İstanbul Film Festivali olmak üzere çeşitli festivallerden de ödülle dönmüştü.

Fırat Yücel’in yazısının tamamını okumak için tıklayın.


İşe Yarar Bir Şey

İşe Yarar Bir Şey

İşe Yarar Bir Şey hayatı başkasının kurguladığı ama bizim de başından sonundan epey bir şey bildiğimiz bir hikâye gibi görmek ve bununla başa çıkabilmek üzerine bir anlamda. Abbas Bozkurt

Yönetmen Pelin Esmer’in senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey (2017), ilk gösterimini 36. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirmişti. Film burada FIPRESCI Ödülü’nü kazanmış, ardından Adana, Malatya ve Tallinn Black Nights gibi festivallerden de ödüllerle dönmüştü.

Abbas Bozkurt’un yazısının tamamını okumak için tıklayın.


Kelebekler

Her biri fezadan, farklı gezegenlerden fırlatılmış gibi duran üç kardeşin baba evine dönüş öyküsünü anlatan Kelebekler, sıradan bir sorunlu aile anlatısından uzaklaşıyor, varoluş sıkıntısıyla uğraşan bir filme dönüşüyor.Abbas Bozkurt

Tolga Karaçelik’in 2018 yapımı filmi Kelebekler son dönemde Türkiye sinemasının en önemli başarılarından birine imza atmış ve Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde En İyi Film seçilmişti. Kelebekler ayrıca Sundance’in ardından birçok uluslararası festivali gezdi ve birçok ödül kazandı.

Abbas Bozkurt’un yazısının tamamını okumak için tıklayın.


Mavi Dalga

Mavi Dalga

Erkeklerin ergenliklerine bakmaya nadiren cesaret eden sinemamızın, yetişkinlikleriyle baş edemediği kadınların ergenliğinin bugüne dek neden peşine düşmediğini sormak bile gereksiz geliyor. Mavi Dalga (belki de ilk kez) bu kadarcık bir şey yapıyor: Bir kadının nasıl büyüdüğüne bakmaya cesaret ediyor.Evrim Kaya

Merve Kayan ve Zeynep Dadak imzalı Mavi Dalga (2013), uluslararası prömiyerini 64. Berlin Film Festivali’nin Generation bölümünde yapmıştı. Yönetmenlerin ilk uzun metrajı San Francisco, AFI, Jeonju gibi festivallerin programında yer almış, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ise En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini kazanmıştı.

Evrim Kaya’nın yazısının tamamını okumak için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.