Şu An Okunan
Fırat Yücel ile ‘Online Kurgu Atölyesi: Teori ve Pratik’

Fırat Yücel ile ‘Online Kurgu Atölyesi: Teori ve Pratik’

Konuşmacı: Fırat Yücel
Atölye Başlangıcı: 19 Haziran Cumartesi
Atölye Süresi: 2 hafta sonu (Cumartesi-Pazar, günde 3,5 saatten 14 saat)
Saatler: Cumartesi-Pazar günleri 12:00-15:30 arası
Seminer Ücreti: 500 TL (tam), 350 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
*Öğrenci ve öğretmen ücreti ödeyenlerin ilgili kimlik belgesini [email protected] adresine göndermesi gerekmektedir.
*Havale ile ödeme yapmak isterseniz, kayıt formunu doldurduktan sonra hesap bilgisi için [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.
İletişim: [email protected]

Dijital imkânlar herkesin erişiminde olan bir kurgu pratiğini beraberinde getiriyor mu? Günlük hayatımızı işgal eden imaj yığınından (popüler kültür ürünleri, internet sayfaları, reklam/haber görüntüleri vb.) nasıl videolar üretebiliriz? Kurgu, tıpkı günlük tutmak ya da yazı yazmak gibi gündelik bir pratiğe dönüşebilir mi? Bu gibi sorulardan yola çıkan bu atölyenin temel amacı, katılımcılarla birlikte, internetten bulunan ya da kişisel arşivlerde tutulan görüntü ve seslerle neler kurgulanabileceği üzerine düşünmek. Görüntü ve seslerin yerlerini değiştirmek, onları eğip bükmek, yollarından saptırmak, yönlerini şaşırtmak ve bu pratikler üzerine birlikte kafa yormak…

Kurgu dünyasında yollarını bulmaları ve kendilerini geliştirmeleri için katılımcılara gerekli temel bilgilerin dört seansta sunulacağı atölyede teori ile pratik yan yana işlenecek. Hareketli imge ve sinemanın tarihinde yer etmiş kurgu fikirleri, Premiere Pro programı üzerinden uygulamalı örneklerle birlikte anlatılacak. Katılımcıların önceden programa aşina olmaları beklenmiyor ancak ne kurgulayabileceklerine dair bir fikri yanlarında getirmeleri atölyeden daha iyi faydalanmalarını sağlayabilir. Zira atölyede bu konuda hevesli olan katılımcıların üretecekleri video eskizleri üzerinden fikir alışverişi yapılacak.

1. SEANS Temel Kurgu Teknikleri ve Kurgu Pratiğine Giriş – Konvansiyonlar
2. SEANS Temel Kurgu Teknikleri ve Kurgu Pratiğine Giriş – Saptırmalar
3. SEANS Türkiye’den Video Örnekleri
4. SEANS Video Eskizleri Üzerinden Fikir Alışverişi

Fırat Yücel kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini sürdürürken, üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte 2001’de Altyazı Aylık Sinema Dergisi’ni kurdu ve derginin genel yayın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Film eleştirisi alanındaki çalışmalarının yanı sıra Altyazı Seminerleri kapsamında Karşı Sinema başlığında seminerler verdi. Hoşgeldin Lenin (2016), Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi (2016), Baştan Başa (2019) ve CemileSezgin (2020) belgesellerinin kurgucularından olan Yücel, aynı zamanda Kapalı Gişe (2016) ve Baştan Başa belgesellerinin ortak yönetmenidir. Altyazı Sinema Dergisi’nin eki Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın editörlüğünü yapmaktadır.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.