Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Ocak – 4 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Ocak – 4 Şubat)

Jim Jarmusch

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Başlangıç

MUBI Türkiye

Gürcistan sinemasının parlayan yıldızı olmaya aday Dea Kulumbegashvili’nin ilk uzun metrajı Başlangıç (Dasatskisi, 2020) MUBI Türkiye’de yayına girdi. Çektiği iki kısa filmle Cannes Film Festivali seçkilerinde yer alan Kulumbegashvili’nin ilk uzun metrajı küçük bir kasabada yaşanan iki cemaat arasındaki çatışmaya bir kadının duygusal dünyası aracılığıyla tanıklık ediyor. Film, geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen Cannes Film Festivali’nin seçkisinde yer almış, dünya prömiyerini ise Toronto’da gerçekleştirmişti. Burada FIPRESCI ödülünü kazanan, sonrasında San Sebastian ve Adelaide gibi prestijli festivallerde pek çok ödüle layık görülen filmin uluslararası dağıtımcılığını MUBI üstleniyor. Başlangıç’ın müzikleri ise Nicolas Jaar’ın elinden çıkma.


Advertisement

Bir Ayrılık

BluTV

Asghar Farhadi’nin modern klasiği Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin, 2011) BluTV’nin kataloğuna eklendi. İran sinemasının 21. yüzyıldaki en büyük filmleri arasında görülen ve Farhadi’yi kuşağının en önemli yönetmenleri arasına sokan film, günümüz İran’ında orta sınıf bir çiftin ayrılık aşamasında yaşadıklarına bakıyor. Bir Ayrılık, dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı’yı, 2012 yılında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri’nde ise Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazanmıştı. Farhadi filmin senaryosuyla En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı da kazanmıştı.

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Bir Ayrılık: İroni ve Sürpriz’


The Dig

Netflix

Başrollerindeki Carey Mulligan ve Ralph Fiennes’la dikkat çeken The Dig, Netflix’te yayına girdi. Yönetmenlik koltuğunda Avustralyalı sinemacı Simon Stone’un oturduğu film, kuruluşu 6. yüzyıla dayanan Sutton Hoo adlı bir bölgenin ortaya çıkarıldığı 1939 yılındaki arkeolojik kazının hikâyesine odaklanıyor. John Preston’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Dig’in senaryosu Moira Buffini’yi ait.


Jim Jarmusch Filmleri

BluTV
Altyazı Öneriyor: Gösterim Rehberi
Sadece Âşıklar Hayatta Kalır

Jim Jarmusch’un kariyerinin farklı dönemlerinden beş film bu hafta BluTV’nin kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin günümüzde klasik niteliği taşıyan ilk dönem filmleri Cennetten de Garip (Stranger Than Paradise, 1984) ve İçerdekiler (Down by Law, 1986) Jarmusch’un sanatının en taze ve pür hâline yeniden bakma imkânı yaratıyor. Bunların yanı sıra yönetmenin farklı öyküleri bir araya getiren antolojik filmlerinden 1989 tarihli Gizem Treni (Mystery Train) ve 1991 yapımı Dünyada Bir Gece (Night on Earth) ile son dönem eserlerinden Sadece Âşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive, 2013) da BluTV’de izlenebilecek Jim Jarmusch filmleri arasında yer alıyor.

Jim Jarmusch sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayın.

Jim Jarmusch’un yaratıcı bünyeler için sıraladığı beş altın kuralı okumak için tıklayın.


Kardaki İzler

Netflix

Sicario (2015) ve İki Eli Kanda (Hell or High Water, 2016) gibi başarılı suç filmlerinin senaristi Taylor Sheridan’ın bu kez yönetmenlik koltuğunda da oturduğu Kardaki İzler (Wind River, 2017) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Oyuncu kadrosunda Jeremy Renner ve Elizabeth Olsen gibi isimleri barındıran film, bir kadın cinayetinin aydınlatılma sürecini konu ediniyor. Western öğelerini günümüz toplumundaki ayrımcılıkla ve kadın cinayetleri meselesiyle bir araya getiren Kardaki İzler dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapmıştı.


Mimaroğlu

MUBI Türkiye

Efsanevi elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu’nun ve eşi Güngör Mimaroğlu’nun yaşamlarına odaklanan belgesel Mimaroğlu (2020), MUBI Türkiye’de yayınlandı. Yönetmenliğini Serdar Kökçeoğlu’nun yaptığı, yalnızca bu önemli müzisyenin yaşam hikâyesini aktarmasıyla değil, geliştirdiği biçimsel yaklaşımla da öne çıkan film 2020’nin en sevilen yerli filmlerinden biriydi. Altyazı yazarlarının oylarıyla şekillenen ‘2020’nin En İyi Yerli Filmleri’ listesinde ilk sırada yer alan Mimaroğlu, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü, İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda ise Mansiyon ödülü kazanmıştı.

Mimaroğlu Altyazı’nın YouTube Kanalında yayınlanan ‘Altyazı Tartışıyor: Belgeselde Yeni Yönelimler’ başlıklı programda değerlendirilen filmlerden biriydi. İzlemek için tıklayın.


Toprağın Tuzu

BluTV

Brezilyalı ünlü fotoğraf sanatçısı Sebastião Salgado’nun kırk yıla yayılan fotoğraf serilerini konu edinen Toprağın Tuzu (The Salt of the Earth, 2014) BluTV’de yayına girdi. Yönetmenliğini fotoğraf çalışmalarıyla da tanınan Wim Wenders’in üstlendiği belgesel, son yılların dikkat çeken sanatçı biyografilerinden biri. Film, gerek Salgado’nun ilham verici yaşam öyküsüyle gerek sahneyi fotoğrafların gücüne bırakmaya gayretli estetik yapısıyla son derece doyurucu bir seyir vaat ediyor.

Fotoğraf sanatı dergisi Geniş Açı’nın kurucularından Refik Akyüz’ün bu çarpıcı belgesel üzerine kaleme aldığı eleştiri yazısını okumak için tıklayın.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Tokyo Hikâyesi

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazının Sevdiği Filmler’in yedinci bölümünde Yasujirô Ozu imzalı Tokyo Hikâyesi‘ni (Tôkyô Monogatari, 1953) konuşuyoruz. Programın yeni bölümünde Ali Deniz Şensöz ve Aslı Ildır, yerleşik film dilini kendine has estetiğiyle bozan yönetmenin zamana ve gündelik anlara yaklaşımını konuşuyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 sanatçı portresi:

  • Asla Gözlerini Kaçırma / Werk ohne Autor | Bein Connect
  • Görkemli Hayatım / American Splendor | BluTV
  • Miles Davis: Birth of the Cool | Netflix Türkiye
  • Vegas’ta Korku ve Nefret / Fear and Loathing in Las Vegas | Netflix Türkiye
  • Yves Saint-Laurent | MUBI Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.