Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Haziran)

Bu hafta vizyonda Alex Garland’ın Adamlar’ı ve Panah Panahi’nin Yola Devam’ı öne çıkıyor. Dijital platformlar tarafında ise pek çok ilgi çekici yapım bulunuyor.

Altyazı Öneriyor’da bu hafta vizyona giren Alex Garland imzalı Adamlar ve Cafer Panahi’nin oğlu Panah Panahi’nin ilk uzun metrajı Yola Devam, dikkat çeken yapımlar. Dijital platformlar tarafında ise farklı dönemler ve üretim biçimlerinden pek çok filmi izlemek mümkün. Safdie Biraderler’in çok sevilen ‘soygun filmi’ Soygun, Kıvanç Sezer’in bol ödüllü ilk uzun metrajı Babamın Kanatları, 2011 yılında çekilmesine rağmen hâlâ güncel kalmayı sürdüren belgesel Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir ve 1960 yapımı Güney Kore klasiği Hizmetçi bunların başında geliyor. Altyazı Öneriyor’un sonunda yer verdiğimiz Yıldız Tablosu ise sinema yazarlarının vizyon ve dijital platformlarda gösterime girmiş filmler hakkındaki notlarını bir araya getirmeye devam ediyor. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Babamın Kanatları

BluTV

Kıvanç Sezer’in bol ödüllü ilk uzun metrajı Babamın Kanatları (2016), BluTV kataloğuna eklendi. Menderes Samancılar’ın başrolde yer aldığı film, Türkiye’nin agresif inşaat sektörüne işçi sınıfı perspektifinden bakıyor. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’in bu süreçte yaşadıklarına odaklanan film son dönemin en fazla dikkat çeken ilk filmlerinden birisi. Babamın Kanatları dünya prömiyerini Karlovy Vary’de yapmıştı. 

Kıvanç Sezer’le Babamın Kanatları üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

MUBI Türkiye

İstanbul’un uzun yıllardır pençesinde olduğu kentsel dönüşümün etkilerini inceleyen Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir (2011) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Adını Yunan şehir planlamacısı Constantinos Doxiadis’in gelecekte tüm kentsel alanların birleşeceği düşüncesinden alan film, gösterime girdiği ilk dönemden itibaren büyük yankı uyandırmış ve kentsel dönüşüm meselesine dikkat çeken önemli filmlerden biri olmuştu. MUBI Türkiye’deki gösterimiyle meseleyi yeniden düşünme imkânı yaratan Ekümenopolis, gözden kaçırılmaması gereken bir yapım. 

Güvercin 

BluTV

Banu Sıvacı’nın birçok festivalden ödülle dönen ilk uzun metrajı Güvercin (2018), BluTV’de yayında. Adana’nın kenar mahallelerinden birinde yaşayan Yusuf, oturduğu evin çatısında beslediği güvercinler etrafında bir hayat sürer. Abisinin çalışıp para kazanması yönündeki baskısı ise Yusuf’u hayatın farklı gerçekleriyle yüzleştirecek ve hayal dünyasından koparacaktır. Güvercin, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapmış ve ardından pek çok festivali gezmişti. 

Banu Sıvacı’yla Güvercin üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Hizmetçi

MUBI Türkiye
Hanyo, Hizmetçi

1960 yapımı Güney Kore klasiği Hizmetçi (Hanyo) MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Kim Ki-young’un üstlendiği film ülke sineması tarihinin köşe taşlarından biri olarak görülüyor. Üst orta sınıf bir femme fatale anlatısını takip eden Hizmetçi, Güney Kore sinemasının temellerinde bulunan sınıflar arası çatışma ve ev içi ilişkiler gibi konulara çarpıcı bakışlar atıyor. Yakın zamanda Bong Joon-ho’nun başarılı filmi Parazit’in (Gisaengchung, 2019) ilham kaynakları arasında da gösterdiği Hizmetçi, 2010 yılında Im Sang-soo yönetmenliğinde yeniden çekilmişti.

Hatıra Kutusu

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige’nin üstlendiği Hatıra Kutusu (Memory Box, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Beyrut ve Montreal arasında, toplumsal travmaların kişisel yaşamlara etkileri etrafında bir öykü dünyası kuran film tarih yazımı ve hafızaya dair ilgi çekici bir anlatı oluşturuyor. Hem dokunaklı hem de zihin açıcı olmayı başaran Hatıra Kutusu, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlinale’de yapmıştı.

Kuş Uçuşu 

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin yeni özel yapımı Kuş Uçuşu (2022) dijital platformda yayına girdi. Başrollerini Birce Akalay, Miray Daner ve İbrahim Çelikkol’un paylaştığı dizinin yönetmenliği Deniz Yorulmazer’e, senaryosu ise Meriç Acemi’ye ait. Medya dünyasında geçen bir kuşak çatışması hikâyesi anlatan dizinin yapımını ise Ay Yapım üstleniyor. 

Louis Wain’in Renkli Dünyası

Bein Connect

Efsanevi sanatçı Louis Wain’in yaşamına odaklanan biyografi filmi Louis Wain’in Renkli Dünyası (The Electrical Life of Louis Wain, 2021), Bein Connect kataloğuna eklendi. Başrolüne Benedict Cumberbatch’i taşıyan film gerek Cumberbatch’in performansı gerek biyografi türüne getirdiği renkli ve enerjik bakış açısıyla dikkat çekiyor. Yakın dönemin sevilen biyografi filmleri arasında sayılabilecek Louis Wain’in Renkli Dünyası’nın yönetmen koltuğunda ise Will Sharpe oturuyor. 

Soygun

MUBI Türkiye

Son olarak Uncut Gems’le (2019) karşımıza çıkan Safdie Biraderler’in bir önceki filmi Soygun (Good Time, 2017) MUBI Türkiye’de yayında. Başrollerinde Robert Pattinson ve Benny Safdie’nin yer aldığı film, başarısız bir soygun girişiminin ardından New York sokaklarında kaotik bir yolculuğa sürüklenen iki kardeşe odaklanıyor. Şehrin görsel ve işitsel kakafonisini, saykodelik bir atmosferle iç içe geçiren yönetmenler, 70’ler Yeni Hollywood klasiklerinden beslenen sinematik bir evren kuruyor. 

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Adamlar

Ex Machina (2014) ve Yok Oluş (Annihilation, 2018) filmleriyle tanıdığımız Alex Garland’ın merakla beklenen son filmi Adamlar (Men, 2022), Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin hemen ardından vizyonda. Başrolünde son dönemin başarılı genç oyuncularından Jessie Buckley’nin yer aldığı film, yaşadığı trajik olayın ardından huzur bulmak için gittiği kasabada tuhaf karşılaşmalar yaşayan genç bir kadına odaklanıyor. Gitgide gerçeklikten koparak erkeklik üzerine sembolik ve gerçeküstücü bir korku anlatısına dönüşen film, seyirciyi İngiltere kırsalının tekinsiz ve arkaik atmosferiyle baş başa bırakıyor. 

Yola Devam

İran sinemasının usta yönetmenlerinden Cafer Panahi’nin oğlu Panah Panahi’nin ilk uzun metrajı Yola Devam (Jaddeh Khaki, 2021) dünya prömiyerini 2021 Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gerçekleştirmişti. Oğullarını Türkiye sınırına bırakmak için Tahran’dan arabayla yola çıkan bir aileye odaklanan film, yaklaşan ayrılıkla beraber uyanan geçmişin anılarıyla yüklü bir yolculuk hikâyesi anlatıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.