Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Aralık – 7 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Aralık – 7 Ocak)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Bir Başka Ocak

Başka Sinema
Hayatımın Son Günü

Başka Sinema’nın iki yıldır 1 Ocak gününe özel hazırladığı gösterim programı bu yıl çevrimiçi ortama taşınıyor. ‘Başka Bir Ocak’ başlığı taşıyan seçki, bu yılın merakla beklenen filmlerinin bir kısmını seyirciyle buluşturacak. 10 Ocak’a kadar sürecek programda toplam 12 film yer alıyor. Elizabeth Moss’un performansıyla dikkat çeken Josephine Decker imzalı Shirley, korku türüne getirdiği yenilikçi yaklaşımla beğeni toplayan Hayatımın Son Günü (She Dies Tomorrow) ve ilk filmi Martha Marcy May Marlene’le (2011) adını duyuran Sean Durkin’in yeni filmi Yuva (The Nest) bu açıdan öne çıkan filmler arasında yer alıyor.


Advertisement

Birdman

MUBI Türkiye

Alejandro González Iñárritu’nun en sevilen filmlerinden Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi (Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance, 2014) MUBI Türkiye’de yayında. Gözden düşmüş bir film yıldızının yazdığı ve başrolünü üstlendiği bir Broadway oyunuyla kendini yeniden ispat etme çabasını anlatan film benlik, sanatsal yaratıcılık ve varoluş krizlerinin merkezde yer aldığı ilgi çekici bir karakter çalışması. Tamamı tek plan izlenimi uyandıracak şekilde çekilen Birdman, 2015 yılında dokuz dalda Oscar’a aday olmuş, törenden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil toplam dört ödülle ayrılmıştı.

Zeynep Dadak, Altyazı’nın Mart 2015 tarihli 148. sayısında yayımlanan ‘Uzun Plan: Sinemadaki Hayalet’ başlıklı yazısında Birdman’i de inceledi.


İstanbul Film Festivali

filmonline.iksv.org
85 Yazı

Pandemi nedeniyle 2020’de Nisan ayında gerçekleştirilemeyen İstanbul Film Festivali, yıl boyunca düzenlediği çevrimiçi gösterimleri 2021’in ilk aylarında da sürdürecek. 1 Ocak 2021 günü başlayacak yeni seçkinin ilk filmi daha önce festivalin Filmekimi Galaları bölümünde fiziksel gösterimi yapılan François Ozon‘un son filmi 85 Yazı (Eté 85) olacak. Berlin Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazanan Çirkin Masallar (Favolacce) 2 Ocak’ta, efsanevi fotoğrafçı Jim Marshall’ın yaşamına odaklanan Fotoğrafı Göster: Jim Marshall’ın Hikâyesi (Show Me the Picture: The Story of Jim Marshall) belgeseli ise 3 Ocak’ta gösterime girecek.


Diğerleri

Netflix

Tüm zamanların en sevilen korku filmlerinden Diğerleri (The Others, 2001) Netflix Türkiye’nin kataloğuna eklendi. İki çocuğuyla birlikte eski bir aile evinde yaşayan Grace’in yavaş yavaş evin perili olduğuna ikna olmasını anlatan filmin başrolünde Nicole Kidman yer alıyor. Alejandro Amenábar’ın yazıp yönettiği bu modern klasik, daha önce izlemiş olanlar için tatminkâr bir yeniden ziyaret, hiç izlememiş olanlar içinse unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.


Umut Işığım

Netflix

Başrollerindeki Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’ın yanı sıra oyuncu kadrosunda Robert de Niro ve Chris Tucker gibi isimleri de barındıran Umut Işığım (Silver Linings Playbook, 2012) Netflix Türkiye’nin kataloğuna eklendi. David O. Russell’ın yazıp yönettiği film, farklı açılardan yaralı iki gencin bir dans yarışması etrafında gelişen ilişkisini anlatıyor. Umut Işığım, 2013 yılında sekiz dalda Oscar’a aday olmuş ve Jennifer Lawrence filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında ödülü kazanmıştı.


Trenin Gara Girişi

YouTube

Bu hafta Lumière Kardeşler’in Paris’te yaptığı ilk sinematograf gösteriminin 125. yıldönümüydü. 28 Aralık 1895’te gerçekleştirilen gösterimde perdedeki trenin altında kalmaktan korkan seyirciler gerçekten de panik içinde kaçmışlar mıydı? YouTube üzerinden 4K kalitesinde restore edilmiş olarak izlenebilen filmin ilk gösterimi sonrasında yaşananları Aslı Özgen Tuncer Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nde ‘İlk Gösterimde Yaşanan Panik’ maddesinde kaleme aldı.


We Are Who We Are

BluTV

Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) ve Suspiria (2018) gibi filmlerin yönetmeni Luca Guadagnino’nun ilk televizyon projesi We Are Who We Are, BluTV’de yayınlandı. İtalya’daki bir Amerikan üssünü merkeze alan sekiz bölümlük dizi, aileleri üste görev yapan bir grup gencin yaşamına odaklanıyor. Dizinin odak noktasında ise annesinin tayininin çıkmasıyla üsse yeni gelen Fraser ile karşı komşusu Harper’ın ilişkisi yer alıyor. Fraser, Harper ve arkadaşlarının dünyasını enerjik ve eğlenceli bir üslupla aktaran dizi, karakterlerin kendilerini tanımlama ve kimliklerini bulma sürecine de tanıklık ediyor.

Fırat Yücel, ‘Hareketli Kavramlar’ köşesi için kaleme aldığı ‘Sabit Kare: Görüntünün Durduğu Kavramlar’ yazısında We Are Who We Are‘a da değindi.


Altyazı Tartışıyor: 2020’de Sinema

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde 2020’de sinema konuşuluyor. Dergi yazarlarından Aslı Ildır, Ekrem Buğra Büte, Hasan Cömert ve Selin Gürel, 2020’nin sinema gündemini değerlendiriyor. Çok sevilen filmlerden pandeminin etkilerine, dijital platformların sunduğu imkânlardan Türkiye sinemasına pek çok konunun masaya yatırıldığı program, geride bıraktığımız yılın özeti niteliğinde.


Ayrıca, Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘2020’nin En İyi Filmleri’ listesinden çevrimiçi izleyebileceğiniz 5 film:

  • I’m Thinking of Ending Things | Netflix Türkiye
  • Mank | Netflix Türkiye
  • Sound of Metal | Amazon Prime Video
  • Uncut Gems | Netflix Türkiye
  • Undine | Başka Sinema
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.