Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Bir Başkadır

Netflix

Berkun Oya’nın yazıp yönettiği sekiz bölümlük Bir Başkadır, Netflix’te gösterime girdiği andan itibaren övgülere boğuldu. Adını tiyatro alanında yazar ve yönetmen olarak duyuran, son olarak Seren Yüce’nin yönettiği Masum’un (2017) senaryosuna imza atan Oya, yönetmenliğini üstlendiği ilk diziyle Türkiye’nin çevrimiçi dizilerine yeni bir soluk getirmiş gibi görünüyor.

Öykü Karayel, Funda Eryiğit, Fatih Artman, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen ve Alican Yücesoy gibi başarılı isimlerden oluşan geniş oyuncu kadrosuyla Bir Başkadır, çağdaş Türkiye sineması temalarını Yeşilçam estetiğiyle birleştirerek kültürel ve sınıfsal çatışmaya özgün bir yorum getiriyor.


İnişli Çıkışlı Birçok Şey

saltonline.org

Hong Kong’un dönüşümünü sessizce izleyen bir belgesel olan İnişli Çıkışlı Birçok Şey (Many Undulating Things, 2019), bu hafta Salt Online’ın Perşembe Sineması ve ‘Evde’ serisi kapsamında Pazar gününe kadar yayında. Hong Kong’un geçirdiği dönüşümü gözler önüne sererken sert kapitalist dönüşümün bıraktığı izlere odaklanarak doğaya, kente ve topluma bakan filmin yönetmenliğini Bo Wang ve Pan Lu üstleniyor. İnişli Çıkışlı Birçok Şey prömiyerini geçtiğimiz yıl belgeselin en saygın festivallerinden Vision du Réel’de yapmış ve övgülerle karşılanmıştı.


The Mandalorian

Disney Plus

Geçtiğimiz yıl önemli bir başarı yakalayan Disney dizisi The Mandalorian’ın ikinci sezonu Disney Plus’ta yayınlanmaya başladı. Star Wars evrenine serinin en gizemli karakterlerinden Jango ve Boba Fett’in yurttaşı Mando’yla parantez açan dizinin serüvenine kaldığı yerden devam ettiği yeni sezon, henüz Türkiye’de herhangi bir platformdan izlenemiyor.


Mayıs Sıkıntısı

MUBI Türkiye

MUBI Türkiye, Nuri Bilge Ceylan retrospektifine geçtiğimiz hafta Kasaba’yla (1997) başlamıştı. MUBI kataloğuna bu hafta yönetmenin 1999 tarihli ikinci uzun metrajı Mayıs Sıkıntısı da eklendi.

Aynı zamanda Ceylan’ın Taşra Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Mayıs Sıkıntısı, yıllar sonra film çekmek için kasabasına, ailesinin yanına dönen Muzaffer’in ve onun dönüşüyle evde yaşanan huzursuzluğun hikâyesini anlatıyor. Ceylan’ın uluslararası başarı yakaladığı ilk filmlerden biri olan Mayıs Sıkıntısı, yönetmenin erken dönemini yeniden keşfetmek için kaçırılmaz bir fırsat.


Sibel

BluTV

Yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin üstlendiği Sibel (2018), bu hafta sonundan itibaren BluTV’de izlenebiliyor. Başroldeki Damla Sönmez’in performansıyla öne çıkan Sibel, seyircisini Karadeniz’in ıslık diliyle konuşulan küçük bir köyüne götürüyor. Çocukken geçirdiği bir hastalık nedeniyle konuşma yetisini yitiren ve etrafındakilerle yalnızca ıslık diliyle iletişim kuran genç bir kadına odaklanan film, Türkiye toplumunun muhafazakâr yapısından manzaralar sunarken iddialı bir karakter çalışmasına girişiyor.

Dünya prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI, Genç Jüri ve Ekümenik Jüri Ödülü kazanan Sibel, takip eden süreçte otuzdan fazla uluslararası festivali dolaşmış ve pek çok ödül kazanmıştı.


Yeşil Işın

MUBI Türkiye

Fransız Yeni Dalgası’nın en büyük isimlerinden Éric Rohmer’in ‘Atasözü Komedisi’ serisinin beşinci filmi Yeşil Işın (Le Rayon Vert, 1986) 13 Kasım’da MUBI Türkiye’de gösterime girerek nadir gerçekleşen bir günbatımını evlerimize getiriyor.

Benzersiz güneş ışıkları ve âdeta oradan geçerken rastlamışız duygusu yaratan karakterleriyle Yeşil Işın, olaylardan çok kahramanlarının nasıl insanlar olduğuyla ilgilenen Rohmer’in sinemasıyla tanışmak için en doğru tercihlerden biri.


Prantik Narayan Basu’dan Üç Kısa Film

kultur.beykozkundura.com

Yeni sezonda özel film seçkisini blog sayfası üzerinden Kinescope işbirliğiyle çevrimiçi platformuna da taşıyan Kundura Sinema’nın ‘Zamansız Masallar’ seçkisi gösterime açılmış durumda. Programda 2007 yılından bu yana üretimini sürdüren Hindistanlı yönetmen Prantik Narayan Basu’nun halk anlatılarından ve masallardan ilham alan üç kısa filmine yer veriliyor: Makara (2013), Sakhishona (2017) ve Rang Mahal (2018).


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 unutulmaz klasik:
  • Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive, 2001)|Netflix
  • Katil Doğanlar (Natural Born Killers, 1994)|Amazon Prime
  • Güneşsiz (Sans soleil, 1983)|MUBI Kütüphane
  • Yeraltı Peygamberi (Un Prophète, 2009)|BluTV
  • Zodiac (2007)|Netflix

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.