Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz Oscar Ödüllü 5 Film

BluTV’de İzleyebileceğiniz Oscar Ödüllü 5 Film

26 Nisan 2021’de gerçekleşecek olan 93. Akademi Ödülleri Töreni yaklaşırken, geçtiğimiz senelerde çeşitli dallarda Oscar ödülüne layık görülmüş, BluTV’de yayında olan 5 filmi sizler için seçtik.


Yerçekimi / Gravity

Yön: Alfonso Cuarón


Advertisement

Yerçekimi, yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky (George Clooney) ile onun yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkan zeki tıp mühendisi Dr. Ryan Stone’un (Sandra Bullock) macerası. Her şey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir cismin mekiğe çarpması sonucu bir felaket yaşanıyor ve iki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalıyorlar. Film bu noktadan itibaren ikilinin hayatta kalma mücadelesine tam anlamıyla ortak ediyor seyirciyi. Emmanuel Lubezki’nin görüntü yönetmenliği ile nefes kesen Yerçekimi, yönetmenlik de dahil 7 dalda Oscar ödülü kazanarak 2013 yılının en çok Oscar alan filmi olmuştu.


Joker

Yön: Todd Philips

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan ilk süper kahraman filmi olarak tarihe geçen Joker, Gotham City’de yaşayan başarısız komedyen ve palyaço Arthur Fleck’i (Joaquin Phoenix) odağına alıyor. Arthur’un en yakın arkadaşı olan annesi onu “Happy” (Mutlu) adıyla çağırır. Ancak bu ismin ona yüklediği misyon, Arthur’un toplumdan dışlanmasına ve zorbalığa uğramasına engel olamaz. Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham’da suç ve kaosun tam göbeğinde bulur ve adım adım, dışlanmışlığın vermiş olduğu hayal kırıklığıyla da alter egosu Joker’e dönüşür. Joaquin Phoenix’in oyunculuğuyla öne çıkan ve 11 dalda Oscar’a aday olan film, Phoenix’e kariyerinin ilk Oscar ödülünü kazandırdı.


JFK: Kapanmayan Dosya / JFK

Yön: Oliver Stone

Başrollerinde Kevin Costner, Gary Oldman, Tommy Lee Jones, Jack Lemmon ve Sissy Spacek gibi yıldız oyuncuların bulunduğu JFK, ABD Başkanı Kennedy suikastinin ardında bıraktığı onlarca sanığın izini sürerek komplo teorilerini masaya yatırıyor. Suikastın ardından ortaya çıkan Lee Harvey Oswald, cinayeti tek başına kendisinin işlediği üzerine ısrar etse de arka planda farklı gerçek ve olasılıklar söz konusudur. Medya ve adalet bu olasılıklarla boğuşurken insanlar da olayın bir türlü kesinleşmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktadır. Mahkemenin vardığı sonuca ikna olmayan bölge savcısı Jim Garrison, olayın ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlıdır. Oliver Stone’un yönetmenliği üstlendiği film, 8 farklı dalda Oscar adaylığı almış; Görüntü Yönetimi ve Kurgu dallarında ise ödülü kucaklamıştı.


Mad Max: Fury Road

Yön: George Miller

En İyi Prodüksiyon Tasarımı dahil 6 dalda Oscar kazanmış, En İyi Film dalında aday olmuş filmde; zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de bir şekilde kendini Furiosa adlı liderlerinin peşinde, çorak topraklardaki savaş ortamından sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun içinde bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir. Post-apokaliptik kurmacanın ustası, efsanevi Mad Max filmlerinin yaratıcısı George Miller‘ın bir kez daha yönetmen koltuğunda oturduğu Mad Max: Fury Road’ın başrollerini Charlize Theron ve Tom Hardy paylaşıyor.


Diriliş / The Revenant

Yön: Alejandro González Iñárritu

Oscarların kadrolu yönetmeni olarak anabileceğimiz Alejandro González Iñárritu’nun imzasını taşıyan Diriliş, İskoç kökenli bir kâşif ve avcı olan Hugh Glass’ın (Leonardo DiCaprio) 1820’ler Amerika’sında çıktığı bir av gezisinde bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanmasıyla başlıyor. Hayatta kalma umudu çok zayıf olan Glass, ekipte yer alan arkadaşı John Fitzgerald tarafından vahşi doğada ölüme terk edilir, oğlu ise öldürülür. Müthiş bir dayanma gücüyle hayatta kalmayı başaran Glass, oğlunu öldüren Fitzgerald’dan intikamını alabilmek için zorlu bir yolculuğa başlar. İnsan-doğa çatışmasına yeni bir bakış getiren ve Emmanuel Lubezki’nin görüntü yönetimiyle öne çıkan film, aynı zamanda Leonardo DiCaprio’ya da kariyerinin ilk Oscar’ını kazandırmıştı.

Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.