Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Nisan)

Yeşilçam

Sinema gündeminin merkezinde bu hafta Oscarlar var. Bu yıl 93. kez düzenlenen Akademi Ödülleri 26 Nisan’da TSİ 03:00’te başlayacak törenle sahiplerini bulacak. Türkiye’deki dijital platformlarda izlenebilen Oscar filmlerine rehberimizin sonundaki listeden ulaşabilir, 25 Nisan akşamı canlı olarak düzenleyeceğimiz Oscar Öncesi etkinliğimizde tören öncesi son tahminleri dinleyebilirsiniz. Bunun yanında İstanbul Film Festivali ve Londra Kürt Film Festivali gibi çevrimiçi festivaller gösterimlerine devam ediyor. Nasipse Adayız ve Yeşilçam gibi iddialı yerli yapımlar da dijital platformlarda yayına girmiş durumda. Bir gün uzatılmış hafta sonu yasaklarında izlenebilecek yeni film ve diziler Haftalık Gösterim Rehberi’nde bir arada.


2046

MUBI Türkiye

MUBI Türkiye’nin her hafta bir Wong Kar Wai filmini gösterime açtığı programda bu hafta 2046 yenilenmiş kopyasıyla izleyiciyle buluşuyor. Yönetmenin Aşk Zamanı‘nın (Fa Yeung Nin Wah, 2000) devam filmi olarak tasarladığı ve onunla aynı evrende geçen film, bir roman yazarı ile yolcularını 2046 isimli durağa, geri dönmek istedikleri hatıralarına götüren gizemli bir treni konu alıyor. Bilimkurgudan melodram esintilerine, kavuşamayış esaslı aşklardan renk kullanımına 2046, dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Wong Kar Wai’nin sinemasının tüm alametifarikalarını taşımasıyla haftanın öne çıkan filmlerinden biri.


Advertisement

Abbas Bozkurt’un ‘Aşk Zamanı’ndan 2046’ya: Sonuna Kadar Esmemiş Bir Rüzgâr’ başlıklı yazısını okumak için tıklayın.


Blue

MUBI Türkiye

1990’ların önemli müzisyen figürlerinden Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın hikâyesini birlikte çaldıkları Blue Blues Band üzerinden anlatan belgesel Blue (2017), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. ‘Rockumentary’ türünün Türkiye’deki ilk örneklerinden biri olan belgesel, aynı zamanda dönemin Beyoğlu kültürüne ve müzik dünyasına da tanıklık ediyor. Yönetmenliğini Mehmet Sertan Ünver’in üstlendiği filmde birçok önemli isimle yapılmış röportajlara da yer veriliyor.

Filmle ilgili Özge Özdüzen’in kaleme aldığı ‘Melankoli Mavisi’ başlıklı yazıyı okumak için tıklayın.


İş

Netflix Türkiye
İş

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin kendine has örneklerinden, Ermanno Olmi imzalı İş (Il Posto, 1961) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Bir sabah iş bulmak için evden çıkan Domenico’yu takip eden film, karakterine yaklaşımındaki incelik ve onu çevreleyen dünyadan süzdüğü sahicilik hissiyle dikkat çekiyor.

Janet Barış’ın Umut Tazeleyen Filmler köşemiz için İş üzerine kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


İstanbul Film Festivali

filmonline.iksv.org
Moufida Tlatli
Sarayın Sessizliği

Bu yıl pandemi nedeniyle programını 1 Nisan – 29 Haziran tarihleri arasına yayan İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri sürüyor. Her hafta sonu dört yeni filmin gösterime girdiği Nisan Seçkisi’nde bu hafta iki film dikkat çekiyor: 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında Oscar adaylığı elde eden, Maite Alberdi imzalı Köstebek Ajan (El Agente Topo) ve Arap dünyasının en önemli kadın sinemacıları arasında yer alan Moufida Tlatli’nin ilk uzun metrajı Sarayın Sessizliği (Samt El Qusur, 1994).

Bu yıl Şubat ayında yaşamını yitiren Moufida Tlatli’nin sinema dünyasında bıraktığı izi Necati Sönmez’in kaleminden okumak için tıklayın.


Kırmızı Ay

MUBI Türkiye

Son dönemde İspanya’nın Galiçya bölgesinden çıkan Oliver Laxe, Jose Manuel Quiroga, Paco Ranal ve Mario Iglesias gibi isimlerin arasına eklenen Lois Patiño’nun ilk uzun metrajı Kırmızı Ay (Lúa Vermella) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan film, bölgenin mitleri ve anlatılarından yola çıkarak kendine has bir fantastik dünya yaratıyor.


Londra Kürt Film Festivali

globalkurdishfilmfestival.com

Kürt sinemasının dünya çapında en önemli buluşma noktalarından biri olma özelliği taşıyan Londra Kürt Film Festivali (LKFF) geçtiğimiz yıl gibi bu sene de çevrimiçi olarak düzenleniyor. 16-27 Nisan tarihleri arasında, dünyanın farklı noktalarından on Kürt film festivalinin ortaklığıyla gerçekleştirilen festivalde gösterilen filmlere tüm dünyadan erişim sağlanabiliyor. Program dâhilinde Kürt sinemasından birçok güncel yapımın yanı sıra aralarında Yılmaz Güney, Kazım Öz, Veysi Altay, Erol Mintaş ve Sedat Yılmaz gibi Türkiyeli sinemacıların filmlerinin de yer aldığı pek çok film izlenebiliyor.

12. Londra Kürt Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Mare of Easttown

Bein Connect

Başrolünde Kate Winslet’ın yer aldığı HBO yapımı dizi Mare of Easttown, Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. İlk bölümü 19 Nisan’da gösterime giren dizinin yeni bölümleri ABD’deki yayınından bir gün sonra, pazartesi günleri Bein Connect’te yayınlanmaya devam edecek. Yaratıcılığını Brad Ingelsby’nin üstlendiği Mare of Easttown, bir yandan yerel bir cinayeti çözmeye çalışırken diğer yandan kendi hayatında işleri yoluna koymaya çalışan bir dedektifin yaşadıklarına odaklanıyor.


Nasipse Adayız

Netflix Türkiye

Ercan Kesal’ın yazdığı, yönettiği ve başrolünde yer aldığı Nasipse Adayız, Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Kesal’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olan film aynı zamanda kendisinin aynı adlı romanından uyarlama. İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan Doktor Kemal’in seçim mesaisi sırasında tek bir gününde geçen hikâye, güncel Türkiye siyasetine bir bakış oluşturma özelliğine de sahip. Film dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapmış, ardından Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film, İstanbul Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen ödülü kazanmıştı.

Filmi Selin Gürel’in kaleminden okumak için tıklayın: ‘Nasipse Adayız: Beyoğlu Doktorunu Arıyor!’


Yeşilçam

BluTV

BluTV özel yapımı Yeşilçam’ın ilk iki bölümü dijital platformda yayına girdi. Türkiye sinemasının efsanevi bir dönemini, Yeşilçam yıllarının hikâyesini anlatmaya girişen dizi dönemin meşhur prodüktörlerinin kurmaca bir versiyonu olan Semih Ateş adlı yapımcının yeniden doğuş hikâyesini takip ediyor. Dizinin yönetmenliğini Çağan Irmak üstlenirken başrol ise Çağatay Ulusoy’a emanet. Ulusoy’a oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Selin Şekerci, Afra Saraçoğlu, Yetkin Dikinciler ve Bora Akkaş gibi isimler eşlik ediyor. BluTV’nin en büyük özgün yapımları arasında yer alan diziden her perşembe bir bölüm yayınlanacak.

Yeşilçam’ın yaratıcıları, senaristler Levent Cantek ve Volkan Sümbül’le gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Altyazı ile Oscar Öncesi

Altyazı YouTube Kanalı

93. Akademi Ödülleri, 26 Nisan’da TSİ 03:00’te başlayacak törenle sahiplerini buluyor. Altyazı, törenin başlamasından birkaç saat önce, 25 Nisan Pazar saat 21:00’de BluTV işbirliğiyle YouTube’ta gerçekleşecek özel bir canlı yayında bu yılki Akademi Ödülleri’ni farklı boyutlarıyla masaya yatıracak. Ali Deniz Şensöz’ün moderatör olarak görev alacağı yayında ödüllü bir Oscar Quiz’inin yanı sıra sinema yazarları ve sinemacılarla gerçekleştirilecek sohbetler ve ödül tahminleri de yer alacak.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, 93. Akademi Ödülleri’nde Oscar kazanabilecek 5 film:

  • Ma Rainey’s Black Bottom | Netflix Türkiye
  • Mank | Netflix Türkiye
  • One Night in Miami | Amazon Prime Video
  • Sound of Metal | Amazon Prime Video
  • The Trial of the Chicago 7 | Netflix Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.