Şu An Okunan
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Berlinale 2021, Petite Maman, Küçük Anne

27 Mayıs – 11 Haziran

Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl yirmi dördüncü kez seyirciyle buluşuyor. Bu yıl ‘Araftan Çıkmak’ temasıyla yola çıkan festivalin programında dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışmaya hayat veren kadınların hikâyelerine odaklanan yapımlar yer alıyor. Gösterimlerini çevrimiçi ve fiziksel olarak iki farklı programda gerçekleştirecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin ilk aşaması 27 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısıyla beraber başlayacak. Filmlerin bir kısmı 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi olarak gösterilirken, 4-11 Haziran tarihleri arasında da Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’deki açık hava sinemalarında filmlerin fiziksel gösterimleri yapılacak.

Çevrimiçi Gösterimler

Festival programı çevrimiçi gösterimlerle başlayacak. Festivalin çeşitli bölümlerinden on altı filmin Festivalscope platformu üzerinden izleyiciyle buluşacağı kısımda yer alan filmler gösterime girdikleri tarihten itibaren üç gün boyunca erişime açık kalacak. 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin çevrimiçi ayağında gösterilecek filmler arasında öne çıkan bazı yapımlar şu şekilde: Korona salgınının ilk vurduğu şehir Wuhan’da yaşanan kayıpları Yangtze Nehri üzerinden şiirsel bir dille anlatan Nehir Akar, Kıvrılır, Siler, Yerine Koyar (A River Runs Turns Erases Replaces), başarılı yönetmen ve oyuncu Maïwenn’in kendi yaşam öyküsünden izler taşıyan filmi DNA (ADN), ölüm ve hastalık temalarını korku türünün gelenekleriyle işleyen Azap (Relic), Walchen Gölü kenarında yaklaşık yüz yıldır bir kafe işleten ailenin kadınlarını odağına alan belgesel Walchensee Forever ve İsveç’in bu yılki Uluslararası Oscar başvurusu Kış Tatili (Charter).

Uçan Süpürge

Fiziksel Gösterimler

3 Haziran’da çevrimiçi gösterimlerin sona ereceği 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 4 Haziran’dan itibaren Ankara’da düzenlenecek fiziksel gösterimler başlayacak. Festivalin bu kısmında ödül sezonunda öne çıkmış filmlerin yanı sıra Berlin, Sundance gibi prestijli festivallerde ilgiyle karşılanmış filmler yer alıyor. Festivalin ‘Kadınların Amerikası’ bölümü kapsamında yalnızca fiziksel olarak gösterilecek filmler arasında 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanarak yılın sinema olayına dönüşen Nomadland, ödül sezonunda öne çıkan bir başka yapım Yetenekli Genç Kadın (Promising Young Woman) ve geçtiğimiz yılın en sevilen filmleri arasında yer alan Asistan (The Assistant) öne çıkıyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 2017 yılından bu yana festival programında yer alan bir filme FIPRESCI ödülü veriliyor. Bu kapsamda değerlendirilmek üzere bu sene FIPRESCI Yarışması’nda toplam on iki film bir araya getiriliyor. ‘Her Biri Ayrı Renk’ temasıyla düzenlenen bölümde bulunan filmler arasında Tunus adına En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen Derisini Satan Adam (The Man Who Sold His Skin), Nisan Dağ’ın Tallinn Black Nights Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle ayrıldığı Bir Nefes Daha ve Samaher Alqadi’nin yaşanan toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı belgeseli Benim Bedenim (As I Want) gibi yapımlar dikkat çekiyor. Bu bölümdeki Kış Tatili ve Made in Bangladesh gibi filmler çevrimiçi gösterimler programında da yer alıyor.

Bir Nefes Daha

Festivalin ‘Kadınların Hafızası’ bölümünde ise En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen Bosna Hersek filmi Neredesin, Aida? (Quo vadis, Aida?), Céline Sciamma’nın 71. Berlin Film Festivali’nde büyük ilgiyle karşılanan son filmi Küçük Anne (Petite Maman) ve Azra Deniz Okyay’ın aralarında Venedik, Antalya Altın Portakal ve Selanik’in de olduğu pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun metrajı Hayaletler gibi filmler yer alıyor. ‘Kadınların Tarihi’ bölümünde de Zeynep Dadak’ın Ah Gözel İstanbul, Pınar Öğrenci’nin Gurbet Artık Bir Ev ve Nebiye Arı’nın Hem Müslüman Hem Feminist filmlerini izlemek mümkün. ‘Kısa Dalga’ ve ‘Kız Çocukları İsterse Olur’ bölümlerinde ise alanlarında öne çıkan pek çok film takip edilebiliyor.

En İyi Uluslararası Film
Neredesin, Aida?

Festivalin her sene sinemadaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek için verdiği ödüller bu sene 4 Haziran’da gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Onur Ödülleri Nur Sürer ve Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri Ayta Sözeri, Demet Evgar, Ekin Fil ve Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise Ahsen Eroğlu’na takdim edilecek.

Uçan Süpürge’de çevrimiçi gösterimler için biletler bugün itibarıyla satışa açılmış durumda. Fiziksel gösterimler için bilet satış tarihi ise 1 Haziran. Festivalle ilgili her türlü bilgiye Uçan Süpürge’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

ucansupurge.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.