Şu An Okunan
5. Kara Hafta İstanbul

5. Kara Hafta İstanbul

Pera Palace Hotel’in DenizBank ve Storytel desteğiyle düzenlediği Kara Hafta İstanbul bu yıl 22-23 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon, Ian Fleming ve Mike Hammer’a ithafen gerçekleştirilen polisiye edebiyat festivali Kara Hafta’nın beşinci senesindeki teması ise, İstanbul seyahatinde Pera Palace’ta konaklama fırsatı bulan büyük yönetmen Sir Alfred Hitchcock.

Festival ‘Alfred Hitchcock 120 Yaşında: Sinemadan Edebiyata Bir Gerilim Ustası’ etkinliğiyle, Hitchcock’a bir saygı duruşuyla başlayacak. Türkçe edebiyatın en ünlü polisiye kahramanı Cingöz Recai ekseninde şekillenen ‘Cingöz Recai Pera Palace’ta’ oturumunun ardından, geçtiğimiz Mayıs ayında hayatını kaybeden polisiye yazarı Celil Oker anısına ‘Polisiyemiz bir uçaksa pilotumuz Celil Oker’di: Celil Oker’i Anıyoruz’ başlıklı bir oturum düzenlenecek. 22 Kasım programı ‘Polisiyede Sinema, Sinemada Polisiye’yle tamamlanacak.

23 Kasım programı ilk güne kıyasla edebiyat ağırlıklı ilerleyecek. ‘Geleceğin Suçları’, ‘Sıradışı Katiller ve Dedektifler’, ‘Ege’nin İki Yakasında Polisiye’ ve ‘Kuzey Avrupa Polisiyeleri’ oturumları Arne Dahl, Petros Markaris, Ahmet Ümit ve Algan Sezgintüredi gibi polisiye yazarlarına ev sahipliği yapacak.

5. Kara Hafta İstanbul Festivali kapsamında gerçekleştirilecek tüm etkinlikler herkese açık ve ücretsiz.

www.blackweekistanbul.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.