Şu An Okunan
Beyoğlu Sineması’nın Mayıs Programı

Beyoğlu Sineması’nın Mayıs Programı

Mayıs 2024 / Beyoğlu Sineması

Her ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür’ün hazırladığı seçkileri seyirciyle buluşturan Beyoğlu Sineması‘nın Mayıs programı duyuruldu. Farklı yapımları tematik başlıklarda bir araya getiren aylık seçkilere atölye, söyleşi gibi etkinliklerin eşlik ettiği programların her biri ücretsiz olarak sunuluyor. Beyoğlu Sineması’nın Türkiye sinema tarihinde iz bırakan bir yönetmene odaklanan ‘Ayın Yönetmeni’ bölümü bu ay Zeki Demirkubuz’u konuk ediyor. Edebi eserlerden yoğun ilham alarak yönettiği filmlerinde sokaktan insanların dünyasına sahici bir alan açan Demirkubuz, her daim yarattığı güçlü karakterlerle biliniyor. Demirkubuz’un Albert Camus’nün ‘Yabancı’ adlı klasiğinden esinlendiği, ‘Karanlık Üstüne Öyküler’ üçlemesinin de ilk ayağı olan Yazgı (2001), yönetmenin Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’ adlı yapıtından günümüz Ankara’sına uyarladığı Yeraltı (2012), 2003 yapımı Bekleme Odası‘nda başrole hayat veren Demirkubuz’un kendisini ikinci kez başrole yerleştirdiği Bulantı (2015) ve Demirkubuz’un yedi yıl sonra sinemaya dönüşünü müjdeleyen Hayat (2023) filmleri program kapsamında seyirciyle buluşacak. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) işbirliğinde hazırlanan ‘Yönetmen Sineması Söyleşileri’ kapsamında Olkan Özyurt moderatörlüğünde yönetmen Demirkubuz ve Yazgı‘nın başrolü Serdar Orçin’le bir söyleşi yapılacak. Hayat‘ın gösterimi sonrası da Janet Barış ve Engin Ertan sohbet edecek. Beyoğlu Sineması’nın Goethe Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan ‘Sinemasal Buluşmalar’ programında ise sinema tarihinin en üretken ve etkili yönetmenlerinden Rainer Werner Fassbinder’in Theodor Fontane’in aynı adlı romanından uyarladığı Effi Briest (1974) filmi gösterilecek. Evrim Kaya, Fatih Özgüven ve Engin Ertan’ın film üzerine sohbet edeceği etkinliğin ‘Kısa Film Seçkisi’ ise üç kısadan oluşuyor.


Advertisement
Effi Briest

‘Ayın Teması’ bölümü için Film Yönetmenleri Derneği’yle (FİLM-YÖN) işbirliğine giden Beyoğlu Sineması, bu ay yönetmenlerin ilk filmlerine odaklanıyor. ‘Türk Sineması’nda İlk Filmler’ programında prömiyerini Berlinale’nin Generation 14plus bölümünde yapmasının ardından Sofya Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Banu Sıvacı imzalı Güvercin (2018) ve İstanbul Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan Tufan Taştan imzalı Sen Ben Lenin (2021) gibi filmler dikkat çekiyor. Şükrü Alaçam’ın Locman (2018) ve Eylem Kaftan’ın Kovan (2019) filmleri de seçki kapsamında izlenebilecek. Gösterimlerin ardından Alin Taşçıyan, Tuğçe Madayanti, Çiğdem Vitrinel ve Aydın Orak moderatörlüğünde yönetmenlerle söyleşiler yapılacak. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP) işbirliğiyle hazırlanan ‘Yakın Dönem Bağımsızlar’ serisinde ise prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nde Ekümenik Jüri ve FIPRESCI ödüllerine layık bulunan Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci imzalı Sibel (2018) ve dünya prömiyerini San Sebastián’da yapan ve Torino Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulunan Selman Nacar imzalı İki Şafak Arasında (2021) öne çıkarken seçkide Atış İnaç imzalı Daire (2014) ve Özgür Sevimli imzalı Murtaza (2017) filmleri de yer alıyor. Gösterimler sonrası film ekiplerinin katılacağı söyleşiler Haşmet Topaloğlu moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Güvercin

İBB Belgesel Film Arşiv Merkezi (DOCİST) ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle (BSB) ortaklaşa hazırlanan ‘Salı Belgeselleri’nde 2008 yılında Davutpaşa Emek İş Hanı’nda bulunan maytap atölyesinde meydana gelen patlamada hayatının kaybeden 21 işçinin ailelerinin mücadelesini anlatan Ayten Başer Yetimoğlu imzalı İçimdeki Küller (2019), Ermenistan’dan İstanbul’a göçmen olarak gelen Ermeni ailelerin yaşam savaşını takip ederken özellikle çocukların eğitim alma hakkı üzerinde duran Rena Lusin Bitmez imzalı Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? (2019) ve Düzce Konuralp’te kazı çalışmaları devam eden Prusias ad Hypium antik kentine odaklanan Sezgin Türk imzalı Prusias ad Hypium Bugüne Bakıyor (2021) gibi belgeseller seyirciyle buluşuyor. Gösterimlere filmlerin temasıyla paralel ilerleyecek sohbetler eşlik edecek. Beyoğlu Sineması’nın Kültür AŞ işbirliğinde hazırlanan ‘Gül Kendine’ programı Mahmut Fazıl Coşkun’un Yozgat Blues (2013), yönetmenliğini Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun üstlendiği Gözümün Nûru (2013), Elif Nazlı Durlu’nun Zuhal (2021) ve Kaan Arıcı ile İsmet Kurtuluş’un birlikte yönettikleri Donadona (2022) filmlerinden oluşurken Kültür AŞ ve Film Dayanışması Platformu işbirliğiyle hazırlanan ‘Gül Kendine Kısa Film Seçkisi’nde ise sekiz kısa film yer alıyor. Program kapsamında Gözümün Nûru, Yozgat Blues ve Donadona film ekipleriyle söyleşiler yapılacak. Kısa film seçkisindeki filmlerin ekiplerinin katılacağı sohbetler de düzenlenecek.

Altyazı Sinema Seminerleri ve Altyazı Seçti

Altyazı Sinema Derneği’nin Beyoğlu Sineması’yla ortaklaşa düzenlediği sinema seminerleri Mayıs ayında da devam ediyor. Program Altyazı eğitmenlerinin sinemanın farklı noktalarına ve uzmanlık alanlarına dair hazırladığı seminerlerden oluşuyor. Beyoğlu Sineması’nın etkinlik alanında düzenlenen, tamamen ücretsiz olarak, kısıtlı bir kontenjanla gerçekleştirilen Altyazı Sinema Seminerleri’ne katılmak için İstanbul Senin uygulaması üzerinden kayıt yaptırmak yeterli. Evrim Kaya’nın ‘Modernist Avrupa Sineması’ semineriyle başlayan programda Gülengül Altıntaş’la ‘Diyalog Yazımı’, Engin Ertan’la ‘Sinema Tarihinde Yolculuk: Sovyet Montaj Kuramı’ ve Aslı Ildır’la Sinema ve Video Oyunları: Uyarlamaların Ötesinde’ seminerleri düzenlenecek. Altyazı Sinema Seminerleri’nin Beyoğlu Sineması’ndaki Mayıs ayı programına dair detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Beyoğlu Sineması ve Altyazı Sinema Derneği arasında geliştirilen işbirliğinin bir diğer ayağı olan ‘Altyazı Seçti’ programında ise Aki Kaurismäki’nin Cannes’da Jüri Ödülü kazanan filmi Sararmış Yapraklar (Kuolleet lehdet, 2023) gösterilecek. Filmin 12 Mayıs Pazar günü saat 16.00’daki gösteriminin ardından moderatörlüğünü Ekrem Buğra Büte’nin üstleneceği, Ali Ercivan ve Müge Turan’ın konuk olacağı bir söyleşi düzenlenecek.

Sararmış Yapraklar

Beyoğlu Sineması’nın TÜRSAV işbirliğiyle hazırladığı ‘Meraklısına Sinema Sohbetleri’nin bu ayki programında ‘Ses Ver! Sinemada Seslendirme Serüveni’, ‘Artiz olmak isteyen var mı? Casting Direktörlerinin Dünyası’, ‘Color’da kurtarırız! Sinemada Rengin Serüveni’ ve ‘Işıkla Karanlık Arasında: Sinemada Işığın Serüveni’ başlıklarında bir dizi söyleşi düzenlenecek.

Beyoğlu Sineması’nın Mayıs programına dair detaylı bilgiye İBB Kültür’ün internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

kultursanat.istanbul

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.