Şu An Okunan
Eskişehir Sinema Günleri

Eskişehir Sinema Günleri

29 Kasım–2 Aralık

Sinemacılar için bir eğitim ve proje geliştirme merkezi olarak 30 Kasım’dan itibaren Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde hizmet vermeye başlayacak Katadrom Art Colony’nin düzenlediği Eskişehir Sinema Günleri ilk yılında, başta Yavuz Özkan’ın filmleri olmak üzere çeşitli gösterimler ve söyleşilerle dolu dört günlük bir program sunuyor. Etkinlik açılışını, usta yönetmenin filmlerinden, yazılarından ve kişisel arşivinden bir seçki niteliğindeki ‘Yavuz Özkan: Hayal, Tutku ve Mücadele’ başlıklı sergiyle yapacak. Ayrıca Sinema Günleri süresince Özkan’ın Maden (1974), Yengeç Sepeti (1994), Bir Erkeğin Anatomisi (1997) ve Hayal Kurma Oyunları (2004) filmleri izleyiciyle buluşacak. 30 Kasım akşamı ise Özkan’ın ailesinin, dostlarının ve Mehmet Aslantuğ, Pelin Batu, Selçuk Yöntem, Kerem Alışık, Uğur Polat, Burak Göral gibi isimlerin katılımıyla bir anma töreni gerçekleştirilecek.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Özdilek Sanat Merkezleri’nin sinema salonlarında düzenlenecek Eskişehir Sinema Günleri’nde ayrıca, ‘Yeni Bağımsız Sinema’ başlığı altında Türkiye sinemasının son yıllarda öne çıkan filmlerinden Güven (2018), Beginner (2017), Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014) ve Mommo: Kız Kardeşim (2009) izlenebilecek. Program kapsamında film gösterimlerinin ardından yönetmenlerin ve oyuncuların katılımıyla söyleşiler gerçekleştirilecek. Etkinliğin ‘Farklı Perspektifler’ bölümündeyse, bu yıl yedincisi düzenlenen Changing Perspectives Film Festivali’nin Potluck Ödülü için yarışan kısa filmlerden bir seçki izleyiciyle buluşacak.

Eskişehir Sinema Günleri kapsamında ayrıca, uzun yıllar sinema sektöründe yardımcı yönetmen, yönetmen, görüntü yönetmeni ve oyuncu olarak çalışmış Muzaffer Hiçdurmaz’a da bir Emek Ödülü takdim edilecek. Yönetmenliğini üstlendiği tek film olan Çark’ın (1987) 1 Aralık günü yapılacak gösteriminin ardından Hiçdurmaz, uzun sinema kariyeri hakkında merak edilenleri izleyiciyle paylaşacak.

www.essinema.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.