Şu An Okunan
İstanbul Modern’de Korku & Fantastik Festivali

İstanbul Modern’de Korku & Fantastik Festivali

17-27 Ekim / İstanbul Modern

Korku & Fantastik Festivali İstanbul Modern’in ev sahipliğinde 17-27 Ekim tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Müge Turan’ın, koordinatörlüğünü ise Can Koç’un üstlendiği program film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, korku meddahı performansı ve canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimlerini de barındırıyor.

Programın öne çıkan filmlerinden biri George Franju’nun Jean Redon’un romanından uyarladığı 1960 yapımı klasik Yüzü Olmayan Gözler (Les Yeux Sans Visage). Kızına yeni bir yüz kazandırmak için genç kadınların üzerinde ameliyat yapan bir doktorun hikâyesine odaklanan kült film, korku türünde pek çok yönetmen üzerinde derin bir etkiye sahip. Kanadalı yönetmen Denis Côté’nin Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan filmi Hayalet Kasaba Antolojisi (Répertoire des Villes Disparues, 2019) bu yıl Berlinale’de Altın Ayı için yarışmıştı. Arjantinli yönetmen Mariano Llinás’ın on yılda çektiği, toplamda on dört saatlik altı bölümden oluşan ve üç ayrı kıtada geçen epik filmi Çiçek’i (La Flor, 2018) kurmacanın limitlerini zorlayan sıradışı bir keşif macerası olarak tanımlamak mümkün. Merakla beklenen yapımlardan bir diğeri ise bu yıl dünya prömiyerini Sundance Film Festival’inde yapan Koko-di Koko-da (2019). Yönetmenliğini İsveçli Johannes Nyholm’un üstlendiği film, kızlarını kaybetmeleri üzerine ilişkilerini iyileştirmek için ıssız bir ormana kamp yapmaya giden bir çiftin, unutmaya çalıştıkları acılarıyla yüzleşmek zorunda kalmalarını ve kendilerini sonsuz bir korku döngüsünün içinde bulmalarını anlatıyor.

Programda ayrıca, Wachowskilerin popüler sinemayı derinden etkileyen kült serisi The Matrix (1999), vizyona girdikten yirmi yıl sonra tekrar izleyiciyle buluşuyor. Macar yönetmen Marcell Jankovics’in 1981’de tamamladığı ve program dahilinde yeniden restore edilmiş hâliyle gösterilecek olan Beyaz Kısrağın Oğlu (Fehérlófia,1981) ise göçebe toplulukların folklorik hikâyelerinden esinlenen bir animasyon. Rupert Julian’ın Gaston Leroux’un romanından uyarladığı ve korku türünün ilk değerli örneklerinden olan Operadaki Hayalet (The Phantom of the Opera, 1925), çekildiği dönemin korku unsurlarını beyazperdeye başarıyla yansıttığı restore edilmiş versiyonuyla festivalde seyirciyle buluşuyor.

Programın tek yerli filmi olan Sabri Kaliç imzalı Ölüme Yolculuk (1995) ise, evli bir çiftin gece yarısı arabalarına aldıkları bir otostopçu yüzünden bir korku sarmalına dönen yolculuğunu konu alıyor.

www.istanbulmodern.org

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.