Şu An Okunan
7. Boğaziçi Film Festivali

7. Boğaziçi Film Festivali

18-25 Ekim

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi işbirliğiyle düzenlenen Boğaziçi Film Festivali, 18-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sene yedincisi düzenlenen festivalin onur ödülleri ise Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk ve Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’ya takdim edilecek.

2009 yılında Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü kazanarak dikkat çeken Brillante Mendoza’nın başkanlığını üstleneceği jüride, Türkiye’den Melisa Sözen’in yanı sıra yönetmen Bassam Ali Jarbawi, Durban Film Festivali Direktörü Chipo Zhou ve yönetmen Milko Laza-rov yer alacak.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj yarışmasının jüri başkanlığını ise Mahmut Fazıl Coşkun üstlenecek. Uzak İhtimal (2009), Yozgat Blues (2013) ve Anons (2017) gibi filmleriyle birçok festivalde adını başarıyla duyurmuş yönetmene jüride, senarist, sanat yönetmeni ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, yazar Mustafa Çiftçi, oyuncu Nalan Kuruçim ve Cemre Ebuzziya eşlik edecek.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmasında Nariman Aliev’in Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajı Homeward, Lendita Zegiraj’ın Karlovy Vary Film Festivali’nden ödülle dönen filmi Aga’s House, Adilkhan Yerzhanov’un San Sebastian Film Festivali’nde beğeni toplayan filmi A Dark Dark Man, İranlı usta yönetmen Muhsin Mahmelbaf imzalı Marghe And Her Mother, Bosna Hersek’in Oscar aday adayı seçilen The Son, Ena Sendijareviç’in dünya prömiyerini 48. Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Sararybosna Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan yapımı Take Me Somewhere Nice, Dmitri Mamulia’nın Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilen filmi Criminal Man, Sharipa Urazbayeva’nın Mariam ve Parviz Shahbazi’nin Talla filmleri yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj kategorisinde toplam dokuz film yarışacak: Cenk Ertürk’ün Adana’da En İyi Film dahil pek çok dalda ödülü kucaklayarak dikkat çeken filmi Nuh Tepesi, Burak Çevik’in teyzesinin hikâyesinden yola çıkarak hayli deneysel bir rota tutturan uzun metrajı Aidiyet, Semih Kaplanoğlu’nun Türkiye’nin Oscar aday adayı seçilen filmi Bağlılık: Aslı, Murat Pay’ın Dilsiz’i, Seyid Çolak’ın Kapan’ı, Nazif Tunç’un Karınca’sı, Olgun Özdemir’in Kızım Gibi Kokuyorsun’u, Eylem Kaftan’ın Kovan’ı ve Cihan Sağlam’ın Uzun Zaman Önce’si.

Dilsiz, Kapan ve Kızım Gibi Kokuyorsun filmlerinin Türkiye prömiyerinin, Karınca filmininse dünya prömiyerinin gerçekleştirileceği Boğaziçi Film Festivali Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında izleyiciyle buluşacak.

www.bogazicifilmfestivali.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.