Şu An Okunan
Kino 2015: Alman Filmleri Türkiye’de

Kino 2015: Alman Filmleri Türkiye’de

Goethe-Institut ve German Films işbirliğiyle düzenlenecek Kino 2015 başlıklı film gösterimleri, Almanya sinemasından yeni ve ödüllü örnekleri dört farklı şehirde izleyiciyle buluşturuyor. 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali dâhilinde başlayacak olan gösterimler, daha sonra sırasıyla Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da devam edecek. Program Ankara’da 23 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 26. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde izleyicilerle buluşacak. 5-10 Mayıs tarihleri arasında İzmir’de Karaca Sineması’nda yolculuğuna devam edecek olan seçki sonbaharda Diyarbakır’a da uğrayacak.

Kino 2015 seçkisinin en dikkat çeken yapımlarından biri Berlinale’de büyük beğeniyle karşılanan B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik (B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989). 80’li yılların başında Manchester’dan Berlin’e taşınan Mark Reeder’ın hikâyesini takip eden film, buluntu görüntüleri ve dönemin video kayıtlarını kullanarak ortaya heyecanla izlenen dramatik bir anlatı çıkarmayı başarıyor. Berlin’deki alt-kültürü anlatırken dönemin politik ve toplumsal atmosferine de ayna tutan film soundtrack’iyle de dikkat çeken bir belgesel. Seçkinin bir diğer öne çıkan yapımı ise Berlin’de Altın Ayı için yarışan ve görüntü yönetmenine özel bir ödül kazandıran Victoria. Bir Berlin gecesinde geçen ve tek bir uzun plandan oluşan film bir grup gencin başına gelenleri gerilimi sürekli ayakta tutmayı başararak anlatıyor.
Adolf Hitler’in son günlerini anlatan Çöküş (Der Untergang, 2004) ile çıkış yapan Oliver Hirschbiegel, Hitler’e Suikast (Elser: Er hätte die Welt verändert) ile bu sefer 1939 yılına uzanıyor ve Hitler’e suikast girişiminde bulunup başarısız olan Georg Elser’in yargılanma sürecini ele alıyor. Son dönem Alman sinemasının en gözde isimlerinden Christian Petzold ise yeni filmi Yüzündeki Sır (Phoenix) ile programda yer alıyor. San Sebastián Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle dönen film yüzü ağır bir şekilde deforme olan şarkıcı Nelly’nin geçirdiği ameliyatın ardından yaşadıklarını ele alıyor. Hitchcock’un Ölüm Korkusu’ndan (Vertigo, 1958) Georges Franju’nun Yüzü Olmayan Gözler’ine (Les Yeux sans Visage, 1960) birçok klasiğe göndermeler de yapan Yüzündeki Sır seçkinin kaçırılmaması gereken filmlerinden biri.
2014’te Berlin Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülüyle dönen, dinsel fanatizmin tehlikeli boyutları üzerine bir öykü anlatan Çile (Kreuzweg) ise programın Ankara, İzmir ve Diyarbakır ayaklarında gösterilecek. Yine geçtiğimiz yıl Berlin’de gösterilen Dominik Graf imzalı Aşk Üçgeni (Die Geliebten Schwestern) ise Ankara ve İzmir’de seyirciyle buluşacak. Bu yıl Oscar yarışında Almanya’yı temsil eden film, ünlü yazar Schiller’in iki kız kardeşle yaşadığı aşk ilişkisini konu alıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.kino2015.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.