Şu An Okunan
Gülengül Altıntaş ile ‘Film Dili ve Senaryo Yazımı’ Semineri

Gülengül Altıntaş ile ‘Film Dili ve Senaryo Yazımı’ Semineri

Eğitmen: Gülengül Altıntaş
Kurs Başlangıcı: 26 Nisan Pazar
Kurs Süresi: 6 hafta
 (haftada 4 saat, toplam 24 saat)
Saatler: Pazar günleri 15:30-18:30 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi
Kurs Ücreti: 600 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

Seminer Hakkında
Sık sık söylenir: Senaryo okunmak için değil, izlenmek için yazılan bir metindir. Bu seminerin amacı senaryo yazmak isteyenleri, görüntü ve sesle yazmanın yöntemleriyle tanıştırmak, bir senarist için gerekli olan dil becerilerini kazandırmak ve senaryo yazarlığına adım atmalarını sağlamak. Atölye boyunca katılımcılar senaryo yazımının temel ilkelerini öğrenecek, izleyecekleri örnekler üzerinden senaryo okuması yaparak farklı tür ve anlatım biçimleriyle tanışacak.
Altı hafta boyunca senaryo analizleri üzerinden temel senaryo derslerinin süreceği seminerin son iki haftasında yazma sürecine odaklanılarak, yazma süreciyle ilgili teknik konular tartışılacak, yazım süreciyle ilgili yöntem önerileri yapılacak. Seminerin son haftasında arzu eden katılımcıların yazmakta oldukları bir senaryoyu seminerde sunup tartışmaya açabilecekleri bir pitching günü düzenlenecek.

Program
1. HAFTA: Başlangıçlar
Tema, değişim, önerme ve kahramanın sonsuz yolculuğu
The Graduate (Mike Nichols, 1967)

2. HAFTA: Üç Perdeli Yapıyı Kurmak
Farklı kahramanlar, farklı yolculuklar
Gattaca (Andrew Nichols, 1997), Çin Mahallesi (Chinatown, Roman Polanski, 1974)

3. HAFTA: Üç Perdeli Yapıyı Bozmak
Episodik, parçalı ve anlatısal olmayan anlatılar – Sinemada üslup ve anlatım öğeleri
Tabu (Miguel Gomez, 2012), Onun Hakkında Bildiğim 2 ya da 3 Şey (2 ou 3 choses que je sais d’elle., J.L. Godard, 1967), Ucuz Roman (Pulp Fiction, Quentin Tarantino, 1994), Yedinci Kıta (The Seventh Continent, Michael Haneke, 1989), Ta’m-e Gilas (Kirazın Tadı, Abbas Kiarostami, 1997), Ayna (Ayneh, Jafar Panahi, 1997)

4. HAFTA: Kadın Kahramanın Yolculuğu ve Arketipler
Jane Eyre (Cary Fukunaga, 2011)

5. HAFTA: Senaryo Dili – Senaryo Formatı – Senaryo Yazımının Aşamaları

6. HAFTA: Yazdığınız Filmleri Tartışıyoruz!
Pitching Session / Senaryo Sunumları

Gülengül Altıntaş kimdir? 
İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimine UCLA Extention, Content Creation for Entertainment Media programında devam etti. Kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi, ödüller aldı. UCLA, NYU Tisch School of Arts ve Macar Film Akademisi hocalarından senaryo dersleri aldı; Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle senaryo çalışmalarına katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema-Televizyon yüksek lisans programında eğitimini burslu olarak tamamladı. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü kadrosunda senaryo dersleri veriyor; senaryo danışmanlığı yapıyor; İstanbul Film Akademisi’nde yazarlık atölyeleri veriyor ve Bahçeşehir Üniversitesi Medya ve Sinema Araştırmaları Bölümü’nde Türkiye Sineması üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.