Şu An Okunan
Kundura Sinema’da ‘Müşterek Sinema’ Gösterimleri

Kundura Sinema’da ‘Müşterek Sinema’ Gösterimleri

Majub'un Yolculuğu

8 Mayıs – 19 Haziran / Beykoz Kundura

Berlin merkezli kültür proje alanı bi’bak’ın önderliğinde başlatılan ve sekiz ülkeden sekiz alternatif sinema salonu ve merkezini buluşturan ‘Müşterek Sinema’ (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye ayağına Beykoz Kundura ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den Kundura Sinema‘nın dâhil olduğu proje Almanya’dan Sinema Transtopia, Tayland’dan Documentary Club, Romanya’dan Cinema ARTA, Endonezya’dan Forum Lenteng, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cinema Akil, Şili’den CCC ve Angola’dan Cine Geração sinemalarını bir araya getiriyor. Etkinlik kapsamında sinemaların küratörlerinin belirlediği sekiz film eş zamanlı olarak İstanbul, Berlin, Dubai, Şili, Cluj, Jakarta, Bangkok ve Luanda’da gösterilecek.

8 Mayıs’ta Cem Kaya imzalı Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması (2014) ve Eva Knopf imzalı Majub’un Yolculuğu (Majub’s Journey, 2013) filmlerinin gösterimiyle başlayacak programda Berlinale’de Caligari Ödülü’ne layık bulunan Kazuo Hara imzalı İmparatorun Çıplak Ordusu Hâlâ İlerliyor‘dan (The Emperor’s Naked Army Marches On, 1987) Endonezyalı yönetmen Hafiz Rancajale’nin Titreyen Işığın Ardında: Arşiv’ine (Behind the Flickering Light: The Archive, 2013) filmler yer alıyor.

Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek etkinlik tamamen ücretsiz olup gösterimlere sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek. Katılım sağlayabilmek için beykozkundura.com üzerinden rezervasyon yaptırmak yeterli.

Tüm gösterimlerin saat 17:00’de başlayacağı etkinliğin takvimi ise şu şekilde:

  • Remake, Remix, Rip-Off / Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması – 8 Mayıs
  • Majub’un Yolculuğu / Majub’s Journey – 8 Mayıs
  • İmparatorun Çıplak Ordusu Hâlâ İlerliyor / The Emperor’s Naked Army Marches On – 15 Mayıs
  • Titreyen Işığın Ardında: Arşiv / Behind the Flickering Light: The Archive – 29 Mayıs
  • Treni Bekleyen 100 Çocuk / One Hundred Children Waiting for a Train – 12 Haziran
  • Sinema, Sevgilim / Cinema, Mon Amour – 12 Haziran
  • Adımlarımın Ötesinde / Beyond My Steps – 19 Haziran
  • Dünya Bizim Değil / A World Not Ours – 19 Haziran

Dünyanın dört bir yanından sinemalar ve sinema girişimleri hakkında bilgi toplamayı çıkış noktası kabul eden ‘Müşterek Sinema’, alternatif sinemanın gelecekteki bir modelini öne süren bir ifade yaratmayı umut ediyor. Çalışmalarını bu hedeflerden hareketle sürdüren organizasyon ikinci etkinlik olarak partner sinemaları, film profesyonellerini ve sinemaseverleri bir araya getiren bir sempozyum düzenleyecek. Etkinliğin Haziran ayında Berlin’de gerçekleşmesi planlanıyor.

beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.