Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Mayıs)

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Haftanın öne çıkan yapımı şüphesiz ki yeni Marvel filmi Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında. Bunun yanı sıra hem dijital platformlarda hem de vizyonda pek çok alternatif mevcut.

Haftanın hem vizyon hem de dijital platformlarda yayına giren yapımlarını bir araya getirdiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta farklı türlerde pek çok yapıma rastlamak mümkün. Haftanın sinema gündemi şüphesiz ki büyük ölçüde yeni Marvel filmi Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında tarafından belirlenecek. Ancak buna pek çok alternatif de mevcut. MUBI Türkiye’de gösterime giren Büyük Özgürlük, Büyük İstanbul Depresyonu, Tatil Kitabı ve Oslo, 31 Ağustos bunların başında geliyor. Ayrıca Baba’nın yapım hikâyesini anlatan The Offer dizisi de sonunda başladı. Nesimi Yetik’in ikinci uzun metrajı Dirlik Düzenlik ise haftanın öne çıkan yerli bağımsızı. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Büyük İstanbul Depresyonu

MUBI Türkiye

2020’den bu yana pek çok önemli festivali dolaşan bol ödüllü kısa film Büyük İstanbul Depresyonu (2020) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Zeynep Dilan Süren’in üstlendiği film öğrencilikleri bitmiş ancak hâlâ iş bulamamış iki gencin İstanbul’da geçirdiği yaza duygu ve atmosfer odaklı bir gözle yaklaşıyor. Yaşadığımız döneme getirdiği bakışla öne çıkan filmin başrolleri Nazlı Bulum ve Kübra Balcan’a ait. 

Büyük Özgürlük

MUBI Türkiye

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes’da yapan Sebastian Meise imzalı Büyük Özgürlük (Große Freiheit, 2021) MUBI Türkiye’de yayında. Festival gösterimlerinin ardından Türkiye’de ilk kez MUBI’de yayına giren film savaş sonrası Almanyasında, eşcinselliği nedeniyle defalarca hapsedilen Hans ile hücre arkadaşı Viktor arasındaki ilişkinin izini sürüyor. Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünden Jüri Ödülü’yle, Saraybosna Film Festivali’nden ise En İyi Film ödülüyle dönen filmin başrolü Franz Rogowski’ye ait. 

Clark

Netflix Türkiye

Netflix’in yeni suç dizisi Clark (2022) dijital platformda yayına girdi. İsveç tarihinin en ünlü suçlu figürlerinden Clark Olofsson’un hikâyesini anlatan mini dizinin başrolünde Bill Skarsgård yer alıyor. Tarihe Norrmalmstorg Soygunu olarak geçen ve Stockholm Sendromu adlı psikolojik terimin icat edilmesine vesile olan olayları takip eden dizi, Netflix’in sık üretim yaptığı alanlardan suç türüne yeni bir katkı niteliğinde.

Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi

Bein Connect

Efsanevi yarış filmleri serisi ‘Hızlı ve Öfkeli’nin dokuzuncu halkası Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi (F9: The Fast Saga, 2021) sinemalardaki gösteriminin ardından Bein Connect’te yayına girdi. Yönetmenliğini seride pek çok filmi yönetmiş Justin Lin’in üstlendiği filmin başrolünde Vin Diesel var. Oyuncu kadrosunda Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, John Cena, Helen Mirren, Kurt Russell ve Charlize Theron gibi isimlerin de bulunduğu filmde bu kez uluslararası bir teröriste karşı mücadele veriliyor. 

Filmi Burçin S. Yalçın’ın kaleminden okumak için tıklayın.

I Love That for You

Bein Connect

Lösemiyi yenip hayalini kurduğu televizyon kariyerine ulaşmaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatan I Love That for You (2022- ) Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Emmy Adayı ünlü komedyen Vanessa Bayer’in yaratıcılığını ve yapımcılığını üstlendiği komedi dizisi bir dönemin fenomeni evden alışveriş programlarının dünyasına odaklanıyor. 

The Offer

Bein Connect

Sinema tarihinin en büyük filmlerinden, kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi film Baba’nın (The Godfather, 1972) yapım hikâyesine odaklanan mini dizi The Offer (2022) Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Bu yıl 50. yıldönümü kutlanan üçlemenin Oscar’lı yapımcısı Albert S.Ruddy’nin tecrübelerinden yola çıkılarak hayata geçirilen ve oyuncu kadrosunda Miles Teller, Matthew Goode, Juno Temple, Giovanni Ribisi, Dan Fogler ve Patrick Gallo gibi isimlerin bulunduğu dizi uzun zamandır merakla beklenen yapımlardan birisi. 

Oslo, 31 Ağustos

MUBI Türkiye

Norveçli yönetmen Joachim Trier’in ‘Oslo Üçlemesi’nin ikinci parçası Oslo, 31 Ağustos (Oslo, 31. august, 2011) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Pierre Drieu La Rochelle’in 1931’de yayımlanan ‘Hayalet Işık’ (‘Le Feu follet’) romanından serbest biçimde uyarladığı öykü tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinden kısa süreliğine ayrılan Anders’in (Anders Danielsen Lie) Oslo’da geçirdiği bir güne odaklanıyor. Trier’e uluslararası çapta tanınırlık kazandıran ve gösterime girdiği döneme iz bırakan yapımlar arasında yer alan Oslo, 31 Ağustos haftanın öne çıkan yapımlarından birisi.

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın. 


The Pentaverate

Netflix Türkiye

Efsanevi komedyen Mike Myers’ın yaratıcılığını üstlendiği The Pentaverate (2022) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Myers’in başrolünde yer aldığı 1993 yapımı kara komedi Eyvah Karım Bir Katil’in (So I Married An Axe Murderer) dünyasında geçen mini dizi Kanadalı bir gazetecinin dünyayla ilgili çok önemli bir gerçeği açık etme çabasını konu ediniyor.  The Pentaverate’te de başrolde yer alan Myers, dokuz karaktere birden hayat veriyor. 

The Sound of Magic

Netflix Türkiye

Güney Kore yapımı müzikal The Sound of Magic (Annarasumanara, 2022) bu hafta Netflix Türkiye kataloğuna eklenen yapımlardan birisi. Yönetmenliğini Kim Seong-yoon’un senaristliğini ise Kim Min-jeong’un üstlendiği dizinin başrollerinde Ji Chang-wook ve Lisa Yamada gibi başarılı oyuncular var. Gizemli bir sihirbazın bir gün sihirbaz olma hayalleri kuran genç bir kızla tanışmasını anlatan yapımın ilk sezonu altı bölümden oluşuyor. 

Tatil Kitabı

MUBI Türkiye

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajı Tatil Kitabı (2008) yönetmenin aramızdan ayrılışının onuncu yıldönümünde, 8 Mayıs’ta MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Dünya prömiyerini 2008 yılında Berlinale’nin Forum bölümünde yapan film Silifke’de, yaz tatilinde olduğu dönemde ilkokul öğrencisi Ali’nin yaşadıklarına odaklanıyor. Oyuncu kadrosunda Taner Birsel, Tayfun Günay ve Harun Özüağ gibi isimlerin yer aldığı Tatil Kitabı’nın ardından Seyfi Teoman’ın tüm filmleri Mayıs ayında MUBI’de yayınlanacak.

Seyfi Teoman’la Tatil Kitabı üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: Gözüm Üzerinde

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta Zeyno Pekünlü ve Tatlıhan Tuncel’in Gözüm Üzerinde filmiyle devam ediyor. Pekünlü ve Tuncel, kişisel verilerimizden tüketim profilleri çıkaran, çevrimiçi duvarlarımızı reklamlarla kaplayan dev şirketleri bingoluyor. Pekünlü’nün 2017 yılına ait takvim sayfalarından hareketle takibe takip.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Dirlik Düzenlik

Ödüllü kısa filmlerinin ardından ilk uzun metrajı Toz Ruhu’yla (2014) adını duyuran Nesimi Yetik’in yeni filmi Dirlik Düzenlik (2020) bu hafta vizyonun öne çıkan yerli filmi konumunda. Başrollerini Asiye Dinçsoy’la birlikte -aynı zamanda filmin senaristi, yapımcısı ve kurgucusu olan- Betül Esener’in ve Dudu Yetik’in üstlendiği Dirlik Düzenlik, bir anne ile iki kızının yaşamlarına odaklanıyor. Film ilk gösterimini 2020 yılında Antalya’da yapmış ve buradan Cahide Sonku Ödülü’yle dönmüştü.

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında

Marvel’ın uzun zamandır merakla beklenen filmlerinden Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında (Doctor Strange in the Multiverse of Madness, 2022) haftanın öne çıkan filmi. Yönetmenliğini 2000’li yıllardaki Örümcek-Adam üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi’nin üstlendiği film Marvel Sinemasal Evreni’nin 28. yapımı. Doktor Strange (Doctor Strange, 2016) filminin devamı niteliğindeki yapım Marvel evreninde giderek daha fazla yer bulmaya başlayan çoklu evrenler üzerine bir hikâyeyi takip ediyor. Başrolde Benedict Cumberbatch yer alırken ona Wanda Maximoff rolüyle Elizabeth Olsen eşlik ediyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.