Şu An Okunan
Goethe-Institut Pazartesi Filmleri

Goethe-Institut Pazartesi Filmleri

30 Eylül-21 Ekim / Pera Sineması

Goethe-Institut İstanbul ve Beyoğlu Sineması işbirliğiyle düzenlenen Pazartesi Filmleri gösterimleri Ekim ayında da devam ediyor. “Doğayı ve çevreyi insan kaynaklı yıkımdan nasıl kurtarabilir ve koruyabiliriz?” sorusu ekseninde şekillenen, insanın yarattığı tahribatın geçmişine ve bugününe dair bir perspektif oluşturan film seçkisi, 30 Eylül-21 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Pera Sineması’nda izleyiciyle buluşacak.


Advertisement

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nun ‘Climate Diplomacy Weeks’ etkinliği ve 6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’yle tema olarak paralel ilerleyecek Pazartesi Filmleri programı, 30 Eylül’de Werner Herzog’la başlaycak. Alman yönetmenin 1992 yapımı orta metrajlı Karanlıkta Dersler’i (Lektionen in Finsternis) Körfez Savaşı’nın ardından Irak’ın Kuveyt petrol sahalarında çıkardığı yangınların dehşetini gözler önüne seren etkileyici bir belgesel. Karanlıkta Dersler’in hemen ardından gösterilecek Kötü Tohum (2018) belgeseliyse, Türkiye’de geleneksel üretim yapan çiftçinin yereldeki yaşantısına ışık tutuyor. Gösterimin ardından belgeselin yönetmeni Ethem Özgüven’le bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Gösterimler 7 Ekim’de Valentin Thurn’un 2010 yapımı Taste the Waste belgeseliyle devam edecek. Endüstriyel üretim kültürünün ve sorgulanmayan tüketim alışkanlıklarının birçok alanı kapsayan etkilerini gözler önüne seren belgesel, programa farklı bir bakış açısı kazandıracak. 14 Ekim’de, 66. Berlin Film Festivali’nde Uluslararası Sanat Sinemaları Konfederasyonu (CICAE) ödülüne layık görülen Fukuşima Sevgilim (Grüsse aus Fukushima, 2016) gösterilecek. Doris Dörrie’nin filmi, genç bir Alman kadının 2011 depremi sonrası Japonya’nın Fukuşima bölgesini gezerken yaşlı bir Japon kadınla kurduğu ilişkiyi konu alıyor. Programın son gösterimi, 21 Ekim’de izleyiciyle buluşacak Werner Herzog imzalı Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer (Wo Die Grünen Ameisen Träumen, 1984). Son topraklarını maden çalışmalarına kurban vermemek için mücadele eden Avustralya yerli halkını büyüleyici bir anlatımla konu alan yapım, programa etkileyici bir nokta koyacak.

30 Eylül-21 Ekim tarihleri arasında Pazartesi akşamları saat 19:00’da gösterilecek filmler orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı. Pazartesi Gösterimleri’ne katılım ücretsiz.

www.goethe.de/istanbul

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.