Şu An Okunan
Pera Film’den Aralıksız Dizi Gösterimleri: ‘Arkası Şimdi!’

Pera Film’den Aralıksız Dizi Gösterimleri: ‘Arkası Şimdi!’

29 Eylül – 23 Ekim / Pera Müzesi 

Pera Film, dizilerden oluşan programı ‘Arkası Şimdi!’ ile fiziksel gösterimlerine geri dönüyor. İlki 2019 yılında düzenlenen programın ikincisinde Avustralya ve ABD yapımı beş farklı dizi yer alıyor. Aralıksız dizi gösterimlerinin yapılacağı program 29 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek. 


Advertisement

Nanette (2018) ve Douglas (2020) gibi stand-up gösterileriyle tanınan komedyen Hannah Gadsby’nin Avustralya’nın dört bir yanını dolaşarak Avustralyalılara dair bilinen her şeyi baştan tanımladığı Hannah Gadsby’nin OZ’u (Hannah Gadsby’s OZ, 2017) üç bölümden oluşuyor. Yönetmenliğini Matthew Bate’in üstlendiği dizide kıtadaki ilk yerleşim alanlarından federe devlet ve çokkültürlülük evrelerine kadar Avustralya’nın ulusal kimliği sanat tarihindeki gelişimi üzerinden inceleniyor.

Annesinin cinsiyet geçiş ameliyatı sürecinde babasıyla yaşayan ve haftada yalnızca bir gün annesiyle bir araya gelen Billie’nin değişimi ve gelişimini, annesinin yaşamındaki yeniliklere paralel anlatan 52 Salı (52 Tuesdays, 2013) filminde imzası olan Sophie Hyde’ın bir başka aile hikâyesini konu aldığı Lanet Adelaide (Fucking Adelaide) altı bölümden oluşuyor. 2017 yapımı dizide Avustralya’nın Adelaide şehrinde yeniden bir araya gelen ve birliktelik duygusunu çoktan yitirmiş aile üyelerinin geçmişle yüzleşmeleri konu ediliyor.  

Lanet Adelaide

Dog with Electric Collar (2008) adlı kısa animasyonda imzası olan Steve Baker’ın altı bölümlük animasyon dizisi Karşınızda, Desmondo Ray! (This is Desmondo Ray, 2017) ise yaşamın getirdiği olumsuzluklardan hayal dünyasında derinleşerek uzak duran tuhaf bir adamın, küçük Forgotten Falls kasabası eteklerindeki kasvetli dairesinde hiç ummadığı bir anda aşkı bulma öyküsünü anlatıyor. Koşullar ne denli zor olursa olsun umudun yeşerebileceği mesajını veren dizi altı bölümden oluşuyor.  

Programda yer alan diğer yapımlardan Shaina Feinberg imzalı Dinette (2018), kadınlar ve kuirlerden oluşan bir arkadaş grubunu merkeze alarak kırılgan erkeklik ve patriyarka konularını skeçler hâlinde işleyen bir dizi. Steven Feinartz ve Ahamed Weinberg’ün birlikte yönettiği, yapımcılığını Sarah Silverman’ın üstlendiği Lütfen Anla Beni (Please Understand Me, 2018) ise her bölümünde birbirine taban tabana zıt iki komedyeni gerçek bir terapist ile buluşturan deneysel bir çalışma. İlk bölüme Punkie Johnson ve Weinberg’ün konuk olduğu beş bölümlük dizide terapi esnasında komedyenler iki sevgili ya da kardeş rollerine bürünüyor.

Dinette

‘Arkası Şimdi!’ programı kapsamındaki tüm gösterimler ücretsiz olarak düzenleniyor. Programla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

peramuzesi.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.