Şu An Okunan
Pera Film’den Onur Haftası’na Özel: ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’

Pera Film’den Onur Haftası’na Özel: ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’

24 Haziran – 8 Temmuz / Pera Müzesi

Her sene hazırladığı özel bir programla Onur Haftası’nı kutlayan Pera Film, bu yıl da geleneğini sürdürüyor. Bu yıl için hazırlanan ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ seçkisi hayata tutunmaya dayanak sağlayan yalnız kalmama, bir arada olma, yoldaşlık hisleriyle öne çıkan dört filmden oluşuyor. 24 Haziran’da başlayıp 8 Temmuz’a dek sürecek programda gösterimler ücretsiz olup rezervasyonsuz katılım sağlanabiliyor. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabi.


Advertisement

Program son yıllarda üretilmiş ve önemli festivallere konuk olmuş filmleri seyirciyle buluşturuyor. ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ seçkisi farklı coğrafyalardan kuir karakterlerin kendilerine nefes alacak alan açma mücadelelerine ve bu yolculukta edindikleri arkadaşları, dostları ve yoldaşlarıyla birlikte baskı ve sıkışmışlık karşısında gösterdikleri direnişlere dikkat çeken dört filmi tecrübe etme imkânı sunuyor. Programda şu filmler yer alıyor: Marialy Rivas’ın kamerasını tutucu bir aileden biseksüel bir gence çevirdiği ve onun, dine temellendirilen baskı ortamında daha da güçlenen cinsel arzularını, yeni kurduğu ilişkilerle sınır tanımaz bir hâle gelişini apaçık gösteren Asi ve Genç (Joven y Alocada, 2012), henüz 15 yaşında obeziteyle mücadele eden Benedetta’nın kurduğu bir arkadaşlık vesilesiyle özgürleşme ve kendini bulma yolculuğunu anlatan Chiara Bellosi imzalı Salıncak (Swing Ride), bir grup kadın ve non-binary bireyden oluşan Gürcistan’daki bir kadın futbol kulübünü merkezine alan Ketevan Kapanadze imzalı Odanın Hissi (How The Room Felt, 2021) ve kendileri gibi toplumca unutulmuş diğer insanlarla bir araya gelen üç kuir gencin hem virüse hem de hükümetlerinin siyasi başarısızlığına meydan okuduğu Gustavo Vinagre imzalı Üç Üzgün Kaplan (Três Tigres Tristes). Isabella Pereira, Jonata Vieirave Pedro Ribeiro’nun başrolleri paylaştığı Üç Üzgün Kaplan, Berlin Film Festivali’nde Teddy Ödülü kazanmıştı.

Salıncak

‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ programıyla ilgili detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.