Şu An Okunan
Institut français Türkiye’den ‘Fransız Sinema Haftası’

Institut français Türkiye’den ‘Fransız Sinema Haftası’

Haziran 2022 – Eylül 2022

Institut français Türkiye‘nin düzenlediği ‘Fransız Sinema Haftası’ bu yıl da zengin bir programla Türkiye’nin farklı noktalarını ziyaret etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yirmiden fazla şehri dolaşan gezici festivalin bu sene on şehre uğraması planlanıyor. Türkiye’de vizyona girmemiş Fransa yapımı beş uzun metraj filmi bir araya getiren program, 20-24 Haziran tarihlerinde Gaziantep Kırkayak Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerle başlayacak. Yaz boyu sürecek festival Gaziantep’in ardından Antalya, Ankara, Bursa, Lüleburgaz, Foça, Diyarbakır, Çanakkale, İstanbul ve İzmir’e konuk olacak. Beş gün boyunca her akşam farklı türde bir Fransız yapımını seyirciyle buluşturan etkinlikte filmlere Türkçe altyazı desteği sağlanacak.

Etkinlik programı son üç yılda çekilmiş ve henüz Türkiye’de gösterime girmemiş Fransa yapımı filmlerden oluşuyor. Programda şu beş film yer alıyor: En İyi Film dâhil altı dalda birden Fransa’nın en önemli sinema ödülü César’ı kazanan Albert Dupontel imzalı Adieu les cons (2020), genç bir hemşireyle bir gazetecinin yerel ekonominin temel direği olan kimya fabrikasında üstü örtülen sırların peşine düştüğü Farid Bentoumi imzalı Rouge (2020), bir yaz günü oğulları vurulan bir çiftin dramatik öyküsünü konu alan Medhi M. Barsaoui’nin ilk uzun metrajı Bik Eneich: Un fils (2019), yeni arkadaşlar edinmek için gizlice evden kaçan küçük bir vampiri merkezine alan Joann Sfar imzalı Petit vampire (2020) ve farklı tarzlardan otuz dansçının Jean-Philippe Rameau’nun eserine yeni bir boyut kazandırdığı Philippe Béziat imzalı Indes galantes (2020).

Öte yandan Institut français Türkiye yetkilileri, sinema salonu olan ve gösterim yapabilecek projeksiyon malzemesine sahip tüm sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin festival takvimine dâhil olabileceğini belirtiyorlar.

‘Fransız Sinema Haftası’nda yer alan filmlerin gösterim programı şu şekilde:

1. gün

Indes galantes (Yön: Philippe Béziat)

2. gün

Adieu les cons (Yön: Albert Dupontel)

3. gün

Rouge (Yön: Farid Bentoumi)

4. gün

Bik Eneich: Un fils (Yön: Medhi M. Barsaoui)

5. gün

Petit vampire (Yön: Joann Sfar)

Indes galantes

Etkinliğin şu ana kadar açıklanan gösterim takvimi ise şu şekilde:

Haziran 2022

Gaziantep Kırkayak Kültür Merkezi

Antalya Kültür Sanat – AKS Kaleiçi Evi

Temmuz 2022

Ankara CerModern

Agustos 2022

Foça Film Days & Foça Belediyesi – Foça Beş Kapılar Kalesi

Eylül 2022

Çanakkale Bienali & Mahal Sanat Mekânı

Diyarbakır Mordem & Wêjegeh (Diyarbakır Edebiyat Evi)

Programla ilgili detaylı bilgiye ve etkinliğin güncellenen takvimine Institut français Türkiye’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

ifturquie.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.