Şu An Okunan
Institut français İstanbul Sineması Nisan Ayı Programı

Institut français İstanbul Sineması Nisan Ayı Programı

9-30 Nisan

Institut français İstanbul Nisan ayında Fransa yapımı dört filmi seyirciyle buluşturuyor. Gösterimlerin Institut français İstanbul sinema salonunda yapılacağı etkinlikte tüm filmlere Türkçe altyazı desteği sağlanacak. 9-30 Nisan tarihlerine yayılan programda yer alan filmler her hafta Cumartesi ve Pazar günleri ikişer seansta gösterilecek.


Advertisement

Programda Leos Carax’a Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Annette (2021), Ruanda ve Burundi’de yaşanan iç savaşın gölgesinde büyüyen şarkıcı, besteci ve yazar Gaël Faye’in kendi hikâyesini kaleme aldığı aynı adlı romanından uyarlanan Eric Barbier imzalı Küçük Ülke (Petit Pays, 2020) ve ünlü bir edebiyat eleştirmeninin, olağanüstü bir elyazmasının yazarıyla ilgili duyduğu kuşkunun peşinden gittiği Rémi Bezançon imzalı Henri Pick’in Gizemi (Le Mystère Henri Pick, 2019) yer alıyor. Türkiye’de ilk kez Filmekimi kapsamında vizyona giren Christophe Honoré imzalı Guermantes (2021) de Fransız yazar Marcel Proust’un ölümünün yüzüncü yılı vesilesiyle düzenlenecek seri etkinliklerden ilki olarak Nisan ayında seyirciyle buluşuyor. Honoré, Proust’un başyapıtı olarak nitelenen ‘Kayıp Zamanın İzinde’nin (À la recherche du temps perdu) üçüncü kitabı ‘Guermantes Tarafı’nın (Le Côté de Guermantes) sahne uyarlaması için Fransa’nın en saygın tiyatro kumpanyası La Comédie-Française’le provaları sürdürürken pandemiden dolayı oyunun iptal edildiği haberi geliyor. Film oyuncuların tüm zorluklara rağmen provalara devam etmelerini takip ediyor. Ayrıca Guermantes, Proust Yılı kapsamında Institut français Türkiye’nin Ankara şubesine de konuk olacak. 13 Nisan’da saat 19:30’da başlayacak gösterim ücretsiz olup katılım sağlamak için Institut français Türkiye’nin internet sitesi üzerinden kayıt formunu doldurmak yeterli.

Institut français İstanbul’un Nisan takviminde yer alan bir diğer etkinlik ise ‘Alternatif Kısa’. Her sene “Kısa film iyi gider” mottosuyla düzenlenen etkinliğin 22’nci edisyonu 29 Nisan’da Institut français İstanbul’da takipçileriyle buluşacak.

Institut français İstanbul sinema salonunda Nisan ayında gösterilecek filmlerin tamamı şu şekilde:

  • Küçük Ülke / Petit Pays – 9, 16 ve 30 Nisan, saat 16:00
  • Guermantes – 9, 16 ve 30 Nisan, saat 19:00
  • Henri Pick’in Gizemi / Le Mystère Henri Pick – 10, 17 ve 24 Nisan, saat 16:00
  • Annette – 10, 17 ve 24 Nisan, saat 19:00

ifturquie.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.