Şu An Okunan
Perşembe Sineması Eylül-Ekim Programı

Perşembe Sineması Eylül-Ekim Programı

26 Eylül-31 Ekim / SALT Beyoğlu Açık Sinema

SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle düzenlediği Perşembe Sineması, yeni sezona İranlı usta Mohsen Makhmalbaf’ın belgesel ile kurmacayı iç içe geçiren filmi 1995 yapımı Selam Sinema’nın (Salaam Cinema) 26 Eylül’deki gösterimiyle başlıyor. Perşembe Sineması’nın sonbahar programı, 1990’lardaki toplumsal dönüşümlerin kentler ve bireyler üzerindeki etkilerine, kolektif hafızada bıraktığı izlere odaklanan çeşitli yapımları bir araya getiriyor.

Program kapsamında Ekim ayında gösterilecek filmler şöyle: 3 Ekim’de Anja Kofmel’in Yugoslavya Savaşı’nın karanlığını araştırırken aile tarihinin derinliklerine inen etkileyici savaş belgeseli İsviçreli Chris (Chris the Swiss, 2018), 10 Ekim’de yine Yugoslavya Savaşı’nın geride bıraktığı ahlaki ve toplumsal etkilere odaklanan ve prömiyerini Cannes’da yapan Ognjen Glavonić imzalı Yük (Teret, 2018), 17 Ekim’de sendikal faaliyetlerinden dolayı fişlenen inşaat işçilerinin yıllar sonra verdikleri hukuk mücadelesini takip eden Lucy Parker imzalı belgesel Dayanışma (Solidarity, 2019), 24 Ekim’de Kazakistanlı genç yönetmen Emir Baigazin’in ikinci uzun metrajı Yaralı Melek (Ranenyy Angel, 2016), ve 31 Ekim’de Clayton Vomero’nun Rusya ve Ukrayna’da tüketim ve aidiyet algısının Sovyetler Birliği sonrasında geçirdiği dönüşümü ele alan belgesel Bölge (Zona, 2019).

SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da Perşembe akşamları saat 19:00’da düzenlenecek gösterimler, ücretsiz ve herkesin katılımına açık.

saltonline.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.