Şu An Okunan
Perşembe Sineması’nda ‘Normal Dediğin Nedir ki?’

Perşembe Sineması’nda ‘Normal Dediğin Nedir ki?’

2 Haziran – 10 Temmuz / SALT Beyoğlu Açık Sinema

SALT’ın Perşembe Sineması’nın ‘Normal dediğin nedir ki?’ adlı seçkisi pandemi sonrası dünyada normallik mefhumunu tartışmaya açan filmleri bir araya getiriyor. Hem kurmaca hem de belgesel filmlerin yer aldığı seçki bilhassa normalliği bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden irdeleme imkânı sunuyor. Günümüzün ortak kaygılarına ışık tutan seçki, aynı zamanda dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair çoklu olasılıkları düşünmeyi de mümkün kılıyor.

2 Haziran’da Adilkhan Yerzhanov imzalı Sarı Kedi‘nin (Sary mysyq, 2020) gösterimiyle başlayan program bu hafta yönetmenler Adrian Pîrvu ve Helena Maksyom imzalı Hiçbir Şey Güzel Olmayacak‘ı (Totul nu va fi bine, 2020) seyirciyle buluşturuyor. 11. Odesa Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Ukrayna Filmi ödüllerini kazanan belgeselde Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen patlamadan etkilenmiş insanların hikâyelerini belgelemeyi hareket noktası kabul eden yönetmenlerin yolculuğu anlatılıyor.

Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan seçkide yer alan diğer filmler ise şu şekilde: Yönetmen kimliğinin yanı sıra müzisyen de olan Diego Pascal Panarello’nun satın aldığı bir ağız kopuzunun büyüsüne kapılarak Sicilya’dan Sibirya’ya uzanan yolculuğunu takip eden Mutluluğun Tuhaf Sesi (Lo strano suono della felicità, 2017), yönetmen Liao Jiekai ile koreograf Sudhee Liao’nun birlikte çektiği ve ailesine karşı verdiği sözü yerine getirmek üzere eve geri dönen Junya ile bu sırada tanıştığı dansçı Sara’nın hikâyesini anlatan Uzaklarda Dolaşan Gölgem (Faraway My Shadow Wandered, 2020), John Clang’ın New York’ta yaşayan bir yazar ve Singapur’da yıllar önce terk ettiği kızı arasındaki yabancılaşma üzerinden varoluşsal sorulara yanıt aradığı Meçhul Bir Sevgi (A Love Unknown, 2020) ve Almanya’nın en iddialı ve sıra dışı lisesinde okuyan öğrenciler üzerinden eğitim sisteminden başarı kavramına ve yaşama sevincine kadar pek çok konuya değinen Alexander Kleider imzalı Berlin Başkaldıranlar Okulu (Berlin Rebel High School, 2016).

Berlin Başkaldıranlar Okulu

10 Temmuz’a dek sürecek programda tüm gösterimler Perşembe akşamları saat 19:00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. Program fiziki gösterimlere ek olarak her hafta cumadan pazara saltonline.org üzerinden de çevrimiçi olarak takip edilebilecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan etkinlik yalnızca Türkiye’den erişime açık olup filmlere Türkçe altyazı desteği sağlanacak.

‘Normal dediğin nedir ki?’ program takvimine SALT’ın internet sitesinden ulaşmak mümkün.

saltonline.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.