Şu An Okunan
Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları

Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları

 

Two Little Rangers (Alice-Guy-Blaché, 1912)

 

7-8 Mart / Beykoz Kundura

Düzenli olarak tematik film seçkileri hazırlayan Kundura Sinema, 7-8 Mart tarihlerinde Canan Balan, Aslı Davaz ve Elif Rongen Kaynakçı’nın katılımıyla bu kez ‘Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları’ başlıklı iki günlük özel bir programla izleyici karşısına çıkıyor.

Program 7 Mart’ta, sinema tarihinin ilk kadın yönetmeni Alice Guy Blaché’yi konu edinen, yönetmenin kızı Simone Blaché’yle yapılan röportajlar ekseninde şekillenen Alice Guy-Blaché: Homage To The World’s First Female Filmmaker (1997) belgeseliyle başlayacak. Ardından Alice Guy Blaché’nin iki kısa filmi gösterilecek: ABD’li yazar O. Henry’nin 1907’de yayımlanan ‘The Last Leaf’ öyküsünden uyarlanan Falling Leaves (1912) ve yönetmenin aynı yıl imza attığı Two Little Rangers (1912). Program, saat 16:15’te Elif Rongen Kaynakçı ve Canan Balan’ın katılımıyla düzenlenen ‘Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri’ paneliyle devam edecek. Sinemanın öncü kadınlarını keşfetmenin heyecanı ve zorluklarına odaklanan panel sonrasında ilk gün, Sidney Franklin’in 80 dakikalık romantik komedisi East Is West’in (1922) gösterimiyle noktalanacak. Piyanist Gonca Varol, bu gösterimde filme canlı müziğiyle eşlik edecek.

Programın ikinci günü, ‘Sessiz Sinemanın Senarist Kadın Öncüleri’ paneliyle başlayacak. Aslı Davaz’ın ‘Necile Tevfik’in Sinema Teknikleri, Sessiz ve Sesli Senaryoları ve Hollywood ile İlişkileri: 1928-1935’, Canan Balan’ın ‘Hoca ve Asistanı Sinemada: Halide Edip ve Sabahat Filmer’ ve Elif Rongen Kaynakçı’nın ‘Beyazperdeye Yansıyan Kadın Senaristler’ başlıklı konuşmalarının ardından, Sovyetler Birliği’nin Ryazan köyünde yaşayan iki gencin Birinci Dünya Savaşı öncesinde başlayan hikâyesini konu edinen Ryazan’nın Kadınları (Baby Ryazanskie, 1927) filmi gösterilecek. Ivan Pravov ve Olga Preobrazhenskaya’nın birlikte imza attığı bu filmle, ‘Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları’ programı sona erecek. Beykoz Kundura’da düzenlenecek etkinlik ücretsiz.

www.beykozkundura.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.