Şu An Okunan
Sinematek’ten ‘Yıldızlar Altında Sinema’ Gösterimleri

Sinematek’ten ‘Yıldızlar Altında Sinema’ Gösterimleri

7 Temmuz – 6 Eylül / Kalamış Atatürk Parkı

Her yıl Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali dâhilinde ‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleri düzenleyen Sinematek/Sinema Evi, geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle 7 Temmuz – 6 Eylül tarihleri arasında Kalamış Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilecek etkinlik açık havada keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Gösterimlerin her hafta Çarşamba ve Pazar günleri saat 21:00’de başlayacağı program sinema tarihinin farklı dönemlerinden pek çok filmi bir araya getiriyor.

Türkiye ve dünya sinemasının klasiklerinden modern başyapıtlara toplamda 16 filmi izleyiciyle buluşturan ‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleri, 7 Temmuz akşamı Charlie Chaplin imzalı Altına Hücum’la (The Gold Rush, 1925) başlıyor. Chaplin’in senaryosunu yazıp yönettiği, yapımcılığını üstlenmesinin yanı sıra müziğini de bestelediği sessiz dönem filmine Orçun Orçunsel yönetimindeki 50 kişilik Avrasya Filarmoni Orkestrası müzikleriyle eşlik edecek. İtalyan Yeni Gerçekçi sinemanın dikkat çeken yönetmenlerinden Guiseppe De Santis imzalı Acı Pirinç (Riso amaro, 1949), Ettore Scola’nın Berlinale’de En İyi Yönetmen ödülünü kazandığı, César Ödülleri’nde ise En İyi Film, En İyi Yönetmen dâhil üç ödüle layık bulunan Le bal (1983), Leos Carax’ın yarattığı distopik evrende aşk üzerine düşünürken kendine has anlatımıyla sinema sanatının en etkileyici filmleri arasında gösterilen Kötü Kan (Mauvais Sang, 1986), Venedik’te En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan, Pedro Almodóvar sinemasının mihenk taşı filmlerinden Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios, 1988) ve ilk gösterimini Berlinale’de yapan ve festivalden Büyük Jüri Ödülü’yle ayrılan Christian Petzold imzalı Kızıl Gökyüzü (Roter Himmel) gibi pek çok dikkat çekici filmin yer aldığı programda Blake Edwards, George Miller, Henri-Georges Clouzot gibi yönetmenlerin filmleri de görülebilecek.

Duvara Karşı

Programda Türkiye sinemasından iki film de yer alıyor. İstanbul beyefendisi Haşmet’le artist olmak için İzmir’den İstanbul’a gelen Ayşe’nin arkadaşlığı odağında modernleşme sancıları, toplumun tüketim pratikleri gibi tartışmalara yanıt arayan Atıf Yılmaz imzalı Ah Güzel İstanbul (1966) ve Fatih Akın’ın Berlinale’de Altın Ayı’ya layık bulunan filmi Duvara Karşı (Gegen die Wand, 2004) program kapsamında açık havada deneyimlenebilecek. ‘Hitchock’un çekmediği en iyi Hitchcock filmi’ olarak bilinen Stanley Donan imzalı Öldüren Şüphe’nin (Charade, 1963) gösteriminin hemen ardındansa Hitchcock’un macera/gerilim klasiği Gizli Teşkilât (North by Northwest, 1959) seyirciyle buluşacak.

Sinematek’in ‘Yıldızlar Altında Sinema’ gösterimleriyle ilgili detaylı bilgiye Sinematek/Sinema Evi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

sinematek.kadikoy.bel.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.