Şu An Okunan
Venice VR Expanded Bir Kez Daha İstanbul’da

Venice VR Expanded Bir Kez Daha İstanbul’da

Exploring Home

1-19 Eylül

Venedik Film Festivali’nin yaratıcı VR yarışması Venice VR Expanded’ın İstanbul ayağı 1-19 Eylül tarihleri arasında Salon İKSV ve Kolektif House’un mekân partnerliğinde gerçekleştirilecek. Sanal gerçekliği sanatsal ve yaratıcı bir alan olarak gelecek nesillere tanıtmayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen kurum Euromersive Turkey’nin çatısı altında festivalle eş zamanlı yapılacak olan etkinliğin koordinatörlüğünü Virgile Film ve Raptor Dance Studios üstleniyor.

Venedik Film Festivali’nin 2016 yılından bu yana yer verdiği VR (sanal gerçeklik) bölümü geçen yıl pandemiden dolayı çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. Festivali bünyesinde barındıran Venedik Bienali, küresel salgın günlerinde fiziksel olarak bir araya gelme zorluklarına yaratıcı bir çözüm geliştirmek amacıyla Portland, Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Cenevre, Hangzhou, Modena, Montreal, Moskova, Paris, Taipei ve Venedik’le kurduğu yerel ortaklıklarına İstanbul’u da dâhil ederek Venice VR Expanded’ı da deneyimleme olanağı sundu. Sanal gerçeklik teknolojilerinin olanaklarından faydalanan projelerin yarıştığı Venice VR Expanded 2021, bu yıl 78’incisi düzenlenecek olan Venedik Film Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a konuk olacak.

The Last Worker

Ziyaretçilere 360 derecelik görsel-işitsel bir deneyim içerisinde, hikâye anlatımının yeni olanaklarını keşfetme imkânı sunan etkinlikte, bu yıl sinemadan dansa ve bilgisayar oyununa farklı disiplinlerden beslenen yaratıcı sanatçıların üretimlerinden seçilen 40’a yakın eser yer alıyor. Çoğu ödül için yarışacak eserlerin yanı sıra VR endüstrisinden öne çıkan örnekler ve Biennale College programından belli başlı çalışmalar da bulunuyor.

Datagate, Oda Studios, Akkaş&Partners ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin de katkı sunduğu etkinlikte katılımcılar projeler içerisinden deneyimlemek istediklerini seçebiliyor.  Etkinlikte yer alan projeler orijinal dillerinde, bir kısmı ise İngilizce altyazı seçeneğiyle sunuluyor. Ayrıca etkinlik sırasında kullanılan tüm ekipmanlar, her kullanım arasında UV ve dezenfektanlarla dezenfekte ediliyor.

Etkinlik biletleri festival içeriğine bir saatlik erişim sağlıyor. Biletler passo.com.tr adresi üzerinden satışa sunulacak. Venice VR Expanded 2021 programına ise Venedik Bienali’nin internet sitesinden erişmek mümkün.

labiennale.org


-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.