Şu An Okunan
Av: Bir Çıkışsızlık Öyküsü

Av: Bir Çıkışsızlık Öyküsü

Av

Emre Akay imzalı Av, genç bir kadının bir apartman dairesinde başlayıp ormanın derinliklerine doğru ilerleyen kaçış öyküsünü aksiyon sinemasının kalıplarını kullanarak anlatan, bir yandan da toplumsal meselelere değinen bir tür filmi.


Bu yazı, ilk olarak ‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nda yayımlanmıştır.


Sosyal gerçekliği, can acıtan konuları, tür kalıpları içinde ele almak, yerli sinemada hayli az rastladığımız bir yaklaşım. Emre Akay’ın üçüncü uzun metrajı Av (2020), bu anlamda ilginç olduğu söylenebilecek bir konuma sahip. İlk gösterimleri FrightFest, Neuchâtel gibi korku ve fantastik filmler festivallerinde yapılan film, gerilimi yüksek bir aksiyon. Ancak tek derdi seyirciyi diken üstünde finale doğru sürüklemek ve zanaat sergilemek değil (ki Barış Özbiçer imzalı görüntü yönetimi başta olmak üzere bu anlamda iddialı bir iş).

Teması üzerine her adımda düşündürmeye çalışan bir film Av. Biteviye bir koşturmaca içinde geçen film, kadına yönelik şiddetin farklı yüzlerinden mürekkep bir dünya kuruyor. Emre Akay ve (Brian Bender’la birlikte filmin müziklerine de imza atan) Deniz Cuylan’ın senaryosu, filmin temel gerilim hattını neredeyse diğer her şeyden soyutlayarak, baş kahramanı Ayşe’nin karşısına her köşe başında yeni bir ‘dostane olmayan’ yüz, yeni bir duvar çıkartıyor. Polis, otobüs muavini, yol sorulan oto tamircisi, yardım istenen kız arkadaş veya abla… Kahramanımızın sırtını yaslayabileceği kimse veya durup da soluklanabileceği tek bir an yok. Böylece film, gözünü bir an olsun hedeften ayırmayışıyla kurmaca bir evrende olduğumuz duygusunu arttırırken, pek çok kadının sözümona polis koruması altındayken bile peşindeki koca, erkek arkadaş vb.nin saldırısından kaçamadığını düşününce, aslında hayli gerçekçi bir çıkışsızlığı tarif ediyor.

Av

Film kadının ‘can derdi’ni tamamen av ve avcı ekseninde ilerleyen bir aksiyon yapısı içinde kavramsallaştırıyor. Ayşe’nin bir büyük şehirde sevgilisiyle birlikteyken basıldığı apartman dairesinde başlayıp ormanın derinliklerine doğru sürüklenen bir kaçış serüvenini izliyoruz. Aile adına halletmiş olduğu türlü işlere ve onlar tarafından kendisine verilmiş söze dayanarak Ayşe’nin sahibi olduğuna ikna olmuş polis memuru Sedat, ağabey Ahmet, ‘hapçı’ genç Çetin ve imza atılacak vahşetin hukuki sorumluluğunu üstlenmesi için, ‘az ceza yer’ diye ekibe dahil edilmiş yeniyetme Engin’den oluşan avcı ekibinin, hedeflerindeki avın kolay lokma olmadığını anlamaları uzun sürmüyor. Erkekliğe yükledikleri yahut erkekliği içine sıkıştırmaya çalıştıkları ‘yok edici’ rol, ekibi içeriden kemirirken filmin kadının alanı olarak tanımladığı doğa da haşmetli bir tuzağa dönüşüyor. 


Av, Netflix Türkiye’de izlenebiliyor.


‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nı yüzde 50 indirimle satın almak için tıklayın.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.