Şu An Okunan
45. César Ödülleri Adayları

45. César Ödülleri Adayları

28 Şubat’ta sahiplerini bulacak César Ödülleri’nde J’accuse on iki, Sefiller on bir, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi on adaylıkla öne çıkan filmler oldu.

Fransa’nın ulusal film ödülleri César’ların bu yılki adayları açıklandı. 45. César Ödülleri’nde Roman Polanski’nin Venedik’te Jüri Büyük Ödülü kazanan Dreyfus Davası dramı J’accuse En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Jean Dujardin) dahil on iki dalda aday gösterilirken, Ladj Ly’nin Oscar adayı Sefiller’i (Les Miserables) En İyi Film, En İyi İlk Film ve En iyi Yönetmen dahil olmak üzere on bir adaylık aldı. Céline Sciamma imzalı Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la Jeune Fille en Feu) başrollerdeki Adéle Haenel ve Noémie Merlant’ın aldığı iki En İyi Kadın Oyuncu adaylıkları dahil toplamda on adaylık alırken, geçmişte cinsel istismar suçu nedeniyle ABD’den Fransa’ya yerleşen ve #MeToo hareketinin yarattığı yeni toplumsal duyarlılıkla birlikte yeniden eleştiri ve protestoların gündemine oturan Polanski’nin filminin aldığı on iki adaylık tepki çekecek gibi görünüyor.

En İyi Film
Yeni Baştan (La Belle Époque)
Yüzleşme (Grâce à Dieu)
Hors Normes
J’accuse
Sefiller (Les Misérables)
Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la Jeune Fille En Feu)
Suç Mahalli (Roubaix, Une Lumiére)

En İyi Yönetmen
Nicolas Bedos (Yeni Baştan)
François Ozon (Yüzleşme)
Eric Toledano, Olivier Nakache (Hors Normes)
Roman Polanski (J’accuse)
Ladj Ly (Sefiller)
Céline Sciamma (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)
Arnaud Desplechin (Suç Mahalli)

En İyi Kadın Oyuncu
Anaïs Demoustier (Alice et le Maire)
Eva Green (Proxima)
Adéle Haenel (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)
Chiara Mastroianni (Chambre 212)
Noémie Merlant (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)
Doria Tillier (Yeni Baştan)
Karin Viard (Chanson Douce)

En İyi Erkek Oyuncu
Daniel Auteuil (Yeni Baştan)
Damien Bonnard (Sefiller)
Vincent Cassel (Hors Normes)
Jean Dujardin (J’accuse)
Reda Kateb (Hors Normes)
Melvil Poupaud (Yüzleşme)
Roschdy Zem (Suç Mahalli)

Yabancı Dilde En İyi Film
Acı ve Zafer (Dolor y gloria)
Genç Ahmed (Le jeune Ahmed)
Joker
Bir Zamanlar…Hollywood’da (Once Upon a Time… in Hollywood)
Parazit (Gisaengchung)
Lola Vers La Mer
Hain (Il traditore)

En İyi Belgesel
68, Mon Pére Et Les Clous
The Cordillera of Dreams
Lourdes
M
Wonder Boy Olivier Rousteing, Né Sous X

En İyi İlk Film
Atlantics
Au Nom de La Terre
Le Chant du Loup (Kurt’un Çağrısı)
Sefiller
Papicha

En İyi Orijinal Senaryo
Nicolas Bedos (Yeni Baştan)
François Ozon (Yüzleşme)
Eric Toledano, Olivier Nakache (Hors Normes)
Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti (Sefiller)
Céline Sciamma (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

En İyi Uyarlama Senaryo
Costa Gavras (Adults in the Room)
Roman Polanski, Robert Harris (J’accuse)
Jérémy Clapin, Guillaume Laurant (Bedenimi Kaybettim)
Arnaud Desplechin, Léa Mysius (Suç Mahalli)
Dominik Moll, Gilles Marchand (Seules Les Bêtes)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Fanny Ardant (Yeni Baştan)
Josiane Balasko (Yüzleşme)
Laure Calami (Seules Les Bêtes)
Sara Forestier (Suç Mahalli)
Hélene Vincent (Hors Normes)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Swann Arlaud (Yüzleşme)
Grégory Gadebois (J’accuse)
Louis Garrel (J’accuse)
Benjamin Lavernhe (Mon Inconnue)
Denıs Ménochet (Yüzleşme)

En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu
Luàna Bajrami (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)
Céleste Brunnquell (Les Éblouis)
Lyna Khoudri (Papicha)
Nına Meurısse (Camille)
Mama Sané (Atlantics)

En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu
Anthony Bajon (Au Nom De La Terre)
Benjamin Lesieur  (Hors Normes)
Alexis Manenti (Sefiller)
Liam Pierron  (La Vie Scolaire)
Djebril Zonga (Sefiller)

En İyi Animasyon
Bedenimi Kaybettim (J’ai perdu mon corps)
La Fameuse Invasion Des Ours En Sicile
Les Hirondelles De Kaboul

En İyi Kurgu
Anny Danché, Florent Vassault (Yeni Baştan)
Laure Gardette (Yüzleşme)
Dorıan Rıgal-Ansous (Hors Normes)
Hervé De Luze (J’accuse)
Flora Volpelıère (Sefiller)

En İyi Görüntü Yönetimi
Nicolas Bolduc (Yeni Baştan)
Pawel Edelman (J’accuse)
Julien Poupard (Sefiller)
Claire Mathon (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)
Irina Lubtchansky (Suç Mahalli)

En İyi Kostüm
Emmanuelle Youchnovski (Yeni Baştan)
Thierry Delettre (Edmond)
Pascaline Chavanne (J’accuse)
Alexandra Charles (Jeanne)
Dorothée Guıraud (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Stéphane Rozenbaum (Yeni Baştan)
Benoît Barouh (Kurt’un Çağrısı)
Franck Schwarz – (Edmond)
Jean Rabasse (J’accuse)
Thomas Grézaud (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

En İyi Orijinal Müzik
Fatima Al Qadiri (Atlantics)
Alexandre Desplat (J’accuse)
Dan Lévy (Bedenimi Kaybettim)
Marco Casanova, Kim Chapiron (Sefiller)
Grégoire Hetzel (Suç Mahalli)

En İyi Ses
Rémi Daru, Séverin Favriau, Jean-Paul Hurıer (Yeni Baştan)
Nicolas Cantin, Thomas Desjonquères, Raphaël Mouterde, Olivier Goinard, Randy Thom (Kurt’un Çağrısı)
Lucien Balibar, Aymeric Devoldère, Cyril Holtz, Niels Barletta (J’accuse)
Arnaud Lavaleix, Jérôme Gonthier, Marco Casanova (Sefiller)
Julien Sıcart, Valérie De Loof, Daniel Sobrino (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.