Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Mart)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Denis Villeneuve’ün merakla beklenen yeni filmi Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki ve Berkun Oya imzalı mini dizi Kuvvetli Bir Alkış dikkat çekiyor. Ayrıca dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren pek çok yapım da farklı alternatifler oluşturuyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta iki yapım öne çıkıyor: Denis Villeneuve’ün Dune evreninde geçen ikinci filmi Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki ve Berkun Oya’nın yeni mini dizisi Kuvvetli Bir Alkış. Bunun yanı sıra Cord Jefferson’ın ilk uzun metrajı American Fiction, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’dan ödülle dönen filmi Kuru Otlar Üstüne, Alain Delon’un başrolde olduğu René Clément imzalı Kızgın Güneş ve Nisan Dağ’ın bol ödüllü filmi Bir Nefes Daha da haftanın dikkat çeken yapımları arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

American Fiction

Prime Video

Senarist kimliğiyle tanınan Cord Jefferson’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajı American Fiction (2023) Prime Video’da yayında. Filmde siyah kültür klişelerine olan bıkkınlığı ve bu kültürün edebi alandaki konumundan duyduğu rahatsızlığı yeni romanında hicveden bir yazarın hikâyesi anlatılıyor. 77. BAFTA Ödülleri’nde En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü kazanan filmin altı dalda Oscar adaylığı bulunuyor.

Bir Nefes Daha 

MUBI Türkiye

Nisan Dağ’ın ikinci uzun metrajı Bir Nefes Daha (2020) 2 Mart’tan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Film İstanbul’un yoksul mahallelerinden birinde rap müzikle uğraşırken bir yandan da bağımlılıkla mücadele eden Fehmi’ye odaklanıyor. Dünya prömiyerini yaptığı 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde Dağ’a En İyi Yönetmen ödülünü getiren film, 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dâhil altı ödül kazandı. Başrollerini Oktay Çubuk ile Hayal Köseoğlu’nun paylaştığı Bir Nefes Daha’nın müzikleri ise Da Poet’in imzasını taşıyor.

Berke Göl’ün yönetmen Nisan Dağ’la film üzerine söyleşisini okumak için tıklayın.

Furies

Netflix Türkiye

Lina El Arabi, Marina Foïs ve Mathieu Kassovitz gibi isimlerin rol aldığı Furies (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Ölen babasının intikamını almak isteyen Lyna’nın, Paris yeraltı suç dünyasının arabulucusu Fury’le birlikte verdiği mücadeleyi anlatan dizinin yaratıcıları ise Jean-Yves Arnaud ve Yoann Legave.

Kızgın Güneş

MUBI Türkiye

René Clément’in 1960 yapımı klasiği Kızgın Güneş (Plein Soleil) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film varlıklı bir iş insanıyla, onun şımarık ve haylaz oğlunu Amerika’ya geri döndürmek için anlaşan ancak kendisini bambaşka bir maceranın merkezinde bulan Tom Ripley’e odaklanıyor. Patricia Highsmith’in ‘Yetenekli Bay Ripley’inden uyarlanan filmin başrolünde, aynı zamanda Tom Ripley karakterini ilk canlandıran oyuncu Alain Delon yer alıyor.

Filmi Hakan Bıçakcı’nın kaleminden okumak için tıklayın.

Kuru Otlar Üstüne

Netflix Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Başrollerinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici’nin yer aldığı film Anadolu’da karlar altındaki ücra bir köyde öğretmenlik yapan Samet’e odaklanıyor. 76. Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmin sonrasında katıldığı pek çok festivalden çok sayıda ödülü bulunuyor.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Nuri Bilge Ceylan sinemasını Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Kuvvetli Bir Alkış

Netflix Türkiye

Masum (2017), Bir Başkadır (2020) gibi yapımlarda imzası olan, yakın zamanda ise Cici’yi (2022) çeken Berkun Oya’nın yeni Netflix dizisi Kuvvetli Bir Alkış (2024) platformda yayında. Anne, baba ve çocuktan oluşan bir çekirdek ailenin on yıllara yayılan hikâyesini anlatırken birbirleriyle ve onları çevreleyen toplumla çatışmalarına da bakış atan mini dizide başrolleri Aslıhan Gürbüz, Fatih Artman ve Cihat Süvarioğlu paylaşıyor. 

My Name is Loh Kiwan

Netflix Türkiye

Kim Hee-jin imzalı My Name is Loh Kiwan (Ro Gi Wan) Netflix Türkiye’de gösterimde. Kuzey Kore’den iltica ettiği Belçika’da mülteci statüsü almak için çabalayan Loh Kiwan’la burada tanıştığı umutsuz bir kadının hikâyesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Song Joong-ki, Choi Sung-eun, Waël Sersoub gibi isimler yer alıyor.

Priscilla

MUBI Türkiye

Sofia Coppola imzalı Priscilla (2023) MUBI Türkiye’de gösterimde. Sıradışı müziği, tarzı ve başarı hikâyesiyle popüler kültürde yer edinen Elvis Presley’le fırtınalı bir birliktelik yaşayan eski eşi Priscilla Presley’nin anılarına dayanan film dünya prömiyerini yaptığı Venedik’te Cailee Spaeny’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi.

Shōgun

Disney+

Yaratıcı ekibinde Justin Marks ve Rachel Kondo’nun yer aldığı Shōgun (2024) Disney+’ta yayında. James Clavell’in 1975 tarihli aynı adlı romanına dayanan ve daha önce televizyona mini dizi olarak uyarlanan Shōgun, 1600’ler Japonya’sında yüzyılın akıbetini belirleyecek bir iç savaşa odaklanıyor.

Spaceman

Netflix Türkiye

Emmy ödüllü yönetmen Johan Renck’in, Jaroslav Kalfař’nın ‘Spaceman of Bohemya’ romanından filme uyarlandığı Spaceman Netflix Türkiye’de gösterimde. Uzay görevine tek başına çıkan yalnız bir astronotun, gemisinde saklanan gizemli bir yaratıkla kurduğu ilişkiyi anlatan filmin başrolünde Adam Sandler yer alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki

Geliş (Arrival, 2016), Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (Blade Runner 2049, 2017) gibi bilimkurgularda imzası olan Denis Villeneuve’ün merakla beklenen yeni filmi Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki (Dune: Part Two) bu hafta seyirciyle buluşuyor.  Frank Herbert’ın tüm zamanların en iyi bilimkurgu eserlerinden biri olarak anılan roman serisinin ilk kitabından uyarlanan Dune: Çöl Gezegeni‘nden (Dune: Part One, 2021) üç yıl sonra çekilen film ailesini yok edenlere karşı başlattığı intikam savaşında Chani ve Fremen’lerle güçlerini birleştiren Paul Atreides’i takip ediyor.

Senden Başka

Will Gluck imzalı Senden Başka (Anyone But You, 2023) bu hafta vizyonda. Başrollerinde Sydney Sweeney ve Glen Powell’ın yer aldığı filmde muhteşem geçen bir ilk buluşma sonrası birbirlerinden soğuyan Bea ve Ben’in Avusturalya’da bir düğüne uzanan hikâyesi anlatılıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.