Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Aralık)

Euphoria

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Big Mouth – Dördüncü Sezon

Netflix

Son dönemin en çok ilgi çeken yetişkin animasyonlarından Big Mouth’un (2017- ) dördüncü sezonu Netflix’te yayınlandı. Andrew Goldberg ve Nick Kroll’un kendi gençliklerinden ilhamla Mark Levin ve Jennifer Flackett’la birlikte yarattıkları dizi, bir grup gencin ergenlik çağında yaşadıklarını konu alıyor. Seslendirme kadrosundaki John Mulaney, Jenny Slate, Jordan Peele ve Maya Rudolph gibi isimlerle öne çıkan Big Mouth, ergenliğe yaklaşımı ve cinselliği ele alışıyla ilgi gören bir yapım.


Bir Zamanlar Anadolu’da

MUBI Türkiye

Pek çoklarına göre yalnızca Nuri Bilge Ceylan’ın değil, 21. yüzyıl sinemasının da en büyük başyapıtları arasında yer alan Bir Zamanlar Anadolu’da (2011), MUBI Türkiye’de gösterimde. Platformun ‘Öze Dönüş’ başlıklı Nuri Bilge Ceylan retrospektifi çerçevesinde yayınlanan film, üstünden geçen zamanla değeri artan, şimdiden klasikleşmiş bir yapım. Altyazı’nın geçtiğimiz yıl hazırladığı ‘2010’ların En İyi Filmleri’ listesinde de hem Altyazı yazarlarının hem de okurların birinci seçtiği film, Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

Filmle ilgili Ali Deniz Şensöz’ün yazısını okumak için tıklayın.


Dick Johnson is Dead

Netflix

2016 yılında izleyiciyle buluşan Cameraperson’ın yönetmeniolarak da tanınan tecrübeli görüntü yönetmeni Kirsten Johnson’ın yeni belgeseli Dick Johnson is Dead, ölüm ve kayıp mefhumlarına şaşırtıcı bir yerden bakan, hem çarpıcı hem de samimi bir film. Bir süre önce Netflix’te yayınlanan Dick Johnson is Dead, yıl sonu listelerinin bir bir yayınlandığı bugünlerde yeniden gündeme gelmiş durumda. IndieWire ve Sight & Sound gibi yayınların ‘2020’nin En İyi Filmleri’ listelerinde kendine yer bulan film, bu yılın kaçırılmaması gereken yapımlarından biri.


Euphoria – Özel Bölüm, Part 1: Rue

Bein Connect

Yaratıcılığını Sam Levinson’ın üstlendiği ve 2019’un en sevilen dizileri arasında yer alan Euphoria özel bir bölümle geri döndü. İlk sezonla ikinci sezon arasında yaşanan olaylara odaklanan bölüm iki parça hâlinde yayınlanacak. Dizideki rolüyle Emmy ödülü de kazanan Zendaya ile Ali karakterini canlandıran Colman Domingo’nun karşılıklı oynadığı bu özel bölümün ilk parçası, Rue ile Ali’nin bir restoranda geçirdikleri bir akşamı konu alıyor. Özel bölümün ‘Trouble Don’t Last Always’ başlıklı ilk parçasının yanı sıra dizinin ilk sezonu da Bein Connect’te izlenebiliyor.


Sessiz Çığlık

MUBI Türkiye

Oslo, Reprise (2006) ve 31 Ağustos (Oslo, 31. august, 2011) gibi çok sevilen filmlerin yönetmeni Joachim Trier’in ülkesi dışında İngilizce olarak çektiği ilk film olan Sessiz Çığlık (Louder Than Bombs, 2015) MUBI Türkiye’nin kataloğuna eklendi. Otuz gün boyunca izlenebilecek filmde Gabriel Byrne, Isabelle Huppert ve Jesse Eisenberg gibi yıldızların yanı sıra genç oyuncu Devin Druid’in performansı da dikkat çekiyor. Film, dünya prömiyerini 2015 yılında Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmıştı.

Filmle ilgili Emine Emel Balcı’nın yazısını okumak için tıklayın.


Sound of Metal

Amazon Prime Video

4 Aralık’ta Amazon Prime Video’da yayınlanmasının ardından hızla bu yılın dikkat çeken filmleri arasına giren Sound of Metal, bir heavy metal davulcusunun işitme yetisini kaybetmesine ve bu durumla başa çıkma çabasına odaklanıyor. Başroldeki Riz Ahmed’in başarılı performansıyla ve ilgi çekici ses tasarımıyla dikkat çeken film, ödül sezonunda iddialı olacak gibi görünüyor. Sound of Metal, bu haftanın ilgiye değer yapımları arasında başı çekiyor.

Filmle ilgili Ekrem Buğra Büte’nin yazısını okumak için tıklayın.


İzliyorum

Altyazı Youtube Kanalı

En çok izlenen YouTube programlarımızdan İzliyorum, çeşitli disiplinlerden konuklarla dünyaya ve sinemaya bakmaya devam ediyor. Bugüne kadar Jacques Ranciére, Meltem Gürle, Engin Günaydın, Carlos Reygadas gibi farklı alanlardan usta isimleri ağırladığımız ve filmlerden sahneler üzerine konuştuğumuz serinin yeni bölümleri çok yakında kanalımızda yerini alacak.


Ayrıca bu ay tüm filmografisine yönelik bir dosya ve özel bir söyleşiyle ağırladığımız David Fincher’ın Türkiye’deki dijital platformlarda izlenebilen 5 filmi:

  • Dövüş Kulübü (Fight Club, 1999) / Amazon Prime Video
  • Kayıp Kız (Gone Girl, 2014) / Netflix
  • Sosyal Ağ (Social Network, 2010) / Netflix
  • Yedi (Se7en, 1995) / BluTV
  • Zodiac (2007) / Netflix
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.