Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Haziran)

Shiva Baby

Haftalık Gösterim Rehberi’nde bu hafta son dönemde ilgi çekmiş pek çok yapımın yanı sıra Türkiye’de ilk kez gösterime giren Şiva Bebeği gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Awake 

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Mark Raso’nun üstlendiği bilimkurgu ve aksiyon filmi Awake, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Dünya üzerindeki tüm elektronik cihazları kullanılmaz hâle getiren ve insanların uyuma yetisine zarar veren bir küresel felaket sonrasında eski bir askerin kızıyla birlikte yaşadıklarını anlatan film mevcut yaşam şartlarımız nedeniyle önümüzdeki yıllarda sayılarının artmasını bekleyebileceğimiz felaket filmlerinden birisi. Raso’nun Joseph Raso ve Gregory Poirier’le birlikte senaryosuna da imza attığı Awake’in başrolünde Gina Rodriguez yer alırken oyuncu kadrosunda başarılı oyuncu Jennifer Jason Leigh de bulunuyor. Awake bilimkurgu ve aksiyon tutkunlarının mutlaka göz atması gereken güncel bir yapım.


Berlanga 100. Yıl Kutlaması 

Vimeo
Berlanga

Cervantes Enstitüsü Haziran ayı boyunca Vimeo kanalı üzerinden İspanyalı yönetmen Luis García Berlanga’nın filmlerinden bir seçkiyi çevrimiçi olarak seyirciyle buluşturuyor. Yönetmenin doğumunun yüzüncü yılı vesilesiyle hazırlanan seçki kapsamında bu hafta sonu, 11-13 Haziran tarihleri arasında Calabuch (1956) filmi izlenebiliyor. Berlanga’nın hiciv tonu yüksek, sıklıkla sosyal meselelere dokunan keskin sinemasına giriş niteliği taşıyan programda önümüzdeki haftalarda yönetmenin Plácido (1961) ve Ulusal Miras (Patrimonio nacional, 1981) filmleri de izlenebilecek. 


Gece Gelen 

BluTV

2015 yapımı ilk uzun metrajı Krisha’yla dikkat çeken Trey Edward Shults’ın adını geniş kitlelere duyuran ikinci filmi Gece Gelen (It Comes at Night, 2017) BluTV kataloğuna eklendi. Film, dünyayı tehdit eden bir virüsten kaçmanın yolunu ormanda kendisini izole etmekte bulmuş bir ailenin yaşamına ve bu izolasyonu tehdit eden unsurlara odaklanan bir psikolojik gerilim. Korku ve fantastik unsurlarını da kullanan Gece Gelen, gösterime girdiği dönem atmosfer yaratma ve gerilim kurma kabiliyetinin yanı sıra Joel Edgerton, Christopher Abbott, Carmen Ejogo ve Riley Keough gibi başarılı isimlerden kurulu oyuncu kadrosuyla da ilgi çekmişti.


Gizli Kusur 

BluTV

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Paul Thomas Anderson’ın 2014 yapımı filmi Gizli Kusur (Inherent Vice) BluTV kataloğuna eklendi. Anderson’ın Amerikalı kült yazar Thomas Pynchon’un 2009 tarihli aynı adlı romanından uyarladığı film, 1970’li yılların Los Angeles’ında yaşayan Larry “Doc” Sportello adlı bir dedektifin dünyasının ve peşine düştüğü bir yardım çağrısının izini sürüyor. ABD’li yönetmenin en çok tartışma yaratan filmlerinden birisi olan Gizli Kusur, başroldeki Joaquin Phoenix’in performansı, bol referanslı dünyası ve nüanslı yapısıyla üzerine tekrar düşünmeyi fazlasıyla hak eden bir yapım.

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Uslu Çocuklar

Netflix Türkiye

Üç altıncı sınıf öğrencisi çocuğun çeşitli tesadüflerle kendilerini çılgın bir yolculuğun içinde bulmasını konu edinen gençlik komedisi Uslu Çocuklar (Good Boys, 2019) Netflix Türkiye’de yayında. Birlikte Çok Fena (Superbad, 2007) ve Buraya Kadar (This is the End, 2013) gibi çok sevilen komedilere imza atmış Seth Rogen ve Evan Goldberg’ün ortaklaşa kurduğu yapım şirketi Point Grey Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği Uslu Çocuklar’ın yönetmenlik koltuğunda Gene Stupnitsky oturuyor. Film, vizyona girdiği dönemde hem eleştirmenler hem de seyirciden olumlu yorumlar almıştı. 


Hiçbir Zaman Burada Değildin 

BluTV

Sıçan Avcısı (Ratcatcher, 1999) ve Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin, 2011) filmleriyle tanınan Lynne Ramsay’nin son filmi Hiçbir Zaman Burada Değildin (You Were Never Really Here, 2017) BluTV kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle dönen film özellikle klişeleri tersyüz eden yaklaşımı ve izlenimci estetiği ile öne çıkıyor. Ramsay’nin Jonathan Ames’in aynı adlı kitabından uyarladığı, başrolündeki Joaquin Phoenix’in kariyerinin en önemli performanslarından birine imza attığı Hiçbir Zaman Burada Değildin gösterime girdiği yıl pek çokları tarafından yılın en iyi filmleri arasında gösterilmişti.

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


Kadın İsterse 

MUBI Türkiye

François Ozon’un 2010 yapımı filmi Kadın İsterse (Potiche) MUBI Türkiye’de gösterimde. 70’lerde yazılmış bir tiyatro oyununu günümüze uyarlamadan perdeye taşıyan Ozon, her zamanki muzipliğiyle bu kez de dönemin televizyon estetiğini taklit eden bir üslup tutturuyor. Zengin bir fabrikatörün geçirdiği rahatsızlık sonrası işin başına eşinin geçmesi üzerine kurulu bu anlatı, sıradan bir parodinin ötesine geçen, politik farkındalığı yüksek bir komedi. Kadın İsterse’nin başrollerini Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini ve Karin Viard paylaşıyor.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.


Kaygı 

Bein Connect

Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajı Kaygı (2017) Bein Connect’te gösterime girdi. Vizyon ve festival sürecinin ardından ilk kez bir dijital platformda yayına giren film, bir haber kanalında kurgucu olarak çalışan otuzlu yaşlarındaki Hasret’in dünyasını ele alıyor. Kaygı dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapmış ve South by Southwest Film Festivali’nde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü’nü kazanmıştı. Bir medya kuruluşunda çalışan genç bir kadının geçmişi hatırlama çabasını anlatan film, yakın dönem Türkiye tarihini psikolojik gerilim kalıplarını kullanarak ele alıyor.


Longyearbyen: İki Kutuplu Şehir

saltonline.org

SALT’ın iklim değişikliğinin gezegenimize etkilerini inceleyen filmleri bir araya getiren gösterim programı ‘Bu son şansımız mı?’, saltonline.org adresinde devam ediyor. Program kapsamında 13 Haziran tarihine kadar Manuel Deiller ve Nina Ardoin’in iklim değişikliğine dünyanın uç bir bölgesinden bakan filmleri Longyearbyen: İki Kutuplu Şehir (Longyearbyen, a Bipolar City, 2016) izlenebiliyor. Kuzey Kutbu’nun Svalbard takımadalarında bulunan Norveç’in Longyearbyen kentindeki kömürcülük faaliyeti üzerinden bir yaşam alanının çevresel çelişkilerini ele alan belgesel, tüm dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizine açık sözlü ve çarpıcı bir bakış atıyor.

‘Bu son şansımız mı?’ programıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Paris, Teksas 

Bein Connect

Wim Wenders’in en sevilen filmlerinden 1984 yapımı klasik Paris, Teksas (Paris, Texas, 1984) Bein Connect’in kataloğuna eklendi. Wenders’in Sam Shepard’ın ‘Motel Günlükleri’ kitabından serbest biçimde uyarladığı hikâyeden yola çıkan film, kaybettiği benliğini ve geçmişini arayan Travis’in öyküsüne odaklanıyor. Uzun ve başarılı oyunculuk kariyerinin ilk başrolünde sinema tarihinin en unutulmaz performanslarından birisine imza atan Harry Dean Stanton’ın Travis’e hayat verdiği Paris, Teksas tüm zamanların en güçlü yol filmlerinden birisi.

Paris, Teksas’ı çeşitli yönleriyle değerlendirdiğimiz Altyazı’nın Sevdiği Filmler bölümünü izlemek için tıklayın.


Sokak Köpekleri 

BluTV

Tayvan sinemasının ‘İkinci Yeni Dalga’ yönetmenlerinden Tsai Ming-liang’ın 2013 yapımı filmi Sokak Köpekleri (Jiao You), BluTV kataloğuna eklendi. Tsai’nin bütün uzun metrajlarında beraber çalıştığı Lee Kang-sheng’in başrolde yer aldığı Sokak Köpekleri’nde yönetmen bir kez daha gözünü Taipei’nin yoksulluk ve yoksunlukla dolu arka sokaklarına dikiyor. Tsai Ming-liang sinemasına özgü uzun ve sabit planlarla, uzatılmış suskunluk anlarıyla ve genişleyen bir tefekkür hâliyle örülü film her Tsai filmi gibi izlemesi zor ancak seyircisinin sabrını ödüllendiren bir yapım. 

Tsai Ming-liang sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini okumak için tıklayın.


Şiva Bebeği 

MUBI Türkiye

Kanadalı genç yönetmen Emma Seligman’ın ilk uzun metrajı Şiva Bebeği (Shiva Baby, 2020), MUBI Türkiye’de gösterimde. Dünya prömiyerini South by Southwest’te yaptıktan sonra Toronto Film Festivali’nin de programında yer alan film, seks işçisi olarak çalışan Danielle isimli genç bir kadının bir cenaze töreni sırasında yaşadıklarına odaklanıyor. Geride bıraktığımız yılın dikkat çeken ilk filmleri arasında yer alan filmin başrolü Rachel Sennott’a emanet. Seligman’ın 2018 yılında çektiği aynı adlı kısasından uyarladığı Şiva Bebeği, Türkiye’de ilk kez MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. 


Zeytin Ağaçları Altında 

MUBI Türkiye

Abbas Kiarostami’nin Köker üçlemesinin son filmi Zeytin Ağaçları Altında (Zire Darakhatan Zeyton, 1994) MUBI Türkiye programına eklendi. Üçlemenin önceki iki filminin izini sürerken kurmaca ile belgesel arasındaki sınırları bulanıklaştıran Zeytin Ağaçları Altında’da Kiarostami, ikinci film Ve Yaşam Sürüyor’un (Zendegi va Digar Hich, 1992) çekim sürecine oyunbaz bir yaklaşımla geri dönüyor ve bu süreçte yeni bir öykü bulmayı, yeni bir anlatı yapısı kurmayı başarıyor.

Köker Üçlemesi’ni Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.


200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı Sinema Dergisi yirminci yaşı vesilesiyle matbu olarak yayımladığı ‘200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem’ başlıklı özel sayısında 126 yıllık sinema tarihine güncel ve kapsamlı bir bakış atıyor. Editörlüğünü Berke Göl ve Gözde Onaran’ın üstlendiği, MUBI Türkiye işbirliğiyle hazırlanan 256 sayfalık bu özel sayıya 42 yazar katkıda bulundu. Aslı Ildır’ın hazırladığı videoyla ‘200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem’ başlıklı özel sayımızda 126 yıllık sinema tarihinde uğradığımız duraklar arasında hızlıca dolaşıyoruz.


Ayrıca MUBI Türkiye’de izleyebileceğiniz, ‘200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem’ başlıklı özel sayımızda yer bulmuş 5 film:

  • Bir Zamanlar Anadolu’da (Yön. Nuri Bilge Ceylan)
  • İkindi Düğümü / Meshes of the Afternoon (Yön. Maya Deren)
  • Rastgele Balthazar / Au Hasard Balthazar (Yön. Robert Bresson)
  • Toplayıcılar / Les glaneurs et la glaneuse (Yön. Agnès Varda)
  • Zama (Yön. Lucrecia Martel)
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.