Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ağustos)

Beckett

Haftalık gösterim rehberimizde bu hafta Türkiye’deki dijital platformların kataloğuna eklenmiş, çeşitli dönemlerden klasik niteliğindeki birçok film dikkat çekiyor. Bu hafta gösterime giren filmler arasında Ferzan Özpetek’ten Aki Kaurismäki’ye, Asghar Farhadi’den Ruben Östlund’a farklı kuşak ve coğrafyalardan yönetmenlerin filmlerini izlemek mümkün. 


Beckett 

Netflix Türkiye

Son dönemde Tenet (2020) ve Malcolm & Marie’nin (2021) başrolünde izlediğimiz John David Washington, kız arkadaşıyla Yunanistan’da tatile çıkmış Amerikan vatandaşı Beckett rolünde. Ferdinando Cito Filomarino’nun imzasını taşıyan film, Yunanistan’ın 2009’daki ekonomik kriz döneminde geçiyor ve dinamik bir aksiyon-gerilim öyküsüne paralel olarak, ülkenin turistik, kültürel ve politik atmosferini de ön plana çıkarıyor. Her şey Beckett’ın bir araba kazası yapmasıyla başlıyor. Gerisi, genç adamın sebebini bilemediği bir şekilde siyasi bir komplonun ortasında kaldığı bir hayatta kalma mücadelesi.


Brooklyn Nine-Nine

Bein Connect 

New York’taki bir karakolda yaşananları ele alan polisiye komedi dizisi Brooklyn Nine-Nine’ın (2013-2021) sekizinci ve final sezonu bu hafta başlıyor. Bölümler ABD yayınından 24 saat sonra Bein Connect’te yayınlanacak. Yaratıcılığını başka başarılı televizyon işleriyle de tanınan Michael Schur ve Dan Goor’un üstlendiği, başrolünde ise Andy Samberg’ün yer aldığı dizi son dönemin en sevilen sit-comlarından biri. Daha önce iki kez Emmy, iki kez de Altın Küre ödülüne layık bulunan Brooklyn Nine-Nine’ın önceki sezonlarını da Bein Connect üzerinden izlemek mümkün. 


The Crow 

Netflix Türkiye

90’ların kült filmlerinden The Crow (1994), bu pazar günü Netflix Türkiye kataloğuna ekleniyor. Öldürüldükten bir yıl sonra kendisinin ve nişanlısının intikamını almak üzere hayata dönen müzisyen Eric Draven’ın karanlık öyküsünü anlatan film, özellikle başrolündeki Brandon Lee’nin çekimlerin tamamlanmasına kısa bir süre kala sette hayatını kaybettiği kazayla kült statüsü kazanmıştı. James O’Barr’ın gotik çizgi romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Alex Proyas’ın üstlendiği The Crow, hem atmosferiyle hem de karanlık dünyasını gerçeklikle buluşturan trajik çekim öyküsüyle dönemin klasikleşmiş yapımlarından birisi. 


Downton Abbey 

Netflix Türkiye


İlk kez yayınlandığı yıllar boyunca (2010–2015) Emmy Ödülleri’nin gediklisi olan Downton Abbey, tüm sezonlarıyla Netflix Türkiye’ye geliyor. Oscarlı senarist Julian Fellowes’un (Gosford Park, 2001) yarattığı dizi 1910’larda ‘Edwardian’ bir malikanede geçiyor ve aristokrat Crawley ailesi ile hizmetkârlarının öyküsünü anlatıyor. Oyunculuk (Maggie Smith, Hugh Bonnevill, Elizabeth McGovern…), olay örgüsü ve diyaloglar, kostümler ve dekorlar; her şeyiyle dört dörtlük bir seyirlik.


Harem Suare 

BluTV

Ferzan Özpetek’in ikinci uzun metrajı Harem Suare (1999) BluTV kataloğuna eklendi. Sultan Abdülhamit dönemi Osmanlı’sında geçen bir aşk hikâyesine odaklanan film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve yönetmenine uluslararası çapta tanınırlık kazandırmıştı. Harem Suare’ye ek olarak Ferzan Özpetek’in 2014 yapımı Kemerlerinizi Bağlayın (Allacciate le Cinture) filmini de BluTV üzerinden izlemek mümkün.


Umut Limanı 

MUBI Türkiye


Soğukkanlı bir dille sıcakkanlı öyküler anlatarak 80’lerden bu yana içimizi ısıtan Finlandiyalı usta Aki Kaurismäki, hümanist kara mizahını göçmenlik meselesine yöneltiyor Umut Limanı’nda (Le Havre, 2011). Kendisi gibi kaçak göçmenleri taşıyan bir kargo gemisiyle filme adını veren Fransız liman kentine ulaşan Afrikalı bir çocuk (Blondin Miguel), polisin eline düşmekten kurtulup kentin içine karışıyor. Çocuğa rastlayan yaşlı bir ayakkabı boyacısı (André Wilms), onu evinde saklamaya başlıyor. İkilinin arasında gelişen dostluğu anlatan film, Cannes ve Locarno gibi birçok festivalden ödüllerle dönmüştü.

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Satıcı 

MUBI Türkiye

Asghar Farhadi imzalı Satıcı (Forushande, 2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Arthur Miller’ın ‘Satıcının Ölümü’ oyununda rol alan bir çifte odaklanan Satıcı, yeni taşındıkları evde Rana’nın bir adamın saldırısına uğramasını ve takip eden süreçte kocası Emad’ın bu olayı bir saplantıya dönüştürmesini anlatıyor. Yönetmenin diğer filmleri gibi farklı bakış açıları üzerinden gerilim yüklü bir anlatı kurmayı başaran film, ortaya çok katmanlı vicdani ve ahlaki sorular atıyor. Satıcı prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazanmış, ertesi yıl da Yabancı Dilde En İyi film dalında Oscar’a uzanmıştı.

Filmi Burcu Aykar’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Seyyit Han (Toprağın Gelini) 

MUBI Türkiye
Seyyit Han

Yılmaz Güney’in ‘Çirkin Kral’ olarak kazandığı ünün ardından bir yönetmen olarak da saygınlık kazanmaya başladığı dönemin ilk ürünlerinden Seyyit Han (Toprağın Gelini), 15 Ağustos’tan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebilecek. MUBI’nin ‘Yılmaz Güney: Devrimci Sinema’ başlıklı altı filmlik seçkisindeki bu ilk film, Keje’yle evlenebilmek için önce köydeki düşmanlarını bertaraf etmesi gereken Seyyit Han’a odaklanıyor. Güney’e 1. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü de kazandıran Seyyit Han, feodal toplum yapısı etrafında şekillenen western çağrışımlı bir hikâye anlatıyor.


Turist

MUBI Türkiye

Ruben Östlund’un Altın Palmiye ödüllü Kare’den (The Square, 2017) önceki filmi Turist (Force Majeure, 2014) MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir ailenin Alp Dağları’ndaki kayak tatili sırasında karşı karşıya kaldığı çığ tehdidiyle başlayan film, yaşanan korkutucu olayın ardından karı-koca arasında baş gösteren güven krizini yer yer absürd bir ton da kazanan mizahi bir yaklaşımla ele alıyor. Turist Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü’ne layık görülmüş ve kısa zamanda yönetmenine büyük şöhret kazandırmıştı.

Filmi Engin Ertan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Ağustos Sayımız Yayında: Oyuncular ve Yönetmenler

Altyazı YouTube Kanalı 

Sinema tarihinin unutulmaz oyuncu-yönetmen işbirliklerine baktığımız Ağustos sayımızda yaşanmış “efsanelerle” dolu kısa bir tura çıkıyoruz. Robert De Niro ile Martin Scorsese, Liv Ullmann ile Ingmar Bergman, Divine ile John Waters… On yazıdan oluşan dosyada usta yönetmenlerin kendi alter-egoları olarak konumladıkları aktörlerden usta-çırak ilişkilerine, ilk görüşte aşk misali başlayan ortaklıklardan ‘verimli düşmanlıklar’a, oyuncu-yönetmen işbirliğinin farklı suretleri ele alıyoruz. Altyazı’nın 210. sayısına altyazi.net/dergi adresinden erişilebilir.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, efsanevi oyuncu-yönetmen birlikteliklerinden doğmuş 5 film:

  • Adı Vasfiye | Gülşah Film YouTube Kanalı
  • Casino | Netflix Türkiye
  • Charulata | MUBI Türkiye
  • Persona | MUBI Türkiye
  • Sekiz Buçuk / 8 ½ | MUBI Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.