Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 13 Ağustos

Vizyonda Bu Hafta: 13 Ağustos

The Man Who Sold His Skin

13 Ağustos haftasında vizyonun öne çıkan filmleri M. Night Shyamalan’ın son filmi Zamanda Tutsak ve En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı elde eden ilk Tunus filmi olan Derisini Satan Adam. Ayrıca Leyla Yılmaz’ın akran zorbalığı, aile içi ilişkiler ve iletişimsizlik gibi temalara eğilen ikinci uzun metrajı Bilmemek ve Reis Çelik’in son filmi Ölü Ekmeği de haftanın dikkat çeken yerli yapımları.


Bilmemek

On yedi yaşındaki Umut’un hayatı, okulda eşcinsel olduğuna dair bir dedikodunun yayılmasıyla altüst olur. Sutopu takımındaki arkadaşlarının bu konudaki sorularını yanıtlamayı reddetmesi, hakkındaki yargıları daha da keskinleştirir. Üzerindeki baskıya dayanamayan Umut bir süre sonra ortadan kaybolur. Anne ve babası çaresizlik içinde onu aramaya başlayacaklardır.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Leyla Yılmaz’ın Bir Avuç Deniz (2011) filmini takip eden ikinci uzun metrajı Bilmemek akran zorbalığı, aile içi ilişkiler ve iletişimsizlik gibi temaları bir çocuğun kendini bulma ve “bilme” hikâyesi üzerinden, çarpıcı ve eleştirel bir dille ele alıyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde yarışan Bilmemek, Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Yönetmen dâhil çeşitli ödüllerle dönmüştü. 

Yönetmen: Leyla Yılmaz

Senaryo: Leyla Yılmaz

Oyuncular: Senan Kara (Selma), Yurdaer Okur (Sinan), Emir Özden (Umut), Ulaşcan Kutlu (Tunç), Arda Anarat (Berk), Levent Üzümcü (Atila)

Türkiye/2019/Türkçe/93 dk./Fikri Görsel Sanatlar (Kurmaca Film)

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Crood’lar 2: Yeni Bir Çağ / The Croods: A New Age

Evrim basamağında tarih öncesi döneme ait olan Crood’lardan birkaç basamak üstte olan Betterman ailesi muhteşem icatlara, ağaç evlere, sulak arazilere sahiptir. Bir arada yaşamaya başlayan iki aile arasında kısa zamanda gerilim baş gösterir. Ancak yeni bir tehdit ortaya çıkınca iki aile farklılıklarını bir kenara bırakıp birlikte mücadele etmek zorunda kalır.

İZLENMELİ Mİ? 2014 yılında En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday olan Crood’lar (The Croods, 2013) filminin devamı niteliğindeki animasyonun seslendirme kadrosunda Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds ve Peter Dinklage gibi yıldız oyuncular bulunuyor.

Yönetmen: Joel Crawford

Senaryo: Kevin Hageman, Dan Hageman, Paul Fisher, Bob Logan

Seslendirenler: Nicolas Cage (Grug), Emma Stone (Eep), Ryan Reynolds (Guy), Catherine Keener (Ugga), Cloris Leachman (Gran), Clark Duke (Thunk), Leslia Mann (Hope Betterman), Peter Dinklage (Phil Betterman), Kelly Marie Tran (Dawn Betterman)

ABD/2020/İngilizce/95 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin

Sam Ali, ülkesi Suriye’deki savaştan kaçarak Lübnan’a gider. Avrupa’ya gidebilmek ve hayatının aşkıyla yaşayabilmek adına, dünyanın en çılgın çağdaş sanatçılarından birinin, sırtına kocaman bir Schengen vizesi dövmesi yapmasını kabul eder. Kendi bedenini prestijli bir sanat eserine dönüştüren Sam, çok geçmeden bu kararın onu özgürlüğünden mahrum edeceğini anlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı elde eden ilk Tunus filmi olan Derisini Satan Adam, Belçikalı sanatçı Wim Delvoye’nın tartışmalı “eserinden” ilham alıyor. Yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği film güncel sanat, sömürü, mültecilik, özgürlük ve beden politikaları gibi meseleleri ele alan etkileyici bir dram.

Yönetmen: Kaouther Ben Hania

Senaryo: Kaouther Ben Hania

Oyuncular: Yahya Mahayni (Sam Ali), Dea Liane (Abeer), Monica Bellucci (Soraya Waldy), Koen de Bouw (Jeffrey Godefroi), Darina Al Joundi (Sam’in Annesi), Christian Vadim (William, Sam’in Avukatı)

Almanya-Belçika-Fransa-İsveç-Tunus/2020/Arapça-İngilizce-Fransızca/104 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Gerçek Cinler

Yüksek lisans tezi için korku hikâyelerini ve mitleri araştıran Ceyhun ile iki arkadaşı, internette buldukları, korkutucu olayların geçtiği yerlere giderek röportaj ve araştırmalar yapmaktadırlar. Bir gün başlarına gelen doğaüstü olayların ardından ekip arkadaşları tarafından yalnız bırakılan Ceyhun, bu varlıkların gerçek olduğunu tüm dünyaya kanıtlamak için elinden geleni yapmaya karar verir.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce de birçok korku filmine imza atan Onur Aldoğan’ın yönettiği Gerçek Cinler’de, cinler bu kez akademik bir çalışmanın konusu olarak korku salıyor.

Yönetmen: Onur Aldoğan

Senaryo: Onur Aldoğan

Oyuncular: Ceyhun Sevilmiş, Rıfat Kanpara, Kuzey Demir, Okan Aksu

Türkiye/2021/Türkçe/75 dk./Cinemoon Film (CGV Mars)

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Gerçek Kahraman / Free Guy

Bir bilgisayar oyununda önemsiz bir karakter olduğunu keşfeden banka memuru Guy, kendi hikâyesinin kahramanı olmaya ve hayatını yeniden yazmaya karar verir ve harekete geçer.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce Müzede Bir Gece serisinin iki filmine de imza atan Shawn Levy’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Gerçek Kahraman, haftanın komedi-aksiyon severlere yönelik filmi.

Yönetmen: Shawn Levy

Senaryo: Matt Lieberman, Zak Penn

Oyuncular: Ryan Reynolds (Guy), Jodie Comer (Millie), Joe Keery (Keys), Lil Rel Howery (Buddy), Taika Waititi (Antoine)

ABD/2021/İngilizce/115 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Hanzap

Annesiyle birlikte yaşayan Pınar, kâbuslar görmeye ve uyurgezer olarak dolaşmaya başlamıştır. Annesi, abisi ve yengesi Pınar’ı önce psikiyatriste, sonra da bir hocaya gösterirler. Hoca, Pınar’a cinlerin musallat olduğunu söyler ve musallatı kovmak için uğraşmaya başlar.

İZLENMELİ Mİ? Hanzap, benzerlerini pek çok kez izlediğimiz yerli korku filmlerinin yeni bir örneği.

Yönetmen: Okan Ege Ergüven

Senaryo: Okan Ege Ergüven, Soysal Demir

Oyuncular: Sena Tuğçe Güner, Emin Gümüşkaya, Naci Taşdöğen, Ömer Duran, Seher Terzi

Türkiye/2021/Türkçe/90 dk./ESB Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Ölü Ekmeği

İklim şartları nedeniyle ağaçların meyve vermediği ücra bir coğrafyada yaşayan Mustafa, geleneksel Türk müziği sanatçısı olmanın hayallerini kurmaktadır. Bu sırada öğretmeniyle birlikte bir yolculuğa çıkan Mustafa, kalbini kaptırdığı genç kıza bir elma getireceğine söz verir.

İZLENMELİ Mİ? İnat Hikâyeleri (2004) ve Lal Gece’den (2012) sonra bir kez daha doğup büyüdüğü topraklara dönen Reis Çelik, Ölü Ekmeği’nde 1960’lı yıllarda geçen, Anadolu’nun âşık kültürüne ve geleneklerine odaklanan bir öykü anlatıyor. Ölü Ekmeği Tokyo Film Festivali’nin Ana Yarışma’sında dünya prömiyerini yapmış, ardından Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışmıştı.

Yönetmen: Reis Çelik

Senaryo: Reis Çelik

Oyuncular: Tarkhan Omarov, Ziyaddin Aliyev, Şilan Düzdaban, Mariam Buturishvili

Türkiye/2019/Türkçe/103 dk./Kaz Film (SİSAY)

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Uzun Aşkın Kısası / Long Story Short

Teddy, hayatını sürekli bir şeyleri erteleyerek geçirmesiyle tanınan genç bir adamdır. Evlendiğinin ertesi günü uyandığında, her birkaç dakikada bir sonraki yıla atladığını şaşkınlıkla fark eder. Hayat hızla akıp giderken Teddy, hayatının aşkını kaybetmemek ve kaçırdığı zamanları geri kazanmak için çabalamaya başlar.

İZLENMELİ Mİ? Avustralya yapımı fantastik bir komedi/dram olan Uzun Aşkın Kısası’nın yönetmenliğini ve senaristliğini, daha ziyade oyuncu olarak tanınan Josh Lawson üstleniyor.

Yönetmen: Josh Lawson

Senaryo: Josh Lawson

Oyuncular: Rafe Spall (Teddy), Zahra Newman (Leanne), Josh Lawson (Patrick), Ronny Chieng (Sam) Dena Kaplan (Becka)

Avustralya/2021/İngilizce/90 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Zamanda Tutsak / Old

Dinlenmek ve eğlenmek için tropik bir tatile çıkmaya karar veren bir aile kuytu bir plaja gelir. Ancak kısa süre içinde, bu plajın gizemli bir biçimde hızla yaşlanmalarına neden olduğunu ve hayatlarının sadece bir güne indirgendiğini fark ederler.

İZLENMELİ Mİ? Neredeyse her filmiyle eleştirmenleri ve izleyicileri ikiye bölen ve son olarak Servant (2019) dizisinin yapımcısı ve yönetmeni olarak izleyici karşısına çıkan M. Night Shyamalan’ın son filmi Zamanda Tutsak, yine bolca tartışma yaratacak gizemli bir dram.

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Senaryo: M. Night Shyamalan (Pierre-Oscar Lévy ve Frederick Peeters’ın grafik romanından)

Oyuncular: Gael García Bernal (Guy), Vicky Krieps (Prisca), Rufus Sewell (Charles), Alex Wolff (Trent), Thomasin McKenzie (Maddox), Eliza Scanlen (Kara), Abbey Lee (Chrystal), Ken Leung (Jarin)

ABD/2021/İngilizce/108 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 13 Ağustos


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.