Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Mayıs)

Worst Person in the World

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan yapımı Gaspar Noé imzalı Vortex. Bunun yanı sıra dijital platformlarda gösterime girmiş pek çok yapım da dikkat çekiyor.

Nisan ayında İstanbul Film Festivali’ni ziyareti ve kazandığı Altın Lale’yle İstanbul’da esen Gaspar Noé rüzgârı şimdi de sinemalara uğruyor. Her filmiyle tartışma yaratmayı başaran yönetmenin dünya prömiyerini Cannes’da yapan yeni filmi Vortex bu hafta Başka Sinema salonlarında vizyonda. Vizyon gündemini büyük ölçüde Gaspar Noé belirlerken dijital platformlarda da gösterime giren birçok yapım bulunuyor. Joachim Trier’in ‘Oslo Üçlemesi’ni tamamlayan filmi Dünyanın En Kötü İnsanı, Seyfi Teoman’ın ikinci ve son uzun metrajı Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve geçtiğimiz yıl Cannes’da Kuir Palmiye’yi kazanan Fransa yapımı Yol Ayrımı bunların başında geliyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Amatör

MUBI Türkiye

Amerikan bağımsız sinemasının 90’lardaki yıldızlarından Hal Hartley’nin en sevilen filmlerinden Amatör (Amateur, 1994) MUBI Türkiye’de gösterimde. Başrollerinde yönetmenin demirbaş oyuncularından Martin Donovan’la birlikte Isabelle Huppert ve Elina Löwensohn’u barındıran Amatör hafızasını yitirmiş bir adam, eski bir rahibe ve bir porno yıldızı etrafında gelişen, absürd bir olaylar silsilesini takip eden, kara mizahla bezeli bir aksiyon filmi.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

MUBI Türkiye

Bundan tam on yıl önce, genç yaşta aramızdan ayrılan Seyfi Teoman’ın ikinci ve son uzun metrajı Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011) 15 Mayıs’tan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan film, Ankara’da birlikte yaşayan kırk yaşlarındaki iki can dostunun dünyalarının, trajik bir olay sonrası hayatlarına giren genç bir kadınla birlikte tamamen değişmesini konu alıyor. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in başrollerinde ise İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın yer alıyor.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret

Pera Film
Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, Wristcutters: A Love Story
Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi

Pera Film, yeni programında İsrailli yazar, senarist ve sinemacı Etgar Keret’in sinemaya katkılarını bir araya getiriyor. Keret’in Shira Geffen’le beraber yönettiği uzun metrajı Denizanası’nın (Meduzot, 2007), yazarın kısa romanından uyarlanan Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi’nin (Wristcutters: A Love Story, 2006) ve yapıtlarına odaklanan Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (Etgar Keret: Based on a True Story, 2017) belgeselinin de izlenebileceği program hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenleniyor. ‘Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret’ programı, yazarın gerçek dünya ile fantastik unsurları bir arada kullanan kendine has üslubuna kapsamlı bir bakış atma imkânı sunuyor.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Dünyanın En Kötü İnsanı

MUBI Türkiye

Norveçli yönetmen Joachim Trier’in adını kitlelere duyuran ‘Oslo Üçlemesi’nin son halkası Dünyanın En Kötü İnsanı (Verdens Verste Menneske, 2021) MUBI Türkiye’de yayında. Hayatta yolunu bulmaya çalışan başkarakteri Julie’nin yaşamından dört yıla tanıklık eden film parçalı yapısı ve Trier filmlerine özgü, incelikli doğasıyla öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde başrol oyuncusu Renate Reinsve’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran film ayrıca iki dalda Oscar’a da aday gösterilmişti. 

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

The Lincoln Lawyer

Netflix Türkiye

Michael Connelly’nin ‘The Brass Verdict’ adlı romanından uyarlanan avukatlık dizisi The Lincoln Lawyer (2022- ) Netflix Türkiye’de yayında. Başrolüne Manuel Garcia-Rulfo’yu taşıyan dizinin yaratıcılığını pek çok başarılı televizyon dizisiyle tanınan David E. Kelley üstleniyor. Connelly’nin yarattığı ve farklı romanlarda konu ettiği Mickey Haller adlı avukatın yaşadıklarını izlediğimiz dizi bilhassa hukuk ve avukatlık anlatılarına merak duyanların ilgisini çekecektir. Mickey Haller’i daha önce diziyle aynı adı taşıyan 2011 yapımı filmde Matthew McConaughey’in canlandırdığını da hatırlatalım.

Satranç 

Netflix Türkiye

Stefan Zweig’ın aynı adlı novellasından uyarlanan Satranç (Schachnovelle, 2021) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Philipp Stölzl’ün üstlendiği filmin başrolünde Oliver Masucci yer alıyor. Yazarın intiharından bir yıl önce yayımladığı ve en önemli yapıtlarından biri olarak görülen eser daha önce birkaç kez sinemaya uyarlanmıştı. Stölzl’ün uyarlaması ise bilhassa atmosfer kullanımı ve görüntü yönetimiyle dikkat çekiyor. 

Senior Year

Netflix Türkiye

Uzun yıllar komada kaldıktan sonra beklenmedik bir şekilde uyanan bir kadına odaklanan komedi filmi Senior Year Netflix Türkiye’de gösterimde. Geçirdiği trajik kazadan yirmi yıl sonra kendine geldiğinde liseye dönmeye ve yarım kalan hayalini gerçekleştirmeye karar veren Stephanie’yi Rebel Wilson’ın canlandırdığı filmin yönetmenliğini daha ziyade televizyon dizileriyle tanınan Alex Hardcastle üstleniyor.

Star Trek: Strange New Worlds

Bein Connect

Star Trek evreninin yeni dizisi Star Trek: Strange New Worlds (2022- ) Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Kaptan Christopher Pike, Spock ve Number One’ın maceralarını anlatan ve başrollerini Anson Mount, Rebecca Romjin ve Ethan Peck’in paylaştığı dizi, on birinci Star Trek dizisi.

Yol Ayrımı

MUBI Türkiye

Geçtiğimiz yıl Cannes’da Kuir Palmiye’yi kazanan Fransa yapımı Yol Ayrımı (La Fracture, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Catherine Corsini’nin üstlendiği film, Fransa toplumunun kutuplaşmasını ele alıyor. Yakın dönemin önemli toplumsal olaylarından Sarı Yelekliler’in eylemleri sırasında bir hastanenin acil servisinde yaşananları konu edinen Yol Ayrımı’nın oyuncu kadrosunda Valeria Bruni Tedeschi, Marina Foïs ve Pio Marmaï gibi isimler bulunuyor. 

Öykü Sofuoğlu’nun yönetmen Catherine Corsini’yle Yol Ayrımı üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: Gözün Üstümde

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta Aylin Kızıl’ın Gözün Üstümde filmiyle devam ediyor. Kızıl’ın Gözün Üstümde’si, “fotoğraflanan pasiftir” kabulüne bir fotoğrafçının bakış açısıyla müdahale ediyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Vortex 

Neredeyse her filmiyle tartışma yaratmayı başaran yönetmen Gaspar Noé’nin yeni filmi, sinemalarda haftanın öne çıkan yapımı. 41. İstanbul Film Festivali’nde büyük ödül Altın Lale’yi kazanan Vortex (2021) yaş alma, hastalık ve ölüm temalarına odaklanıyor. Noé’nin perdeyi ikiye bölerek çift kanallı bir yapıyla oluşturduğu filmin başrollerinden birini, efsanevi yönetmen Dario Argento üstleniyor. Noé’nin ölümden döndüğü bir beyin kanamasını ve Covid’i atlatmasının ardından çektiği film, yönetmenin kişisel tecrübelerinden besleniyor. 


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

Galatasaray Üniversitesi Film Festivali

Çılgın Pierrot 

Galatasaray Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Galatasaray Üniversitesi Film Festivali 12-14 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. İstanbul’daki farklı mekânlarda düzenlenecek festivalde çeşitli klasiklerin yanı sıra üç filmlik bir Harun Farocki seçkisi izlemek mümkün. Ayrıca 14 Mayıs’ta Farocki sineması üzerine yönetmen Deniz Tortum ve sinema yazarı Esen Tan’ın konuk olacağı bir söyleşi de düzenlenecek. 

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

‘Müşterek Sinema’ Gösterimleri

Kundura Sinema
Majub'un Yolculuğu
Majub’un Yolculuğu

Berlin merkezli kültür proje alanı bi’bak’ın önderliğinde başlatılan ve sekiz ülkeden sekiz alternatif sinema salonu ve merkezini buluşturan ‘Müşterek Sinema’ (Cinema of Commoning) projesinin Türkiye ayağına Beykoz Kundura ev sahipliği yapıyor. 8 Mayıs–19 Haziran tarihleri arasında Beykoz Kundura’da düzenlenen etkinlik kapsamında pek çok önemli yapımı izlemek mümkün. 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Sinematek Mayıs-Temmuz Programı

Medea

Sinematek/Sinema Evi‘nin Mayıs-Temmuz dönemini kapsayan programı 10 Mayıs itibariyle başladı. Yeni dönem programında Güncel Almanya sinemasından örnekleri seyirciyle buluşturan KINO 2022 seçkisinin yanı sıra usta yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin sinemasına odaklanan kapsamlı bir seçki de bulunuyor. Buna ek olarak FilmKoop Buluşmaları da Sinematek’te devam edecek. 

Sinematek programıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.