Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Nisan)

Her hafta Türkiye’deki dijital platformlarda gösterime girmiş film ve dizilerden öneriler sunduğumuz Haftalık Gösterim Rehberi yayında. Bu hafta sonu yayına giren filmler arasında Venedik’ten ödüllü Hayaletler öne çıkarken İstanbul Modern Sinema ve Kundura Sinema’nın yeni programları da merak uyandırıyor. Ayrıca dijital platform BluTV’nin bu hafta sonu boyunca tüm kataloğunu ücretsiz olarak herkese açtığını hatırlatmakta fayda var. Pandemi şartlarının ağırlaştığı, yasakların sertleştiği bu günlerde yüzümüzü yine sinemaya dönüyor, umudu film ve dizilerde arıyoruz.


Asla Yalnız

İstanbul Modern Sinema
Asla Yalnız
Rafiki (2018)

İstanbul Modern Sinema gösterimlerine Selma Gürbüz’ün ‘Dünya Diye Bir Yer’ sergisinden esinlenerek oluşturulan ‘Asla Yalnız’ seçkisiyle devam ediyor. Serginin çerçevesinden ilhamla Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadın yönetmenlerin filmlerine odaklanan seçki, Tunus’tan Kenya’ya farklı coğrafyalardan hikâyelere ışık tutuyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılda kadın olma hâllerine, dişil enerjiye, kadının toplumsal ve kültürel rollerine bir bakış sunan ‘Asla Yalnız’ seçkisinin tamamı ücretsiz ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Düşkün Melekler

MUBI Türkiye

‘Aşk. Wong Kar Wai Sineması’ başlıklı seçki kapsamında bu hafta Düşkün Melekler (Duo Luo Tian Shi, 1995) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Aslen yönetmenin 1994 yapımı filmi Chungking Ekspresi’nin (Chung Hing Sam Lam) içerisindeki paralel hikâyelerden biri olarak tasarlanan ancak sonradan kendi başına bir film olarak çekilen Düşkün Melekler, tematik ve mekânsal olarak Chungking Ekspresi’ni tamamlıyor. MUBI’nin Wong Kar Wai seçkisi kapsamında Chungking Ekspresi’nin de izlenebildiğini hatırlatalım.

Gözde Onaran’ın Chungking Ekspresi ve Düşkün Melekler’in birbirini tamamlayan oyunbaz dünyasını değerlendirdiği ‘Son Kullanma Tarihi’ başlıklı yazısını okumak için tıklayın.


Rüyanın Öte Yakası

Kundurama
Öğleden Sonra Bulutlar (Afternoon Clouds, 2017)

Kundura Sinema’nın çevrimiçi gösterim platformu Kundurama, gösterimlerine ‘Rüyanın Öte Yakası’ seçkisiyle devam ediyor. Kundura Sinema ile New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un ortaklaşa hazırladığı seçkide ikisi kısa olmak üzere üç film yer alıyor. Küratörlüğünü Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin üstlendiği seçki 16 Nisan – 19 Temmuz tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Hayaletler

MUBI Türkiye

Küçük Kara Balıklar (2013) ve Sulukule Mon Amour (2016) gibi kısa filmleriyle tanınan Azra Deniz Okyay’ın Venedik’ten ödüllü ilk uzun metrajı Hayaletler 17 Nisan Cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Ülke çapında yaşanan bir elektrik kesintisinin gölgesinde geçen bir güne dört farklı karakter üzerinden yaklaşan Hayaletler, Türkiye’nin güncel sosyo-politik durumuna bakış atan iddialı bir yapım. Film, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde Büyük Ödül’ü kazanmış, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil çok sayıda ödülün sahibi olmuştu.

Berke Göl’ün yönetmen Azra Deniz Okyay’la Hayaletler üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


İnsanlıktan Uzakta

MUBI Türkiye

Albert Camus’nün ‘Misafir’ adlı öyküsünden David Oelhoffen’in uyarladığı, başrollerini Viggo Mortensen ile Reda Kadeb’in üstlendiği İnsanlıktan Uzakta (Loin des Hommes, 2014) MUBI Türkiye kütüphanesinde yerini aldı. Birbirinden çok farklı iki insanın 1954 yılında Cezayir’den Atlas Dağları’na sürgün hikâyesini anlatan, varoluşa ve savaşa dair güçlü cümleler söyleyen filme, Nick Cave ve Warren Ellis’in besteleri eşlik ediyor.


Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı

BluTV

Andrew Dominik’in Ron Hansen imzalı romandan uyarladığı, ağır tempolu, melankolik western Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007) BluTV’de gösterimde. 19. yüzyıl sonlarında adı kulaktan kulağa yayılarak efsaneleşen soyguncu Jesse James ile onun hakkında anlatılan masalsı hikâyeleri dinleyerek büyüyen hayranı Robert Ford arasındaki yıllar içinde dönüşüm geçiren ilişkiyi anlatan film, eşsiz görüntü yönetiminin yanı sıra Nick Cave ve Warren Ellis’in unutulmaz müzikleriyle hafızalardaki yerini koruyor.


Onun Filmi

BluTV

Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genci, Su Baloğlu ve Merve Bozcu’yu üniversitelerinden sete çıkaran ve Türkiye’de kadın bir yönetmen olarak çalışmanın ne demek olduğunu, kadın sinemacıların karşılaştığı önyargıları ve zorlukları konunun muhataplarına soran Onun Filmi (2017) belgeseli, BluTV kütüphanesindeki yerini aldı. Yönetmenlerin bu yolculuğunun kaydı niteliğindeki Onun Filmi, kimi zaman film yapmanın en ironik anlarına odaklanırken kimi zaman da sözü İlksen Başarır, Zeynep Dadak, Nisan Dağ, Türkan Şoray ve Yeşim Ustaoğlu gibi Türkiyeli kadın sinemacılara bırakıyor.

Onun Filmi’yle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Yaşıyorlar

Altyazı YouTube Kanalı

Fatma Cihan Akkartal ve Aslı Ildır, Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in on ikinci bölümünde John Carpenter imzalı kült bilimkurgu Yaşıyorlar’ı (They Live, 1988) tartışıyor. Filmin 80’ler Reagan ABD’sine yönelttiği eleştirel bakışın ve H.P. Lovecraft edebiyatıyla kurduğu ilişkinin yanı sıra dönemin siyasi atmosferi etrafında Carpenter ve tür sineması da kapsamlı olarak ele alınıyor.


Ayrıca bu hafta sonu BluTV’de ücretsiz olarak izleyebileceğiniz ödüllü 5 Türkiye filmi:

  • Abluka (Yön: Emin Alper, 2015)
  • Borç (Yön: Vuslat Saraçoğlu, 2018)
  • Kor (Yön: Zeki Demirkubuz, 2016)
  • Küçük Şeyler (Yön: Kıvanç Sezer, 2019)
  • Toz Bezi (Yön: Ahu Öztürk, 2015)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.