Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Aralık)

Bu hafta Altyazı Öneriyor’da Paolo Sorrentino’nun en kişisel filmi olarak tanımlanan The Hand of God, aynı adlı fenomen bilgisayar oyunu serisine de konu olan kitaplardan uyarlanan Netflix dizisi The Witcher’ın ikinci sezonu ve yeni HBO dizisi Station Eleven öne çıkıyor. Listemizin sonunda yer verdiğimiz ek önerilerimizi ise Sorrentino’nun kendi çocukluğuna doğru çıktığı yolculuktan ilhamla büyüme öykülerine ayırıyoruz.


Gurbet Artık Bir Ev

İstanbul Modern Sinema
Gurbet Artık Bir Ev
Gurbet Artık Bir Ev

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerine Türkiye’den Almanya’ya göçün altmış yıllık hikâyesini takip eden ‘Gurbet Artık Bir Ev’ seçkisiyle devam ediyor. Goethe-Institut İstanbul işbirliğiyle hazırlanan program son on yılda üretilmiş altı filmi bir araya getiriyor. Almanya’ya göçün öznelerini yeniden tanımlarken Türkiye’deki “Almancı” imajına da yeni bir yorum getiren seçkiyi 25 Aralık’a kadar İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden takip etmek mümkün. Program kapsamında bu hafta sonu Martina Priessner imzalı Yedek Memleket (Wir Sitzen im Süden, 2010) izlenebilir.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


The Hand of God

Netflix Türkiye


Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza, 2013), Gençlik (Youth, 2015) ve mini dizi The Young Pope (2016) gibi iddialı işleriyle tanıdığımız İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino, The Hand of God’da (È Stata la Mano di Dio) bugüne kadarki en kişisel filmine imza atıyor. Seyirciyi 1980’lerin Napoli’sine götüren bu otobiyografik çalışma, on yedi yaşındaki içe dönük Fabietto’nun (Filippo Scotti) tipik bir İtalyan ailesinin curcunası içinde kendini bulma çabasını anlatıyor.


Sarmaşık

Netflix Türkiye

Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajı Sarmaşık (2015) Netflix Türkiye’de gösterimde. Uluslararası sularda belirsiz bir süre için demirlemek zorunda kalan bir yük gemisinde geçen film, kaptan ile beş gemici arasında giderek tırmanan gerilim üzerinden klostrofobik bir tek mekân anlatısı kuruyor. Karaçelik yer yer fantastik unsurlara, yer yer kara mizaha başvururken bir yandan da ‘gemi’yi bir memleket metaforu olarak işletiyor.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.


Senin Adın

MUBI Türkiye

Japonya sinemasının son dönemde ürettiği en popüler filmlerden Senin Adın (Kimi no Na Wa., 2017), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Pek çoklarının Hayao Miyazaki’nin tahtına aday gösterdiği Makoto Shinkai’nin ustalık işlerinden biri olarak görülen film ülkesinde ciddi bir seyirci ilgisiyle karşılanmış ve büyük bir gişe hasılatı elde etmişti. Shinkai’nin kendi kitabından uyarladığı bu anime, kaderleri birbirine bağlı iki karakterin öyküsüne hem geleneksel hem de yenilikçi bir üslupla yaklaşıyor. Senin Adın bilhassa anime severlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

Filmi Merve Çay’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Sessizlik

MUBI Türkiye
Sessizlik, Tystnaden

Ingmar Bergman’ın ‘Tanrının Sessizliği Üçlemesi’nin son filmi Sessizlik (Tystnaden, 1963) MUBI Türkiye’de gösterimde. Savaşın eşiğindeki bir Orta Avrupa ülkesinde, sokaklarında tankların dolaştığı bir kentte, köhne bir otelde mahsur kalan iki kız kardeşe odaklanan bu başyapıtında Bergman insanlar arasında iletişimin mümkün olmadığı, Tanrı fikrinin tükendiği ve varoluş acısının bireyi yiyip bitirdiği karamsar bir dünya tasavvur ediyor.

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Sofra Sırları

Netflix Türkiye


Ümit Ünal’ın suç komedisi Sofra Sırları (2017), kendisini kocasına ve evine adamış Neslihan’ın (Demet Evgar) öyküsü. Muhteşem aşçılığıyla tanınan ve uzaktan mutlu mesut bir ev kadını gibi görünen Neslihan, içten içe bunalmakta ve kocası Ethem’in (Fatih Al) duyarsızlığına diş bilemektedir. Genç kadının etrafındaki insanlar bir bir ölmeye başlayınca, bir komiser (Alican Yücesoy) durumu araştırmaya başlar. Sofra Sırları İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Kurgu ödüllerini kazanmıştı.


Station Eleven

Bein Connect


Emily St. John Mandel’ın 2014 tarihli romanından uyarlanan HBO dizisi Station Eleven, günümüz ekranındaki distopya furyasının bir parçası. Komedi-drama dizisi Atlanta (2016 – 2018) ile tanınan Hiro Murai’nin yönettiği Station Eleven, bir salgın hastalıkla birlikte medeniyetin yok olması sonrasında geçiyor ve insanların hayata tutunmanın ve bir arada yaşamanın farklı yollarını bulma çabası etrafında şekilleniyor.


The Witcher – İkinci Sezon

Netflix Türkiye

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin 1980’li yıllarda Lehçe yayımladığı romanlarla ortaya çıkan, romanların İngilizceye çevrilmesiyle popülerleşerek başarılı bir açık dünya bilgisayar oyununa uyarlanan The Witcher evreni son olarak başrolünde Henry Cavill’ın yer aldığı bir Netflix dizisine dönüşmüştü. Yaratıcılığını Lauren Schmidt Hissrich’in üstlendiği ve ilk sezonu 2019 yılında seyirciyle buluşan The Witcher’ın yeni sezonu Netflix’te gösterime girdi. Sekiz bölümlük ikinci sezonda Geralt of Rivia’nın yeni maceralarına tanıklık edeceğiz. Dizinin üçüncü sezon onayını da şimdiden aldığını belirtmekte fayda var. 


Zamanın Yolculuğu: Bir IMAX Belgeseli

MUBI Türkiye

Terrence Malick’in 2016 yapımı Zamanın Yolculuğu: Yaşamın Seyri’nin (Voyage of Time: Life’s Journey) kısaltılmış IMAX versiyonu Zamanın Yolculuğu: Bir IMAX Belgeseli (Voyage of Time: The IMAX Experience) 17 Aralık’ta MUBI Türkiye’de dijital prömiyerini yapıyor. Evrenin oluşumundan dünyadaki hayatın başlangıcına, canlı türlerinin evriminden çağımızın toplumsal yaşamına uzanan film boyunca Malick varoluşun sırrı ve insan yaşamının anlamı üzerine sorgulamalarda bulunuyor. Büyülü bir deneyim vaat eden filmin anlatıcılığını Brad Pitt’in üstlendiğini de ekleyelim.


Altyazı Tartışıyor: Inland Empire

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı yazarları 1 Aralık Çarşamba akşamı David Lynch imzalı Inland Empire’ı (2006) konuştu. MUBI işbirliğiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Gözde Onaran ve Gülengül Altıntaş, Lynch’in son uzun metrajlı filminin labirentlerinde dolaşıp büyülü rüya imgelerinin çağrıştırdıklarını konuştular.

Gülengül Altıntaş’ın kaleminden David Lynch sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini okumak için tıklayın.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 büyüme öyküsü: 

  • 400 Darbe / Les Quatre Cents Coups | MUBI Türkiye
  • Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name | Netflix Türkiye
  • Çocukluk / Boyhood | Amazon Prime Video
  • Mavi En Sıcak Renktir / La Vie d’Adèle | BluTV
  • Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower | Netflix Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.