Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Şubat)

Cannes Film Festivali, BAFTA, Thomas Vinterberg

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Duru Olmak

Netflix

Nükhet Duru’nun hayatını anlatan belgesel Duru Olmak, Netflix’te yayına girdi. Duru’nun son albümü ‘Hikâyesi Var’ı merkezine alan ve sanatçının hayatından kesitler sunan belgeselin yönetmenliği Mu Tunç’a, özgün müzikleri ise Orkun Tunç’a ait. Netflix’te yayınlanan ilk Türkiye yapımı belgesel olma özelliğine sahip Duru Olmak‘ta yerli müzik sahnesinden pek çok isimle yapılmış görüşmelerin yanı sıra Nükhet Duru’nun hayatından detaylar bir araya getiriliyor.


Greta

Netflix 

Ağlatan Oyun (The Crying Game, 1992) ve Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire, 1994) gibi filmlerin yönetmeni Neil Jordan’ın son filmi Greta (2018), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Başrollerinde yer alan Isabelle Huppert ve Chloë Grace Moretz’in performanslarıyla dikkat çeken filmde Jordan, 80’lerin stalker thriller türüne el atıyor. Öte yandan filmin bireysel silahlanma ve kuşaklar arası çatışma gibi güncel meseleler için bir tartışma zemini sunma özelliği de söz konusu. 

Filmi Gözde Onaran’ın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Greta: Geleneğe Karşı’


I Care a Lot

Netflix

Başrollerinde yer alan Rosamund Pike ve Peter Dinklage’ın performanslarıyla dikkat çeken I Care a Lot, Netflix’te gösterime girdi. Pike’a En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal ya da Komedi kategorisinde bir Altın Küre adaylığı da kazandıran filmin senaryosu ve yönetmenliği J Blakeson’a ait. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan I Care a Lot, yaşlı insanlara yasal vasi hizmeti verirken aynı zamanda onları dolandıran Marla Grayson adlı karakterin hikâyesini merkeze alıyor. 


Küçük Şeyler 

BluTV

Kıvanç Sezer’in 54. Karlovy Vary Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren ikinci uzun metrajı Küçük Şeyler (2019) BluTV ‘de gösterimde. Beyaz yakalı sınıf üzerinden bir toplumsal taşlama geliştiren filmin başrolünde son dönemin başarılı oyuncularından Alican Yücesoy yer alıyor. Yücesoy, filmdeki performansıyla Herceg Novi – Montenegro Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştü. 

Filmin eleştirisini Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın: ‘Küçük Şeyler: Böyle Yaşıyoruz Artık’


Oscar’ın Yabancıları

İstanbul Modern Sinema
Atlantis

İstanbul Modern Sinema’nın gelenekselleşen programlarından Oscar’ın Yabancıları seçkisi bu yıl çevrimiçi ve ücretsiz olarak düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar’a başvurmuş filmlerin bir kısmını izleme olanağı sağlayan program Akademi’nin bu dalda finalist olarak belirlediği on beş filmin bir kısmını da kapsıyor. Her filmin iki günlük süreyle gösterime girdiği programın kayıt usulüyle sınırlı sayıda seyirciye açıldığını hatırlatmakta fayda var. İstanbul Modern’in web sitesi aracılığıyla kayıt işlemlerinin yapıldığı etkinliğin bu haftaki programında Thomas Vinterberg’in çok konuşulan son filmi Druk (Körkütük) ve Ukrayna’nın Oscar aday adayı Atlantis dikkat çekiyor.


Ölümcül Oyun 

MUBI Türkiye 

Gösterime girdiği yıl büyük ilgi çeken ve Severin Fiala ile Veronika Franz’ı bir anda korku türünün en heyecan verici yönetmenleri arasına sokan 2014 tarihli Ölümcül Oyun (Ich Seh Ich Seh) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Son yılların en özgün korku filmlerinden birisi olarak görülen Avusturya yapımı film, kayıp, keder ve bunların yol açtığı travma üzerine eğilen çarpıcı bir anlatısal yapıyı takip ediyor. 

Filmi Engin Ertan’ın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Ölümcül Oyun: Göbek Bağı’


Şarküteri

İstanbul Film Festivali

İKSV’nin pandemi koşulları nedeniyle tüm yıla yaydığı İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Şubat ayında da devam ediyor. Tüm filmlerin gösterime girme saatinden itibaren beş gün boyunca izlemeye açıldığı seçkide her hafta sonu üç film gösteriliyor. Bu hafta sonunun programında yer alan filmler arasında Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro imzalı 1991 yapımı klasik Şarküteri (Delicatessen) de bulunuyor. Çarpıcı set tasarımları ve renkleriyle 90’ların kült filmlerinden birine dönüşen kara komedi, özgün atmosferiyle günümüzde de ilham verici olmaya devam ediyor. 


İzliyorum: Erden Kıral

Altyazı YouTube Kanalı

İzliyorum’un yeni bölümünde Erden Kıral’ı ağırlıyoruz. Usta yönetmenle 2014 yılında, Gece filmi vizyona girmeden kısa bir süre önce gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz yıllar sonra Can Eskinazi yönetmenliğinde Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlanıyor. Kıral bizi Glauber Rocha ve Üçüncü Sinema’nın küresel rüzgârlarından Rainer Werner Fassbinder ve Wim Wenders’li Berlin yıllarına, Genco Erkal ve Erkan Yücel’li Hakkari’de Bir Mevsim’den (1983) Tezer Özlü, Ferit Edgü, Yılmaz Güney ve Onat Kutlar’lı fikir dünyasına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 yerli kısa film: 

  • Ablam | Gain 
  • Ankebût | BluTV 
  • Kulak Misafiri | BluTV 
  • Taş | BluTV 
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi | BluTV 
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.