Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Aralık)

Bu hafta Altyazı Öneriyor’da Aniden, Elemental, Ferrari, Maestro ve Sanki Her Şey Biraz Felaket gibi filmler dikkat çekiyor. İmre Azem’in Hatay: 1-11 Eylül 2023 filmi ise gözden kaçmaması gereken bir belgesel.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta farklı tür ve üretim biçimlerinden pek çok yapım dikkat çekiyor. Vizyon tarafında Melisa Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı ikinci uzun metrajı Aniden ve aksiyon sinemasının usta yönetmeni Michael Mann’in imzasını taşıyan Ferrari öne çıkarken dijital platformlarda ise Pixar animasyonu Elemental, belgesel sinemacı İmre Azem’in Hatay’da 6 Şubat depremi sonrasındaki yaşamı konu alan Hatay: 17-24 Nisan 2023 filminin devamı niteliğindeki yeni belgeseli Hatay: 1-11 Eylül 2023, yönetmen Bradley Cooper’ın başrolünü Carey Mulligan’la paylaştığı biyografik film Maestro, Umut Subaşı’nın ilk uzun metrajı Sanki Her Şey Biraz Felaket ve Zack Snyder imzalı aksiyon/macera filmi Rebel Moon – Part One: A Child of Fire da önemli alternatifler arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Elemental 

Disney+

Pixar animasyonu Elemental Disney+’ta yayında. Ateşte, suda, karada ve havada yaşayanların bir arada ikamet ettiği bir şehirde Ember ve Wade adlı iki karakterin başından geçen maceralara odaklanan film, yönetmen Peter Sohn’un Güney Kore’den ABD’ye göç eden ailesinin hikâyesinden izler taşıyor.

Hatay: 1-11 Eylül 2023

1+1

Belgesel sinemacı İmre Azem’in Hatay’da 6 Şubat depremi sonrasındaki yaşamı konu alan Hatay: 17-24 Nisan 2023 filminin devamı niteliğindeki yeni belgeseli Hatay: 1-11 Eylül 2023, 1+1’in websitesinde izlenebiliyor. Hatay’daki güncel durumu mercek altına alan film 13. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde de seyirciyle buluşmuştu.

Maestro

Netflix Türkiye

Yönetmen Bradley Cooper’ın başrolünü Carey Mulligan’la paylaştığı biyografik film Maestro Netflix Türkiye’de gösterimde. ABD’li besteci ve orkestra şefi Leonard Bernstein’in yaşamını konu alan ve izleyici karşısına ilk olarak Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında çıkan film, eleştirmenler tarafından çok beğenilmese de ödül sezonunun iddialı yapımları arasında gösteriliyor.

Mahalle Bakkalı

MUBI Türkiye
https://youtu.be/9kIB-s4JI-g?si=446EEPvXp6j6_cSO

Toplumsal gerçekçilik ile korku ve gerilim türlerini ve fantastik öğeleri ustalıkla harmanlayan Mahalle Bakkalı (Produkty 24, 2022) 23 Aralık’tan itibaren MUBİ Türkiye’de izlenebiliyor. Günümüz Rusya’sında göçmen işçilerin maruz kaldıkları sömürüye dair karanlık bir öykü anlatan Michael Borodin imzalı film, prömiyerini geçen yıl Berlinale’nin Panorama bölümünde yapmıştı.

Berke Göl’ün film üzerine yazısı için tıklayın.

Rebel Moon – Part One: A Child of Fire

Netflix Türkiye

Zack Snyder imzalı aksiyon/macera filmi Rebel Moon – Part One: A Child of Fire Netflix Türkiye’de gösterimde. Uzak bir gezegenin uydusunda baskıcı yönetime direnen halkın öyküsünü anlatan filmin başrollerinde Sofia Boutella, Djimon Hounsou ve Ed Skrein gibi yıldızlar yer alıyor. Filmin ikinci bölümü, Nisan 2024’te izleyiciyle buluşacak.

Sanki Her Şey Biraz Felaket

MUBI Türkiye

Umut Subaşı’nın ilk uzun metrajı Sanki Her Şey Biraz Felaket MUBI Türkiye’de gösterimde. Prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve daha sonra Adana Altın Koza Film Festivali’nde kazandığı ödüllerle dikkat çeken yapım, çaresizlik ve mutsuzlukla mücadele eden günümüz gençliğinden dört karakterin öykülerini birbirine paralel olarak ele alıyor.

Ekrem Buğra Büte’nin Umut Subaşı’yla gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Shaw Brothers Seçkisi

MUBI Türkiye

Kurulduğu 1958 yılından itibaren pek çok film üreten ve bilhassa kung fu filmleriyle tanınan Shaw Brothers stüdyosundan geniş bir seçki MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başta ABD sinemasından olmak üzere pek çok yönetmene ve akıma ilham vermiş filmlerin birçoğuna erişim imkânı açılırken yeni keşiflere açık izleyiciler için de önemli bir fırsat sunuluyor.

Sonsuzluk Üzerine

MUBI Türkiye

Kuzey mizahının büyük ustalarından Roy Andersson’un son filmi Sonsuzluk Üzerine (Om det Oändliga, 2019) 24 Aralık’tan itibaren MUBİ Türkiye’de izlenebiliyor. Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık bulundan film, Andersson sinemasının tüm karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Eren Odabaşı’nın Venedik Günlükleri’nde Sonsuzluk Üzerine hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Aniden

Melisa Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı ikinci uzun metrajı Aniden, kırk yaşında bir anda koku alma duyusunu yitiren Reyhan’ın öyküsü üzerinden travmatik geçmişle hesaplaşmaya, anne-kız ilişkisine ve günümüz İstanbul’una dair bir öykü anlatıyor. Dünya prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde yapan filmin başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan ve Şerif Erol gibi isimler var.

Aquaman ve Kayıp Krallık

Aquaman ve Kayıp Krallık (Aquaman and the Lost Kingdom), Aquaman’in Black Manta’yla mücadelesinin yeni evresine odaklanıyor. Jason Momoa’ya Patrick Wilson, Yahya Abdul-Mateen II ve Nicole Kidman gibi isimlerin eşlik ettiği filmin yönetmen koltuğunda James Wan var.

Ferrari

Aksiyon sinemasının usta yönetmeni Michael Mann’in imzasını taşıyan Ferrari, Ferrari markasının kurucusu, yarış sürücüsü ve girişimci Enzo Ferrari’nin iş hayatının krizli dönemlerinden birinde, 1957 yazında geçiyor. Başrollerini Adam Driver ve Penelope Cruz’un paylaştığı film, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. 

Öykü Sofuoğlu’nun Venedik Günlükleri’nde Ferrari hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.