Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Eylül)

Aşk Mark ve Ölüm

Şimdiden yılın sinema olaylarından birine dönüşen Aşk, Mark ve Ölüm nihayet vizyonda. Andor, Athena ve Dert Etme Sevgilim de haftanın öne çıkan diğer yapımları.

Cem Kaya’nın yeni belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm dünya prömiyerini yaptığı Şubat ayından bu yana büyük bir heyecanla bekleniyor. Çeşitli festivallerdeki gösterimlerin ardından sonunda genel izleyiciyle buluşmaya hazırlanan film son yılların iz bırakan belgesellerinden biri olmaya aday. Bir başka olay yaratan film Dert Etme Sevgilim de yine vizyon haftasının öne çıkanlarından. Dijital platformlar tarafında ise Andor, Athena ve Kerr gibi yapımlar dikkat çekiyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Andor 

Disney+

Star Wars evrenine eklenecek yeni Disney+ dizisi Andor, Disney+’ta gösterimde. Dizi, 2016 yapımı film Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi’nde (Rogue One: A Star Wars Story) yaşananların öncesine odaklanıyor. 

Athena

Netflix Türkiye

Romain Gavras’ın dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Venedik’te yapan filmi Athena, Netflix Türkiye’de yayında. Filmin senaryosunda yönetmen Ladj Ly’nin de imzası yer alıyor. 

Fullmetal Alchemist: The Revenge of Scar

Netflix Türkiye

Aynı adlı mangadan uyarlanan Fullmetal Alchemist: The Revenge of Scar (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Fumihiko Sori’nin yönetmenliğini yaptığı film, anime ve manga meraklılarının gözden kaçırmaması gereken bir yapım. 

İnsanlar İkiye Ayrılır

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Tunç Şahin’in yaptığı İnsanlar İkiye Ayrılır (2020) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Burcu Biricik, Pınar Deniz ve Nezaket Erden gibi başarılı oyuncuların rol aldığı yapım, prömiyerini 57. Altın Portakal’da yapmış ve buradan En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nezaket Erden) ödülleriyle dönmüştü.

Jackie

MUBI Türkiye

Pablo Larraín imzalı Jackie (2016) MUBI Türkiye’de gösterimde. Başrolüne Natalie Portman’ı taşıyan biyografi filmi, 1961’deki Kennedy suikastinin ardından Jacqueline Kennedy Onassis’in yaşadıklarına odaklanıyor.

Kerr

MUBI Türkiye

Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı adlı kendi romanından uyarladığı Kerr (2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Prömiyerini geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da yapan ve pek çok festivalden ödüllerle dönen film geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Oscar aday adayı seçilmişti.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Lou

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Anna Foerster’ın üstlendiği Netflix filmi Lou (2022) dijital platformda yayına girdi. Allison Janney ve Jurnee Smollett’in başrollerde yer aldığı Lou küçük bir kızın fırtına sırasında kaçırılması sonrasında yaşananları anlatan bir aksiyon filmi.

Para

MUBI Türkiye

Robert Bresson’un 1983 yapımı klasiği Para (L’argent, 1983) MUBI Türkiye’de gösterimde. Bresson’un son filmi olma özelliği taşıyan Para, Tolstoy’un ‘Sahte Para Kuponu’ öyküsünden yola çıkılarak çekilmiştir. 

Stardust

Bein Connect

David Bowie’nin 1971 yılında ABD’ye ilk kez gidişini anlatan biyografi filmi Stardust (2020), Bein Connect kataloğuna eklendi. Filmde Bowie’yi Johnny Flynn canlandırıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Dert Etme Sevgilim 

Dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Venedik Film Festivali’nde yapan Dert Etme Sevgilim (Don’t Worry Darling) bu hafta vizyonda. Oyuncu kadrosunda Florence Pugh, Harry Styles ve Chris Pine gibi isimlerin yer aldığı, yönetmenliğini Olivia Wilde’ın üstlendiği film çekimleri esnasında yaşananlarla geçtiğimiz haftaların dikkat çeken gündemlerinden birini yarattı.

Aşk, Mark ve Ölüm

Yönetmenliğini Cem Kaya’nın üstlendiği Aşk, Mark ve Ölüm (2022) heyecanlı bir bekleyişin ardından nihayet vizyonda. Türkiyeli göçmenlerin Almanya’daki yolculuğuna müzik kültürü üzerinden bakan belgesel, dünya prömiyerini Berlinale’de yaptı ve ardından pek çok festivali dolaşarak şimdiden yılın önemli sinema olaylarından birine dönüştü.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.