Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Kasım)

Bu hafta Altyazı Öneriyor’da merakla beklenen üç film dikkat çekiyor: Christian Petzold’ün yeni filmi Kızıl Gökyüzü, Ridley Scott imzalı Napolyon ve Belmin Söylemez’in ödüllü filmi Ayna Ayna.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta sinema salonlarına gelen iki önemli film dikkat çekiyor: Christian Petzold’ün Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmi Kızıl Gökyüzü ve Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstlendiği Napolyon biyografisi Napolyon. Öte yandan dijital platformlarda ise Aki Kaurismäki’nin yıllara uzanan filmografisinden filmler, Belmin Söylemez’in ikinci uzun metraj kurmacası Ayna Ayna, yeni animasyon mini dizi Blue Eye Samurai ve başrollerine Beren Saat ile Kıvanç Tatlıtuğ’u taşıyan İstanbul İçin Son Çağrı gibi alternatifler gösterime girmiş durumda. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

A Murder at the End of the World

Disney+

Yaratıcılığını Brit Marling ve Zal Batmanglij’in üstlendiği mini dizi A Murder at the End of the World (2023) Disney+’ta yayında. Psikolojik gerilim türündeki dizinin oyuncu kadrosunda Marling’in yanı sıra Emma Corrin, Harris Dickinson ve Clive Owen gibi isimler bulunuyor.

Aki Kaurismäki Filmleri

MUBI Türkiye
Aki Kaurismäki

Usta yönetmen Aki Kaurismäki’nin 24 filmi birden aynı anda MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Finlandiyalı yönetmenin neredeyse bütün filmografisini MUBI’de izlemek mümkün.

Ayna Ayna

MUBI Türkiye

Belmin Söylemez’in ikinci uzun metraj kurmacası Ayna Ayna (2022) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İlk gösterimini geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da yapan ve ardından pek çok festivali dolaşan film, toplumun normları dışında bir hayat arayan üç kadını bir araya getiriyor.

Ekrem Buğra Büte’nin Belmin Söylemez sinemasını inceleyen yazısı için tıklayın.

Ayrı Dünyalar

BluTV

Başrolüne Juliette Binoche’u taşıyan Ayrı Dünyalar (Ouistreham, 2021) BluTV kataloğuna eklendi. Fransa’nın kuzeyinde, zorlu koşullarda, güvencesiz çalışan temizlik işçilerinin hayatlarına ışık tutan film gazeteci-yazar Florence Aubenas’nın araştırma kitabından uyarlama.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Blue Eye Samurai 

Netflix Türkiye

Hem televizyona hem de sinemaya ürettiği pek çok işle tanınan Michael Green’in Amber Noizumi’yle birlikte yaratıcılığını üstlendiği animasyon mini dizisi Blue Eye Samurai (2023) Netflix Türkiye’de yayında. 17. yüzyılda Japonya’da geçen hikâye Mizu adlı bir kılıç ustasının intikam hikâyesini takip ediyor.

Drive My Car

BluTV

Ryûsuke Hamaguchi’nin aynı adlı Murakami öyküsünden uyarladığı Drive My Car (Doraibu mai kâ, 2021) BluTV kataloğuna eklendi. Bir tiyatro yönetmeninin kişisel ve yaratıcı dünyasını arşınlayan film En İyi Uluslararası Film Oscar’ı dâhil pek çok ödülün sahibi. 

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

İstanbul İçin Son Çağrı

Netflix Türkiye

Başrollerine Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u taşıyan Netflix filmi İstanbul İçin Son Çağrı (2023), dijital platformda yayına girdi. İstanbul’dan New York’a giderken havaalanında tesadüfen karşılaşan iki karakterin New York’ta beraber geçirdiği vakti konu alan filmin beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı merak konusu. 

Korsaj 

BluTV

Avusturyalı yönetmen Marie Kreutzer’in imzasını taşıyan Korsaj (Corsage, 2022) Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth’in yaşamından kurmaca bir yıl portresi oluşturuyor. Başroldeki Vicky Krieps’in performansıyla dikkat çeken yapım BluTV’de yayında.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kızıl Gökyüzü

Christian Petzold’ün yeni filmi Kızıl Gökyüzü (Roter Himmel, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan film küçük bir tatil evinde bir araya gelen eski ve yeni dostların arasında geçenleri konu alıyor.

Napolyon

Ridley Scott’ın yönetmenliğini, Joaquin Phoenix’in başrolünü üstlendiği Napolyon Bonapart biyografisi Napolyon (Napoleon, 2023) bu hafta vizyonda. Napolyon’un yükselişini ve Joséphine de Beauharnais ile ilişkisini takip eden film uzun zamandır merakla bekleniyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.